Farba do grzejników – jak pomalować stary kaloryfer?

Jesienią bliskość sezonu grzewczego sprawia, że baczniejszą uwagę zwraca się na stan instalacji c.o. i grzejniki. Choć ich żywotność zazwyczaj jest długa, z czasem wymagają sprawdzenia, odpowietrzenia, a w końcu także odnowienia. Specjalnie dobrana farba do grzejników może nie tylko przywrócić kaloryferom dawny – świetny wygląd, ale również sprawić, że ich kolorystyka będzie lepiej dopasowana do charakteru wnętrza.

Odnawianie grzejników – farba czy zabudowa?

Jednym z popularnych sposobów ukrywania nieatrakcyjnego (według wielu) grzejnika jest jego zabudowanie przy pomocy (specjalnie do tego celu stworzonych) ażurowych konstrukcji. Wykonane z drewna, sklejki czy tworzyw sztucznych, służą zasłonięciu powierzchni grzejnika przed wzrokiem, z jednoczesnym zachowaniem jego funkcji, tj. ogrzewania powietrza w danym wnętrzu. Warto jednak pamiętać, że im bardziej nieprzezierny jest panel zakrywający grzejnik, tym lepszą stanowi on osłonę, ale tym gorsza jest jednocześnie cyrkulacja ogrzanego powietrza, co zmniejsza efektywność kaloryfera.

Tymczasem… Wiele grzejników, nawet tych wydawałoby się archaicznych – żeberkowych, może stanowić świetny element dekoracyjny w aranżacji. Czasy jedynej dostępnej farby do odnawiania kaloryferów – popularnej "srebrzanki" – dawno minęły, choć i ona może się doskonale wpisać na przykład w industrialny wystrój pomieszczenia. Obecnie dostępna jest cała gama kolorystyczna farb do wysokich temperatur. W nowoczesnych wnętrzach grzejnik, często podkreślony kontrastującym z całą resztą kolorem, stanowi atrakcyjny „detal” przyciągający wzrok. Równie często, zależnie od charakteru wnętrza i gustu jego mieszkańców, jest on "wtapiany" w tło za pomocą farby do malowania grzejników idealnie dopasowanej barwą do koloru ścian. 

Odnawianie i malowanie starych grzejników — przygotowanie

Ten najbardziej żmudny i najdłuższy etap pracy nad renowacją starego grzejnika jest jednocześnie najważniejszy. Od jakości przygotowania zależy bowiem wizualny efekt końcowy i trwałość nowego pokrycia. Współczesne farby do grzejników, choć w większości to bardzo dobre produkty, nie trzymają się po prostu źle przygotowanego do pomalowania podłoża.

Termin malowania grzejnika

Renowację kaloryferów należy przeprowadzać oczywiście poza sezonem grzewczym. Można również pomalować grzejnik wiszący na ścianie, odpowiednio ją przy tym zabezpieczając (folią, papierem, taśmami etc.). 

Odnawiając grzejnik, warto też mieć na uwadze czas niezbędny do dokładnego utwardzenia i związania materiałów zastosowanych do jego renowacji. Dlatego najlepiej nie rozpoczynać tego typu prac np. tuż przed sezonem grzewczym.

Jak zdjąć grzejnik do malowania?

Demontaż grzejnika (tzn. zdjęcie go ze ściany) wymaga spuszczenia wody z układu grzewczego i ponowne odpowietrzenie go po założeniu już pomalowanego elementu.

A jak zdjąć grzejnik do malowania? Oprócz spuszczenia wody, należy obowiązkowo zamknąć zawór termostatu oraz odpowietrzyć kaloryfer przy pomocy klucza. Następnie powinno się odkręcić zawór odpływowy przy pomocy klucza-żabki, odkręcić dopływ grzejnika, a na końcu zdemontować śruby przytrzymujące kaloryfer w ścianie. Uwaga! Na wszelki wypadek warto przygotować miskę na wypływającą wodę i zabezpieczyć podłoże przed zalaniem.

Można również pomalować grzejnik wiszący na ścianie, odpowiednio ją przy tym zabezpieczając (folią, papierem, taśmami etc.). 

Czyszczenie grzejnika do malowania

Zależnie od stanu odnawianego kaloryfera, jego powierzchnię trzeba oczyścić przy użyciu szczotki drucianej lub szlifierki kątowej z odpowiednią końcówką. Należy usunąć wszystkie luźne fragmenty poprzedniej farby i pozbyć się ognisk korozji, jeżeli takowe są. Oczyszczoną zgrubnie powierzchnię wygładza się papierem ściernym, odtłuszcza (np. benzyną ekstrakcyjną), odpyla i osusza. Dopiero tak przygotowany grzejnik można malować.

Jeżeli grzejnik nie jest zniszczony, a jedynie planowana jest zmiana jego koloru, wystarczy tylko nieco zmatowić powierzchnię farby przy pomocy szlifierki lub papieru ściernego, odtłuścić ją i odpylić przed pomalowaniem.

Oczyszczenie starego grzejnika przy pomocy szlifierki znacznie przyspiesza pracę.

Oczyszczenie starego grzejnika przy pomocy szlifierki znacznie przyspiesza pracę.

Farba do grzejników — jaka będzie najlepsza?

Przede wszystkim farba do malowania kaloryfera musi być odpowiednio dostosowana do rodzaju grzejnika. Do wyboru są farby do grzejników żeliwnych, stalowych, aluminiowych lub farby uniwersalne – nadające się do wszystkich rodzajów grzejników, których powierzchnia nie nagrzewa się powyżej temperatury 100ºC.

Dostępne są emalie bądź - znacznie bardziej przyjazne dla środowiska - farby akrylowe do grzejników. Niektóre z nich wymagają zastosowania podkładu przy malowaniu określonej powierzchni, a w innych przypadkach dodatkowa warstwa podkładu nie jest niezbędna (choć może być konieczna – zwłaszcza, jeżeli w procesie przygotowania zostały z grzejnika usunięte wszystkie stare powłoki). 

Do pomalowania niektórych grzejników, oprócz specjalistycznych farb do wysokich temperatur, można użyć farby do metalu. Warunkiem jest przestrzeganie maksymalnych temperatur, do których dana farba zachowuje swoje właściwości. Zazwyczaj powierzchnia grzejnika nie nagrzewa się bardziej niż do ok. 40°C. Zaletą takiego rozwiązania jest bogaty wybór gotowych kolorów.

Farba do grzejników żeliwnych

Jako farba do grzejników żeliwnych sprawdza się np. wodna, akrylowa farba eko-RADIATOR. Zapewnia wysoki stopień białości, nie żółknie i jest odporna na umiarkowane działanie czynników korozyjnych. Jako farba do malowania grzejników żeliwnych sprawdzi się też wyrób alkidowy RADIATOR-lack. To emalia, którą można zastosować samodzielnie lub w połączeniu z farbą antykorozyjną LONIKOR.

Farba do grzejników aluminiowych

Farba do malowania grzejników aluminiowych nowego typu nie musi zapewniać aż tak silnego zabezpieczenia przed korozją, ponieważ materiał ich wykonania nie rdzewieje. Zatem farbę do grzejników aluminiowych można zaaplikować bez wcześniejszego gruntowania, o ile powierzchnia kaloryfera została właściwie przygotowana do aplikacji nowej warstwy dekoracyjno-ochronnej.

Farba do grzejników stalowych

Potrzebna Ci farba do grzejników stalowych? Możesz zdecydować się zarówno na jej wersję akrylową, jak i na emalię RADIATOR-LACK. Oba produkty niezawodnie spełnią swoją rolę i pozwolą zabezpieczyć kaloryfer zarówno przed korozją, jak i zabrudzeniami. Po wyschnięciu, powierzchnię grzejników można bez problemu myć roztworami wodnymi standardowych detergentów.

Malowanie kaloryfera — jak prawidłowo aplikować farbę do grzejników?

Płaska powierzchnia grzejnika nie nastręcza praktycznie żadnych trudności. Farbę do malowania grzejników można nanosić pędzlem lub wałkiem, przestrzegając – rzecz jasna – zaleceń producenta, co do temperatury otoczenia, grubości i liczby nakładanych warstw produktu etc.

Malowanie grzejnika żeberkowego wymaga znacznie większego nakładu pracy i staranności. Przestrzenie trudno dostępne, wewnętrzną stronę "żeberek" najwygodniej maluje się przy użyciu pędzla na długim, prostym lub zakrzywionym trzonku (tzw. pędzel kaloryferowy kątowy). Sprytną sztuczką jest użycie specjalnej rękawicy do malowania (z jednym palcem). Dłoń w takiej rękawicy należy zanurzyć w farbie i ręką pomalować całą powierzchnię żeberka. Ma się wtedy znacznie szersze pole manewru, niż jakikolwiek pędzel.

Wszystkie farby do grzejników wymagają określonego czasu na prawidłowe związanie warstw i utwardzenie. Naniesiona na kaloryfer powłoka nie powinna wysychać zbyt szybko, a czas pomiędzy kolejnymi warstwami (jeżeli są wymagane, jak np. w przypadku niektórych farb do grzejników żeliwnych) nie powinien być zbyt krótki. Przestrzeganie tego typu zaleceń sprawi, że farba do kaloryferów nie będzie się odbarwiać, pękać lub łuszczyć, a osiągnięty efekt pozostanie piękny i trwały przez długi czas.

Potrzebujesz więcej informacji na temat malowania grzejnika i doboru właściwej farby? Skontaktuj się z najbliższym dystrybutorem marki Polifarb Łódź.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady