Jaka farba do schodów betonowych wewnętrznych?

Farba kredowa swego czasu była popularnym środkiem do malowania ścian, mebli i innych elementów wyposażenia. Została jednak wyparta przez nowocześniejsze i praktyczniejsze emulsje i emalie. Do tej pory jednak można się z nią spotkać, zwłaszcza w dawno nieremontowanych wnętrzach. Czasami zachodzi potrzeba usunięcia jej, na przykład przed nałożeniem nowej powłoki malarskiej. Z tego artykułu dowiesz się, jak usunąć farbę kredową i w jaki sposób malować ponownie powierzchnie, które wcześniej były nią pokryte.

Co to jest farba kredowa?

Farba kredowa to rodzaj emulsji składającej się z drobno rozkruszonej kredy, wody, barwników oraz różnych dodatków wiążących całość i nadających farbie dodatkowych właściwości. Cechuje się dobrą przyczepnością, oraz przyjemną w dotyku, ciekawą fakturą. Farby kredowe nadal szczególnie dużym uznaniem cieszą się wśród osób samodzielnie odnawiających meble, boazerię i inne elementy drewniane (oraz te z materiałów drewnopodobnych). Niestety, farba kredowa ma też pewne wady – jedną z nich jest konieczność usunięcia jej przed kolejnym malowaniem.

Rodzaje farby kredowej

Na rynku dostępne są różne rodzaje farby kredowej, między innymi preparaty z dodatkiem żywicy, kazeiny, różnych klejów czy składników mineralnych. Cechują się one zróżnicowanymi właściwościami, jednak sposób usuwania powłoki pozostaje zasadniczo taki sam.

Farba kredowa a akrylowa

Farbę akrylową można odróżnić ją od kredowej po bardziej satynowym, gładszym wykończeniu (zwykle bez widocznej faktury). Pod kątem potencjalnego usuwania, stwarza ona znacznie mniej problemów, niż farba kredowa – zwykle bowiem wystarczy tylko oczyścić poprzednią warstwę przed malowaniem.

Jak usunąć farbę kredową?

Usuwanie farby kredowej wiąże się niestety zwykle z koniecznością mechanicznego zdjęcia starej powłoki poprzez zeskrobanie jej lub zeszlifowanie z powierzchni. Wyjątkiem jest przypadek, gdy planuje się nałożyć inną farbę kredową – wówczas wystarczy usunąć tylko powłokę zabezpieczającą (wosk, lakier – o ile był wykorzystany), a następnie lekko zmatowić powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym, oczyścić ją i odtłuścić odpowiednim preparatem (na przykład spirytusem).

Usuwanie farby kredowej z mebli

Meble pomalowane farbą kredową powinny zostać gruntownie oczyszczone przed nałożeniem innego rodzaju farby. W tym celu można zastosować:

- cyklinowanie (zdrapywanie farby specjalnym narzędziem – cykliną),

- zdrapywanie farby skrobakiem do drewna,

- szlifowanie przy pomocy szlifierki,

- szlifowanie przy pomocy drobnoziarnistego papieru ściernego.

Metody chemiczne wykorzystywane są raczej rzadko, ponieważ farby kredowe są rozpuszczalne w wodzie, więc amoniak, perhydrol czy inne powszechnie stosowane rozpuszczalniki nie są w tym przypadku skuteczne.

Uwaga!

Meble pokryte fornirem, czyli cienką, dekoracyjną warstwą drewna, wymagają szczególnej ostrożności przy usuwaniu farby kredowej – niewłaściwe szlifowanie lub zdrapywanie może doprowadzić do odklejenia albo przecięcia forniru. 

Usuwanie farby kredowej ze ścian

Farby kredowe do ścian źle sprawdzają się jako podkład pod inne preparaty, natomiast na szczęście nie powinny nastręczać dużych trudności przy usuwaniu. Można to zrobić dwiema metodami – na sucho i na mokro.

Usuwanie farby kredowej ze ścian na sucho

Usuwanie farby kredowej ze ścian na sucho polega na mechanicznym zeskrobywaniu powłoki przy pomocy szpachelki. Niestety, po skorzystaniu z tej metody często konieczne jest naprawianie tynku i ponowne nałożenie gładzi.

Usuwanie farby kredowej ze ścian na mokro

Na początek należy przygotować roztwór ciepłej wody z szarym mydłem lub mydłem malarskim. Po zmętnieniu mieszaniny nakłada się ją na ściany dużym pędzlem (tzw. ławkowcem) albo wałkiem. Następnie należy odczekać, aż ściany przeschną, a potem zdrapywać pasy farby szpachelką. Prawidłowo wykonane usunięcie farby kredowej tą metodą nie powinno wymagać naprawy tynku.

Usuwanie farby kredowej ze ścian szpachelką na mokro jest szybszą, mniej inwazyjną metodą niż zeskrobywanie powłoki bez wcześniejszego namoczenia
Fot. Usuwanie farby kredowej ze ścian szpachelką na mokro jest szybszą, mniej inwazyjną metodą niż zeskrobywanie powłoki bez wcześniejszego namoczenia.

Jak malować ściany po farbie kredowej?

Jeżeli farba była usuwana na mokro, należy odczekać do całkowitego wyschnięcia ścian. Następnie można oczyścić tynk z pozostałości farby, wygładzić ewentualne nierówności i odtłuścić powierzchnię przy pomocy odpowiedniego preparatu (na przykład spirytusu lub benzyny ekstrakcyjnej). Przed nałożeniem innego rodzaju farby po kredowej warto skorzystać z rekomendowanego przez producenta preparatu gruntującego – pozwoli on zwiększyć przyczepność nowej powłoki i zmniejszy chłonność ściany.

Jak usunąć farbę kredową z tkanin i innych materiałów?

Na szczęście to nie jest zbyt trudne – farba kredowa jest rozpuszczalna w wodzie, dlatego do jej usunięcia zazwyczaj wystarcza pranie w wysokiej temperaturze z dodatkiem zwykłego proszku lub płynu do prania. Jeżeli zabrudzony jest materiał, który nie nadaje się do prania w pralce (na przykład tapicerka), najlepiej oczyścić go przy pomocy ciepłej wody z mydłem, zanim farba zdąży zaschnąć.

***

Usunięcie farby kredowej z mebli, ścian lub ubrań może wydawać się wymagającym zadaniem, jednak poznanie właściwych sposobów umożliwia zrobienie tego szybko i skutecznie. Prawidłowo wykonane usunięcie farby sprawia też, że następne malowanie przebiegnie bezproblemowo.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady