Rdza na kostce brukowej – co zrobić

Nawierzchnia z kostki brukowej swój nienaganny wygląd zawdzięcza regularnej pielęgnacji i konserwacji. Nawet jednak na zadbanej powierzchni pojawia się czasami kurz, ziemia, mech czy rdzawe plamy. Jak poradzić sobie z niechcianymi zabrudzeniami? Z pomocą przychodzą preparaty do usuwania rdzy i zanieczyszczeń na kostce brukowej lub zastosowanie domowych sposobów. Dodatkowo, impregnacja betonowej nawierzchni zmniejsza ryzyko pojawiania się ewentualnych plam i znacząco ułatwia ich usunięcie. 

Jak poradzić sobie z brudną od rdzy kostką brukową?

Sposób działania zależy przede wszystkim od rodzaju zanieczyszczeń. Inaczej postępujemy w przypadku mchu pojawiającego się w szczelinach pomiędzy kostkami, a innym sposobem usuwamy z kostki brukowej rdzę, plamy z oleju czy innych substancji.

Co ważne, rdza na kostce brukowej nie pojawia się w wyniku procesu toczącego się w samym materiale, ale częstym zjawiskiem są plamy pozostawiane na kostce przez różne stalowe i korodujące elementy, na przykład nogi mebli ogrodowych, pozostawione na powierzchni przypadkowo narzędzia, które z czasem zaczynają rdzewieć, miejsca na styku ze stalowymi barierkami etc.

Środki do czyszczenia rdzy można zrobić samodzielnie ze składników, które znajdują się w większości domów lub kupić gotowe preparaty, a usuwanie wszelkich zanieczyszczeń należy zacząć od umycia całej powierzchni.

Ciśnieniowe mycie kostki – czy zawsze najlepsze?

Użycie myjki ciśnieniowej w większości przypadków sprawdza się bardzo dobrze. Sprawnie usuwa ona powierzchniowe zanieczyszczenia z większości betonowych powierzchni. Wyjątkiem mogą być te nawierzchnie, w których kostka łączy się z sypkimi materiałami, na przykład ozdobnymi, drobnymi kamieniami, korą czy zrębkami, które mogą zostać strumieniem wody wypłukane. W takim przypadku pomocna może okazać się specjalna końcówka do mycia ciśnieniowego betonu, zabezpieczająca okoliczny teren przed działaniem silnego strumienia wody lub po prostu umycie kostki brukowej szczotką, ewentualnie zamówienie usługi profesjonalnego czyszczenia.

Używając myjki ciśnieniowej, można również sprawnie usunąć mech pojawiający się w przestrzeniach pomiędzy poszczególnymi kostkami. Uporczywe plamy, które pozostaną po myciu można spróbować usunąć jednym z domowych sposobów.

Domowe środki do czyszczenia kostki brukowej

Ogólnie obowiązująca zasada dotycząca usuwania plam mówi o możliwie szybkiej reakcji w razie zabrudzenia. Skuteczność będzie zależeć od szybkości działania, podobnie jak w przypadku zaplamionych materiałów: im plama jest starsza, tym jej wywabienie trudniejsze. W przypadku kostki brukowej jest podobnie. Należy reagować w momencie, kiedy plama zostaje zauważona, ponieważ niektóre substancje mają tendencję do szybkiego przenikania i z czasem mogą spowodować trwałe przebarwienia nawierzchni.

Rdza na kostce brukowej – woda + płyn do mycia naczyń

Ten domowy środek do czyszczenia rdzy to mieszanka w proporcjach 3:1 (3 części wody i jedna część płynu do naczyń). Należy  ją nałożyć na plamy, pozostawić na dłuższy czas (nawet kilka godzin), a następnie umyć wodą i wysuszyć. Sposób ten usuwa tłuste plamy z oleju (wycieki oleju samochodowego, plamy z grilla etc.) oraz rdzawe naloty na kostce brukowej. Jego skuteczność zależy od tego, jak szybko plama zostanie zauważona i rozpocznie się jej wywabianie. Im świeższe jest zabrudzenie, tym większa szansa na jego sprawne usunięcie.

W przypadku braku skuteczności, pozostaje użycie jednego z gotowych środków do usuwania rdzy z kostki brukowej.

Malowanie natryskowe dachu z wysięgnika - polifarb.lodz.pl
Fot. Plamy i rdzę z kostki brukowej, domowymi sposobami można usunąć dość łatwo, rozprowadzając przygotowaną mieszankę wody i płynu do mycia naczyń na całości powierzchni, przy pomocy szczotki ze sztywnym włosiem.

Mech i zanieczyszczenia organiczne – ocet

Ocet wymieszany z wodą w proporcjach 2:1 (dwie części octu, jedna część wody) należy nanieść przy pomocy spryskiwacza lub pędzla na miejsca, w których jest mech. Do mieszanki można dodać niewielką ilość płynu do mycia naczyń, aby lepiej przylegała ona do roślin. Efekt da się zaobserwować po kilku dniach. Zaletą tego sposobu jest ekologia i brak negatywnych skutków dla kostki (taka mieszanka nie powoduje żadnych przebarwień), gleby czy okolicznych roślin (o ile nie zostaną specjalnie spryskane). W przypadku opornych chwastów można zastosować ocet bez rozcieńczania lub w ostateczności chemiczny, specjalistyczny środek do zwalczania mchu z kostki brukowej.

Impregnacja kostki brukowej

Producenci zazwyczaj oferują kostkę fabrycznie impregnowaną, czyli wstępnie zabezpieczoną przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. W przypadku kostki bez impregnacji lub po dłuższym czasie użytkowania nawierzchni, warto ją zabezpieczyć we własnym zakresie. Nie jest to zabieg konieczny, ale znacznie wydłuża żywotność materiału i ułatwia późniejsze utrzymanie go w czystości. Do tego celu najlepiej wybrać preparaty ekologiczne – na bazie wody, tworzące olejofobową powłokę utrudniającą osiadanie brudu na powierzchni kostki. Niektóre z nich mają również w składzie dodatki spowalniające pojawianie się organicznych zanieczyszczeń (mech, chwasty). Impregnację należy przeprowadzić na czystej, nierozgrzanej powierzchni w bezwietrzny, suchy dzień, a sam zabieg powtarzać co kilka sezonów.

Mycie kostki impregnowanej – wystarczy szorstka szczotka

Usuwanie plam z zaimpregnowanej kostki brukowej jest dużo łatwiejsze. Dzięki zabezpieczeniu plamy mają utrudnioną możliwość przenikania w głębsze warstwy betonu, co automatycznie oznacza prostsze ich likwidowanie, nawet jeżeli pozostawały na powierzchni przez pewien czas. Wystarczy użycie szczotki do czyszczenia kostki, która usunie brud, docierając we wszystkie trudno dostępne miejsca. Równie dobrze sprawdzi się myjka ciśnieniowa, najlepiej z rotacyjną końcówką, która dokładnie usunie plamę.

Okresowa impregnacja i gruntowne mycie kostki nie zwalniają nas niestety z regularnego utrzymywania czystości na betonowych powierzchniach. Jej nienaganny wygląd znacznie przedłuży regularne zamiatanie lub zdmuchiwanie wszelkich bieżących zanieczyszczeń (opadających liści, piasku, ziemi etc.).

Po więcej informacji, dotyczących impregnacji, gruntowania i malowania różnych powierzchni, zajrzyj na nasz blog z poradami. Zapraszamy!

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady