Farba do rynien – jak dobrać i jak stosować?

Niewątpliwie rynny, podobnie jak pokrycia dachowe, poddawane są ekstremalnym warunkom atmosferycznym. Eksploatowane są też w środowisku wilgotnym i dość zanieczyszczonym z powodu zalegających w nich liści, mchu i innych zabrudzeń spływających po deszczu z dachów. Dodatkowo stała ekspozycja na promieniowanie UV przyspiesza proces niszczenia – zwłaszcza w przypadku rynien wykonanych z tworzyw sztucznych. Renowacja polega na ich pomalowaniu odpowiednią farbą do rynien. Czym pomalować rynny ocynkowane, plastikowe czy miedziane, aby powłoka była trwała przez wiele sezonów?

Renowacja rynien – jaką farbę do rynny wybrać?

Malowanie rynien przypomina malowanie rur. Rynny to często podobne materiały i podobne warunki eksploatacji, jak w przypadku rur o różnych zastosowaniach (wodne, gazowe etc.). Dobrze dobrana farba, oprócz rodzaju powierzchni do malowania (farba do rynien ocynkowanych, farba do rynien PCV i innych), powinna uwzględniać często trudne warunki, w jakich są użytkowane rynny oraz oczywiście estetykę całości. 

Czym pomalować rynny ocynkowane?

Odnawianie metalu, oprócz estetycznej warstwy nawierzchniowej, zakłada działanie antykorozyjne zabezpieczające powierzchnię przed niszczeniem. Rynny, z powodu częstego kontaktu z wilgocią, wykonane są z blachy ocynkowanej lub aluminium, które nie ulegają korozji w tak szybkim tempie, jak surowa stal. Powłoki te z czasem jednak również niszczeją – tylko wolniej. Z tego powodu – chcąc zachować estetyczny wygląd fasady i przede wszystkim sprawne funkcjonowanie systemu odprowadzającego wilgoć i wodę opadową z dachu, należy co pewien czas wyczyścić i pomalować rynny.

Farby renowacyjne do metalu obejmują szeroką gamę tradycyjnych produktów rozcieńczalnikowych przeznaczonych do malowania blachy ocynkowanej, dających wykończenie matowe lub z pełnym połyskiem oraz wodorozcieńczalnych akryli – ekologicznych farb o zmniejszonej ilości LZO. W przypadku powierzchni zaatakowanej przez korozję konieczne często okazuje się użycie podkładu antykorozyjnego lub wykorzystanie gruntoemalii – uniwersalnej farby mającej działanie antykorozyjne i dekoracyjne jednocześnie. Przy malowaniu rynien jest to wyjście godne uwagi – ze względu na niedogodność pracy na wysokościach. 

Renowacja rynien – pierwszy etap (czyszczenie) - polifarb.lodz.pl
Fot. Malowanie rynien ocynkowanych, podobnie jak odnawianie rynien plastikowych, często wymaga dużego nakładu prac przygotowawczych i odpowiedniej farby renowacyjnej do metalu lub innego tworzywa.

Jak odnowić rynny plastikowe?

Malowanie plastiku to proces dość powszechny w wielu branżach –  choćby w motoryzacji. Profesjonalny sposób malowania jednak znacząco odbiega od metod amatorskich. W przypadku odnawiania rynien plastikowych, ich demontaż nie wchodzi w grę, więc pozostaje jedynie odświeżenie nieatrakcyjnie wyglądających elementów zamontowanych na budynku.

Rynny plastikowe są bardzo popularne ze względu na ich lekkość i atrakcyjną cenę. Nie zachwycają za to trwałością w porównaniu z instalacją stalową z blachy ocynkowanej, aluminiową czy miedzianą. W przypadku wystąpienia przebarwień, można spróbować odnowić rynny z PCV przy użyciu farb do rynien plastikowych. Sprawdzą się produkty uniwersalne, przeznaczone do malowania metalu czy blachy ocynkowanej. W tym przypadku nie trzeba posiłkować się podkładami antykorozyjnymi, więc zadanie jest ułatwione. Trudniejsze bywa natomiast przygotowanie powierzchni – z tego względu, że tworzywa sztuczne nie należą do podłoży łatwo poddających się renowacji. Dodatkowo niektóre z nich (polietylen PE i polipropylen PP) trudno poddają się malowaniu w wykonaniu amatorskim. Powłoka farby na rynnie tego rodzaju bywa nietrwała i łatwo ulega spękaniu. Dlatego jakość warstwy końcowej w tak dużym stopniu zależy od starannego przygotowania samej powierzchni (matowienie, odtłuszczanie, czyszczenie etc.).

Malowanie rynien – porady praktyczne

Ze względu na naprawdę trudne warunki, w jakich znajdują się rynny i pokrycia dachowe, warto dobrze się przygotować do prac, aby uniknąć problemów i konieczności powtórnego malowania w krótkim czasie. Na co należy zwrócić uwagę podczas malowania oraz wybierania farby na rynny?

Dodatkowe właściwości farb – farba dobrana do rodzaju materiału, z którego wykonana jest rynna, to za mało. Powinna ona posiadać dodatkowe właściwości przedłużające jej odporność na promieniowanie UV oraz eksploatację w warunkach podwyższonej wilgotności.

Malowanie natryskowe – w innych warunkach skorzystanie z natrysku byłoby niezastąpione podczas malowania przedmiotu o takim kształcie jak rynna, jednak w przypadku malowania rynien zamontowanych na budynku, nawet osłonięcie fragmentu ściany pod rynną i obok niej może okazać się niewystarczające. Farba w trakcie natrysku (tzw. zakurz) może osiąść na powierzchni ściany, zmieniając jej kolorystykę. Z takim zabrudzeniem niestety nic już nie można zrobić, oprócz pomalowania całości.

Prawidłowe warunki w trakcie prac – w przypadku prac na dachu nietrudno o przekroczenie temperatury przewidzianej dla danej farby. Malowanie najlepiej przeprowadzić w pochmurny dzień lub po południu, nie narażając świeżo pomalowanej powierzchni na zbyt szybkie wysychanie. Niedotrzymanie warunków aplikacji farby skutkuje powstaniem osłabionej i nietrwałej powłoki malarskiej.

Utrzymywanie rynien w czystości – w przypadku rynien zabrudzenia to najczęściej zalegające liście, gałęzie i wszelkie zanieczyszczenia organiczne spływające z dachu. Ich stała obecność oznacza ciągłe narażenie na wilgoć, która prowadzi do przyspieszonej korozji. Regularne czyszczenie rynien (lub montaż specjalnej siatki uniemożliwiającej wpadanie do ich wnętrza liści) pozwoli na utrzymanie całości w dobrym stanie.

Więcej wskazówek dotyczących technik malarskich oraz farb i preparatów polecanych do malowania i renowacji różnych powierzchni znajdziesz na blogu Polifarbu Łódź. Zapraszamy do czytania!

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady