Farba do miedzi – stosować z podkładem czy bez?

Zadaniem prawidłowo dobranej farby i dobrze wykonanej powłoki malarskiej jest zabezpieczenie przed niszczącym wpływem środowiska. Farby do miedzi skutecznie ochraniają powierzchnię tego metalu – pod warunkiem prawidłowej aplikacji i dobrze dobranego preparatu. Czy zawsze należy stosować podkład przed położeniem wierzchniej warstwy farby na miedziany element? Czy malowanie miedzi w ogóle znacząco różni się od malowania pozostałych metali? Sprawdźmy, jak ochronić powierzchnię miedzianą przed zniszczeniem.

Kiedy potrzebny jest grunt pod farbę do miedzi

Ogólnie przyjęte zasady dotyczące malowania powierzchni metalowych (w tym także miedzianej) zalecają w niektórych przypadkach zastosowanie warstwy podkładowej.

Malowanie metalu po raz pierwszy – farba gruntująca ma wtedy za zadanie zwiększyć przyczepność do powierzchni i ułatwić nałożenie warstwy wierzchniej. W niektórych przypadkach może być nawet konieczne zastosowanie więcej niż jednej warstwy takiego podkładu.

Malowanie elementów zewnętrznych – powierzchnie narażone na działanie czynników zewnętrznych znajdują się w nieporównywalnie cięższych warunkach niż te w pomieszczeniach. W związku z tym, aby zwiększyć szczelność powłoki farby do miedzi, zalecane jest stosowanie w tym przypadku farby gruntującej.

Używając farby podkładowej, należy w dość krótkim czasie pokryć ją warstwą wierzchnią. Sam grunt jest bowiem nietrwały, mało odporny na warunki zewnętrzne i łatwo się ściera. Niektóre z farb podkładowych można nakładać nawet na niedokładnie oczyszczone z  korozji powierzchnie. Wystarczy usunąć tylko luźne i większe fragmenty zanieczyszczeń i na tak wstępnie oczyszczony metal – w tym przypadku na miedź – można już śmiało nałożyć farbę. 

Podkład antykorozyjny na zardzewiały dach - polifarb-lodz.pl
Fot. Miedziane rurki doprowadzające wodę do grzejników mogą być pomalowane tymi samymi farbami, odpornymi na działanie wysokiej temperatury, których używa się do malowania grzejników (na przykład farba RADIATOR).

Jak pomalować miedź bez podkładu?

Malując miedziane elementy niewymagające podkładu i stosując do tego odpowiednią farbę do miedzi (na przykład rozcieńczalnikowy LOWICYN), można nakładać ją bezpośrednio na prawidłowo przygotowaną przed malowaniem powierzchnię. Musi ona być oczyszczona ze wszelkich zanieczyszczeń oraz ewentualnych ognisk korozji i bardzo dobrze odtłuszczona. Farbę na miedź aplikuje się w warunkach przewidzianych na etykiecie danego produktu, przestrzegając bezwzględnie zaleceń producenta – w tym czasu schnięcia poszczególnych warstw preparatu.

Przygotowanie miedzianej powierzchni do malowania

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych metali, przygotowanie do malowania miedzi skupia się na starannym oczyszczeniu powierzchni. W efekcie wszystkich zabiegów bezpośrednio przed malowaniem ma ona pozostać czysta, sucha i odtłuszczona. Jej mycie można przeprowadzić przy pomocy dostępnych w kuchni detergentów lub przy użyciu specjalistycznych preparatów odtłuszczających.

Jak wyczyścić zaśniedziałą miedź?

To, co dla jednych jest efektem zaniedbań i niszczejącego metalu, dla innych… ciekawym efektem wizualnym. Zardzewiała powierzchnia stali jest dla wielu osób interesującym kolorystycznie akcentem o ciekawej fakturze, wykorzystywanym jako motyw przewodni wielu tapet, tkanin czy efektów rdzy tworzonych na ścianach. W przypadku miedzi, z upływem czasu, pojawia się na jej powierzchni śniedź (patyna, grynszpan szlachetny). Ta charakterystyczna seledynowa warstwa jest efektem korozji atmosferycznej miedzi. Zaśniedziała miedź jest postrzegana przez wielu jako niezwykły efekt dekoracyjny, a przez innych z kolei jako proces niszczenia metalu. My skupiamy się na zabezpieczaniu miedzi, traktując śniedź jako efekt jej niszczenia. Dekoracyjnym walorom śniedzi oraz farbom w kolorze miedzi poświęciliśmy oddzielny wpis, podpowiadając między innymi, jak można uzyskać ten ciekawy efekt we wnętrzu.

Nalot, który latami pokrywa szczelną warstwą powierzchnię miedzi, można usunąć podczas zwykłego mycia z użyciem nawet delikatnego detergentu – na przykład zwykłego płynu do mycia naczyń. Nieco więcej uwagi trzeba poświęcić miejscom spawów i łączeń. Doczyszczając powierzchnię, należy używać niezbyt szorstkich materiałów ze względu na zarysowania, które na miedzianych elementach tworzą się dość łatwo.

Malowanie miedzi w odpowiednich warunkach

Każdy proces malowania powinien odbyć się zgodnie z zaleceniami dla danego produktu i rodzaju malowanej powierzchni. Szczególnie ważny jest proces wysychania (wiązania) farby pomiędzy poszczególnymi warstwami i od momentu nałożenia ostatniej warstwy do osiągnięcia pełni deklarowanych właściwości. Skracanie czasu schnięcia może nie być widoczne od razu, ale skutkuje osłabieniem odporności całej powłoki i po pewnym czasie mogą pojawić się problemy w postaci złuszczania się farby, spękań etc

Jakimi narzędziami nakładać farbę na miedź

Wybór odpowiedniego wałka, pędzla czy pistoletu natryskowego jest uzależniony od rodzaju powierzchni i miejsca, w którym odbywa się malowanie. Niewielkie, miedziane przedmioty (jak choćby domowe akcesoria dekoracyjne) można pomalować przy użyciu pędzla lub wałka (zaczynając od miejsc łączeń, narożników i najbardziej skomplikowanych detali, kończąc na tym, co największe, najprostsze i najłatwiejsze do pokrycia), większe i bardziej skomplikowane powierzchnie (wykorzystywane na przykład w budownictwie, przemyśle energetycznym czy chemicznym: dachy, elementy maszyn, zbiorniki etc.) – z zastosowaniem metod natryskowych. 

***

Podsumowując... Farby do miedzi można stosować z podkładem lub bez. Zależy to przede wszystkim od stanu malowanego elementu (pokrywany wcześniej farbą czy nie) oraz od tego, w jakich warunkach będzie on użytkowany. Farby gruntujące zaleca się przy pierwszorazowym malowaniu metalu oraz wtedy, gdy malowany element poddawany jest działaniu niekorzystnych czynników zewnętrznych – na przykład atmosferycznych. W innych przypadkach decyzja – gruntować czy nie – ma nieco mniejsze znaczenie.

Po więcej porad z zakresie malowania różnych powierzchni metalowych zapraszamy na blog Polifarb Łódź

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady