Impregnat do kostki brukowej – jak wybrać i w jaki sposób go stosować?

Odpowiednio dobrana i położona kostka brukowa bardzo dobrze prezentuje się nie tylko na chodnikach, ale również na podjazdach, wokół domu i w ogrodzie. Żeby jednak na dłużej utrzymała ona swój wygląd oraz właściwości, konieczna będzie właściwa pielęgnacja. Zapewni ją impregnat do kostki brukowej – na jaki produkt z tej rodziny preparatów się zdecydować?

Po co impregnować kostkę brukową

Niektórzy uważają, że parametry nowoczesnej kostki brukowej (mowa tu głównie o nasiąkliwości) są na tyle optymalne, że nie ma potrzeby używania czegokolwiek do impregnacji takiego materiału. Niestety, tego typu poglądy często brutalnie weryfikuje rzeczywistość...

Impregnowanie podłoża jest zalecane przede wszystkim w miejscach intensywnie użytkowanych, które są mocno narażone na zabrudzenie. W ich przypadku odpowiednia farba do betonu (wodoszczelna) lub właśnie specjalny impregnat do kostki brukowej pozwoli znacząco wzmocnić właściwości materiału. Gdzie warto więc zdecydować się na tego typu zabieg? Na pewno na tarasach, podjazdach, patiach, drogach dojazdowych do posesji, na podłogach garażowych, a także na przykład na ogrodowych placach do grillowania... 

Wszędzie, gdzie istnieje zagrożenie wystąpienia trudnych do usunięcia zabrudzeń, dobrze jest postawić na odpowiedni impregnat do kostki brukowej. Nie tylko ułatwi on czyszczenie, ale sprawi również, że sama kostka stanie się bardziej odporna na brud, ścieranie i wpływ substancji chemicznych. Niektóre preparaty gwarantują nawet podłożu właściwości samoczyszczące – dzięki temu zabrudzenia skutecznie usuwa deszcz.

Nie są to oczywiście jedyne zalety impregnacji. Proces ten wpływa także na zmniejszenie nasiąkliwości kostki, co chroni ją przed pękaniem, zabezpiecza przed powstawaniem wykwitów wapiennych i solnych, jak również wzmacnia, czyniąc kostkę odporniejszą na uszkodzenia mechaniczne i wpływ niekorzystnych, zmiennych czynników pogodowych.

Jaki impregnat do kostki brukowej wybrać

Właściwy produkt jest w stanie „zdziałać cuda”. Wystarczy wiedzieć, o który preparat chodzi. Dobrym wyborem jest między innymi Lowigrunt-P – impregnat do kostki i betonu, dostępny w ofercie Polifarb Łódź.

To impregnat wodny, przeznaczony do podłoży mineralnych. Sprawdza się nie tylko jako skuteczne zabezpieczenie kostki brukowej, ale także innych powierzchni narażonych na wpływ czynników zewnętrznych. Za sprawą tego typu preparatu znacznie łatwiejsza będzie więc na przykład renowacja fontanny czy betonowych figur ogrodowych albo ochrona elewacji budynków i dachówek. Impregnat ten można położyć na niemal każdej porowatej, wykonanej z betonu, tynku mineralnego, cegły, granitu czy piaskowca powierzchni (poziomej lub pionowej). Z powodzeniem stosuje się go do zabezpieczania wylewek, podmurówek, ścian, posadzek betonowych – zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach (Lowigrunt-P jest pod tym względem uniwersalny).

Impregnacja kostki brukowej – jak to zrobić

Samo impregnowanie kostki musi być poprzedzone odpowiednimi przygotowaniami, które w dużej mierze decydują o jakości impregnacji, jej efektywności, a także końcowym efekcie wizualnym tego zabiegu.

1. Po pierwsze, należy mieć pewność, że dana kostka nadaje się do impregnacji. Impregnaty powinny być bowiem stosowane wyłącznie na kostce o pełnej wytrzymałości, a ta uzyskiwana jest po upływie około miesiąca od wyprodukowania. Warto więc upewnić się, czy kostka, na której ma być położony preparat do impregnacji jest już gotowa do tego zabiegu.

2. Po drugie, przed impregnacją kostki brukowej trzeba dokładnie oczyścić jej powierzchnię. To czynność bardzo ważna, której pod żadnym pozorem nie wolno pominąć. Na kostce nie mogą pojawić się żadne zabrudzenia ani wykwity. Trzeba ją dokładnie wypłukać, a następnie oczyścić twardą szczotką i poczekać aż dobrze wyschnie.

3. I wreszcie po trzecie – impregnacja kostki brukowej. Kiedy powierzchnia jest już czysta i sucha, można przejść do nałożenia na nią impregnatu, najlepiej przy użyciu wałka z długim włosiem lub ciśnieniowego opryskiwacza. Co istotne, impregnację należy przeprowadzać podczas zachmurzonego, ale suchego dnia – zarówno wilgoć w powietrzu, jak i silne nasłonecznienie nie służą bowiem tej czynności. Trzeba pamiętać również, aby przed rozpoczęciem pracy zapoznać się z informacjami, jakie producent umieścił na opakowaniu impregnatu do kostki brukowej. 

Impregnaty do kostki brukowej chronią ją przed zabrudzeniami i uszkodzeniami
Fot. Impregnaty do kostki brukowej chronią ją przed zabrudzeniami i uszkodzeniami, a niekiedy także zmieniają jej wygląd, nadając podłożu zupełnie inny charakter (na przykład efekt mokrej kostki brukowej lub inny).

Sprawnie przeprowadzona impregnacja zapewni odpowiednie efekty w postaci skutecznej ochrony kostki przed zabrudzeniami, uszkodzeniami mechanicznymi i negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, a także poprawi wygląd impregnowanego podłoża.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady