Czym i jak pomalować płot betonowy – krok po kroku

Ogrodzenia betonowe cieszą się sporą popularnością ze względu na swoją solidność oraz wysoką wytrzymałość mechaniczną. Bywają również bardzo atrakcyjne pod względem wizualnym. Niestety, po pewnym czasie mogą znacząco stracić na wyglądzie. Zmienne warunki atmosferyczne, wilgoć oraz zabrudzenia wpływają też na ich właściwości. Jeśli więc ogrodzenie ma odzyskać swój wygląd, trzeba je pomalować. Jaka farba do malowania płotu betonowego jest obecnie najlepszym wyborem i w jaki sposób przeprowadzić całą procedurę.

Przygotowanie płotu betonowego do malowania

Na początek rzecz najważniejsza, czyli dokładne oczyszczenie betonowego ogrodzenia przed malowaniem. Bez tej czynności trudno liczyć, że świeża farba w odpowiedni sposób pokryje całą powierzchnię i się na niej utrzyma – zwłaszcza w przypadku starego ogrodzenia, na którym często rozwijają się pleśń i grzyby, pojawiają się tłuste plamy i różnego rodzaju zacieki. Poza myciem, niekiedy trzeba także usunąć z betonowego płotu starą farbę. Wszystko to pozwoli znacznie przedłużyć żywotność nowej powłoki. 

Jak wyczyścić ogrodzenie betonowe?

W przypadku większych zabrudzeń, bardzo dobrze sprawdzi się zwykła, druciana szczotka. W ruch pójść może także wąż ogrodowy lub myjka ciśnieniowa. Z tłustymi plamami poradzi sobie natomiast rozpuszczalnik. Nasącza się nim bawełnianą szmatkę, a następnie przeciera ubrudzone miejsca do momentu, aż plamy znikną.

Przed rozpoczęciem malowania płotu betonowego, należy również ocenić jego stan techniczny. Mowa tu o wszelkiego rodzaju ubytkach, szczelinach czy większych rysach. W miarę możliwości, warto się ich pozbyć. Dobrym rozwiązaniem może być piaskowanie płotu. Zabieg ten wygładza drobne rysy, ale też zwiększa przyczepność farby do podłoża.

Gruntowanie betonowego ogrodzenia przed malowaniem

Jeszcze przed wyborem i położeniem odpowiedniej farby na odnawiany płot betonowy, trzeba dokończyć przygotowania, czyli położyć grunt, który wypełni pory betonu, ochroni go przed pękaniem i wpływem wilgoci, a także wzmocni całą konstrukcję. Tego typu zabezpieczenie znacznie przedłuży żywotność ogrodzenia, niezależnie od warunków atmosferycznych, które na nie działają.

Czym zagruntować ogrodzenie z betonu?

Do gruntowania betonu dobrze sprawdzają się specjalne emulsje ochronne lub odpowiednio rozcieńczona farba właściwa , które czasem pełnią również funkcje dekoracyjne. Nałożenie gruntu nie powinno sprawiać większych trudności. Przeważnie używa się do tego zwykłego pędzla bądź natrysku, który ułatwia całą robotę. Choć gruntowanie może wydawać się niepotrzebne, w rzeczywistości jest to proces niezbędny. Dzięki niemu płot betonowy malowany utrzyma swój atrakcyjny wygląd przez długi czas.

Czym pomalować płot betonowy – farba do betonu na zewnątrz

Skoro ogrodzenie jest już przygotowane, można zaplanować malowanie. Zanim jednak do niego dojdzie, trzeba wybrać farbę. Wbrew pozorom, jest to kluczowa decyzja, która wpłynie nie tylko na wygląd, ale też na kondycję betonowego płotu. Biorąc to pod uwagę, warto stawiać na produkty specjalnie przystosowane do betonu. Oto, co jest obecnie polecane.

Farba FEG-B epoksydowa 2-składnikowa – przystosowana do tworzenia grubych powłok ochronnych. Jest gładka, elastyczna i szybko wysycha. W sposób skuteczny kryje i zabezpiecza powierzchnię betonowego płotu, a do tego wyróżnia się bardzo wysoką odpornością na ścieranie oraz wpływ chemikaliów, na przykład takich jak rozpuszczalniki, oleje, detergenty czy paliwa płynne. Farba dostępna jest w trzech wersjach kolorystycznych: beżowej jasnej, szarej sygnałowej i szarej ciemnej.

Farba eko-FARPOS – ekologiczna wersja pierwszego produktu. Jest to wysokiej klasy farba do betonu na zewnątrz. Ogrodzenia zyskują nie tylko atrakcyjny wygląd (farba występuje w kolorze czerwonym, zielonym i popielatym), ale również ochronę przed wpływem czynników zewnętrznych. Co ważne, farba nadaje się nie tylko do ogrodzeń, ale również do malowania parapetów, kostki brukowej czy chodników. Może być stosowana także wewnątrz – zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i przemysłowych oraz użyteczności publicznej.

Zastosowanie tego typu farb jest dobrym wyborem zwłaszcza wówczas, gdy płot znajduje się blisko drogi. Jest on wtedy narażony na wpływ nie tylko zmiennych warunków atmosferycznych, ale również soli drogowej oraz piasku i żwiru, który często zalega na jezdni.

Jak pomalować betonowy płot – podstawowe zasady

Jeśli ogrodzenie zostało wcześniej przygotowane, możesz przejść do kwestii najważniejszej. Malowanie ogrodzeń betonowych zazwyczaj przebiega w następujących etapach.

3 etapy malowania płotu betonowego

1. Na początek należy bardzo dobrze wymieszać farbę, w przeciwnym wypadku może ona słabo pokryć powierzchnię malowanego płotu betonowego i nie osiągnąć odpowiedniej trwałości.

2. Jeśli płot malowany ma być natryskowo, konieczne jest rozcieńczenie farby. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się specjalny rozpuszczalnik do produktów epoksydowych lub wodę (w zależności od typu produktu), jednak dokładnych informacji należy szukać na opakowaniu konkretnej farby do betonu. Malowanie natryskowe pozwala dokładnie i szybko pokryć całą powierzchnię. Metoda ta jest również bardzo prosta w zastosowaniu.

3. W sytuacji, gdy nie dysponuje się odpowiednim sprzętem do malowania natryskowego, trzeba skorzystać z wałka lub pędzla. Pierwszą warstwę farby nakłada się po około 4 godzinach od gruntowania – najpierw w miejscach trudno dostępnych, a następnie na resztę ogrodzenia. Po wyschnięciu pierwszej warstwy (co zazwyczaj trwa 24 godziny), przechodzi się do nakładania drugiej. 

Malowanie ogrodzenia betonowego najlepiej zaplanować na wiosnę lub lato, w ciepły, suchy dzień. To wtedy panują bowiem najlepsze warunki do użycia wspomnianych farb.

Brązowo-czerwona farba chlorokauczukowa do żeliwa
Fot. Malowanie płotu betonowego należy poprzedzić czyszczeniem i gruntowaniem ogrodzenia. Do samego malowania warto użyć farby możliwie przyjaznej dla środowiska, np. eko-Farpos od Polifarbu Łódź.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady