Jaka farba na taras drewniany?

Taras traktowany jest często jak przedłużenie salonu, w związku z tym dbałość o wygląd drewna na jego powierzchni jest szczególnie ważna. Niewłaściwie zabezpieczony, podczas intensywnego użytkowania i narażony na zmieniające się warunki atmosferyczne, szybko niszczeje. Wybór właściwej farby na taras drewniany i prawidłowe pomalowanie go pozwolą na zachowanie atrakcyjnego wyglądu i przedłużenie żywotności podłogi. 

Farba tarasowa do drewna czy olej?

Wybór preparatu zabezpieczającego, oprócz indywidualnych upodobań właścicieli, zależy od stanu desek tarasowych. W przypadku nowego, niezniszczonego pokrycia, można zastosować dowolny środek, który podkreśli rysunek drewna – na przykład olej. Dodatkowo dobrze zabezpiecza on deski przed wilgocią. Farby do tarasów drewnianych  przychodzą z pomocą w sytuacji zabezpieczania starych, niejednorodnych kolorystycznie i zniszczonych powierzchni, które mogą wymagać preparatów kryjących oraz w sytuacji, kiedy chce się uzyskać efekt kolorystyczny inny od naturalnego wyglądu drewna.

Farba na taras drewniany – właściwości

Zewnętrzne powierzchnie drewniane narażone są przez cały rok na działanie szkodliwych czynników. Odpowiedni wybór farby tarasowej pozwala na uzyskanie dobrego zabezpieczenia nawet na kilka sezonów.

Na pewne jej cechy należy zwrócić szczególną uwagę przed zakupem. Jakie?

Wysoka odporność na zmienne czynniki atmosferyczne (wilgoć, promieniowanie UV, duże wahania temperatury powietrza).

Dobra przyczepność i krycie – powierzchnia drewniana tarasu posiada wiele nierówności, które farba tarasowa do drewna powinna pokryć szczelną warstwą. 

Elastyczność powłoki – pozwala na uniknięcie pęknięć i złuszczania się pod wpływem pracy drewna.

Krótki czas schnięcia – cecha niezbędna ze względu na zmienną pogodę.

W przypadku tarasów dodatkowym obciążeniem są uszkodzenia mechaniczne powstające w wyniku codziennego użytkowania (chodzenia, przesuwania mebli itp.). Powodują one przyspieszone ścieranie się wierzchniej warstwy farby. Silne nasłonecznienie, deszcz, mróz również osłabiają nałożoną powłokę.

Elastyczne i wodoszczelne farby na taras powinny uwzględniać wszystkie te czynniki, pozwalając na skuteczną ochronę przez dłuższy czas. Jeżeli powłoka ma być szczególnie wytrzymała, warto rozważyć zakup farby chlorokauczukowej.

Jak pomalować drewniany taras?

Trwałą i szczelną powłokę zapewnia, oprócz dobrze dobranej farby tarasowej, odpowiednie przygotowanie i staranne wykonanie. Na wszystkie prace warto zabezpieczyć sobie 2 do 3 dni, aby dokładnie oczyścić powierzchnię do malowania i zapewnić jej odpowiedni czas schnięcia.

Naprawa podłogi tarasowej

Zanim weźmie się farbę tarasową do ręki, konieczna jest wstępna obróbka całej powierzchni przeznaczonej do pomalowania. Ten najczęściej żmudny i czasochłonny etap zajmuje od jednego do kilku dni. W przypadku starych podłóg konieczna może okazać się naprawa ubytków lub wymiana pękniętych czy spróchniałych desek. W takich przypadkach użycie farby tarasowej do drewna, zamiast lazury czy oleju, jest optymalnym rozwiązaniem, które pozwala uzyskać jednolity kolor całości.

Szlifowanie podłoża 

Przed malowaniem warto wyrównać całą powierzchnię tarasu przy użyciu szlifierki i gruboziarnistego papieru, a następnie wygładzić ją papierem drobnoziarnistym. Zabieg ten często okazuje się konieczny ze względu na pracę drewnianych desek, które z czasem „podwijają się” lub „skręcają”. Częściowo zapobiega temu ryflowanie, ale na takich deskach również po pewnym czasie mogą pojawić się nierówności.

Mycie desek

Dokładne umycie tarasu jest szczególnie ważne w przypadku desek ryflowanych. W rowkowanej powierzchni gromadzi się bowiem dużo zanieczyszczeń, które należy koniecznie usunąć przed malowaniem. Taras można oczyścić, wykorzystując myjkę ciśnieniową ze specjalną nakładką do mycia tarasów lub dowolnie wybranym sposobem, pamiętając o odpowiednim czasie przeznaczonym na wyschnięcie całej powierzchni.

Przed położeniem farby tarasowej na drewno, konieczne jest umycie powierzchni. Przy użyciu specjalnej końcówki myjki do mycia tarasów, struktura drewna nie zostanie naruszona pod wpływem ciśnienia.
Fot. Przed położeniem farby tarasowej na drewno, konieczne jest umycie powierzchni. Przy użyciu specjalnej końcówki myjki do mycia tarasów, struktura drewna nie zostanie naruszona pod wpływem ciśnienia.

Malowanie tarasu z drewna 

Farbę do tarasów drewnianych można początkowo rozprowadzić wałkiem a następnie wetrzeć ją starannie w deski szerokim pędzlem. Wałek pozostawi nadmiar farby na powierzchni, a pędzel umożliwi jej rozprowadzenie we wszystkich rowkach i nierównościach. Wałek na długim trzonku znacznie przyspiesza malowanie tarasu. Podczas pracy należy pamiętać o kilku ważnych zasadach...

● Dzień powinien być suchy, ciepły i słoneczny, bez wysokich temperatur.

● Malowanie najlepiej przeprowadzić w chwili, kiedy słońce nie świeci bezpośrednio na malowaną powierzchnię.

● W przypadku nowego tarasu trzeba się upewnić, że drewno jest odpowiednio wysuszone.

● Przed użyciem farby tarasowej warto wykonać próbne malowanie na niewielkiej powierzchni, aby sprawdzić, czy docelowy kolor będzie satysfakcjonujący.

Jak często zabezpieczać drewniany taras?

Częstotliwość odnawiania zabezpieczenia uzależniona jest od rodzaju drewna na tarasie, intensywności jego użytkowania i ekspozycji na szkodliwe czynniki. Drewno twarde jest bardziej odporne mechanicznie, miękkie należy zabezpieczać znacznie częściej. Najtrwalsze i najbardziej odporne są egzotyczne gatunki (merbau, balsa), które jednak są również najdroższe.  

Gotowe deski tarasowe są często impregnowane ciśnieniowo, co pozwala na ich ochronę przez pewien czas przed grzybami, pleśnią i szkodnikami. W przypadku braku impregnacji, przed nałożeniem farby tarasowej, powierzchnię podłogi trzeba zaimpregnować odpowiednim preparatem ochronnym.  

Szukasz więcej informacji w zakresie różnych technik malarskich oraz produktów wykorzystywanych do malowania i zabezpieczania drewna oraz innych powierzchni? Zajrzyj na stronę z poradami Polifarb Łódź!

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady