Farba do obory – czym i jak malować pomieszczenia inwentarskie

Zawsze białe wnętrza pomieszczeń inwentarskich mogą nieco zaskakiwać w sytuacji, kiedy tak trudno o zachowanie czystości i dobrego wyglądu ścian i podłóg w tego typu obiektach. Tymczasem bielenie obory dla krów jest zabiegiem nie tylko estetycznym, ale przede wszystkim higienicznym, mającym na celu eliminację szkodliwych patogenów. Cyklicznie (raz w roku) powtarzane bielenie eliminuje pasożyty, chorobotwórcze bakterie i znacznie ogranicza pojawianie się uciążliwych much w oborze. Malowanie pomieszczeń inwentarskich można zlecić wyspecjalizowanej ekipie lub przeprowadzić samodzielnie. Jak to zrobić prawidłowo i jaką farbę do obory wybrać?

Farby do obory i innych pomieszczeń inwentarskich

Bielenie ścian polega na dokładnym pokryciu ich roztworem wapna hydratyzowanego i wody w proporcjach 1:5. Mieszankę można wykonać we własnym zakresie, kupując suche wapno w workach i odpowiednio rozrabiając je wodą. Dostępne są też gotowe preparaty do bielenia – często od razu z dodatkiem środków owadobójczych. Na ścianach obory lub innego pomieszczenia gospodarskiego można również zrobić dodatkowy oprysk likwidujący problem much, szczególnie uciążliwych latem. W tym przypadku należy jednak wcześniej upewnić się, że użyte preparaty nie zaszkodzą zwierzętom i nie przenikną w żaden sposób do mleka.

Obory dla krów i pozostałe pomieszczenia inwentarskie w przeważającej większości są dziś murowane. Dobrymi farbami do obory – do pomalowania betonowych podłóg, ciągów komunikacyjnych i pozostałych pomieszczeń technicznych, są zatem grubopowłokowe farby do betonu, odpowiednio zabezpieczające przed niekorzystnym działaniem czynników środowiskowych. Na tego typu powierzchniach sprawdzają się dwuskładnikowe, epoksydowe farby, które dają twarde, odporne, a do tego łatwe do utrzymania w czystości powłoki.

Malowanie obory dla krów – od czego zacząć?

Zgodnie ze sztuką, przed malowaniem jakiejkolwiek powierzchni, należy ją odpowiednio przygotować. Obora dla krów, jako miejsce szczególnie narażone na zanieczyszczenia organiczne, wilgoć i działanie agresywnych substancji, może wymagać nieco większej ilości przygotowań do malowania. 

● Czyszczenie powierzchni w oborze

W przypadku pomieszczeń inwentarskich, ściany obory czy zagrody nie muszą być idealnie wygładzone, natomiast należy je wyczyścić z resztek ściółki, pajęczyn i tego typu zanieczyszczeń, dokładnie umyć i wysuszyć. Zabiegi te można wykonać przy użyciu różnego rodzaju szczotek (z twardym, sztywnym włosiem albo drucianych) lub przy pomocy myjki ciśnieniowej.

● Zabezpieczenie elementów wyposażenia w oborze

Wszystkie elementy, które nie będą malowane, należy starannie zabezpieczyć. Szczególnie dotyczy to miejsc, z którymi zwierzęta mają bliską styczność: poidła, karmidła, zbiorniki z paszą etc. Na czas malowania należy zabezpieczyć również okna oraz ewentualny sprzęt elektroniczny znajdujący się w oborze. Dlaczego ta staranność jest taka ważna? Mleko wapienne użyte do malowania jest substancją drażniącą, więc jego ewentualne spożycie czy częsty kontakt ze skórą zwierząt i ludzi może skutkować przykrymi konsekwencjami. Malowanie pomieszczeń należy przeprowadzić w odzieży ochronnej z użyciem maski, okularów i rękawic.

● Wyprowadzenie zwierząt

Oczywiście idealną opcją jest wyprowadzenie wszystkich zwierząt na czas malowania obory, ale nie zawsze jest to możliwe. W takiej sytuacji należy możliwie skutecznie odseparować młode osobniki od malowanych powierzchni, do czasu ich wyschnięcia i zachować szczególną ostrożność podczas prac.

Obora po remoncie = polifarb.lodz.pl
Fot. Bielenie ścian to niezbędny etap każdego remontu obory, ułatwiający zachowanie czystości mikrobiologicznej i poprawiający estetykę wnętrza.

Remont obory – wybór sprzętu

Budowa obory zakłada, że do pomalowania będą wysokie, kilkumetrowe połacie ścian i sufit na wysokości kilku metrów. Tradycyjnie można użyć pędzli i wałków z krótką rączką bądź na teleskopowych uchwytach. Najwygodniejszą i najszybszą metodą będzie jednak malowanie natryskowe. Można je przeprowadzić, używając niżej wymienionych narzędzi.

● Pneumatyczne zbiorniki z długą lancą

Stosowane w gospodarstwach rolnych i ogrodnictwie m.in. do opryskiwania roślin; plecakowy opryskiwacz sprawdzi się do bielenia ścian, zwłaszcza, że lanca na długim trzonku umożliwi dotarcie do wszystkich kątów, gdzie owady gromadzą się najczęściej.

● Pistolet natryskowy do malowania

W przypadku malowania obory metoda polecana do prac na niewielkich wysokościach, ze względu na ograniczony zasięg pistoletu trzymanego bezpośrednio w dłoni; wszelkie prace w wyższych partiach ścian będą wymagały użycia drabiny lub rusztowań.

● Agregat hydrodynamiczny

Metoda szybka i skuteczna, jednak ze względu na konieczność posiadania wyspecjalizowanych urządzeń, wykorzystywana zazwyczaj przez firmy malarskie.

Bielenie obory tylko w ładny dzień

Letni, suchy, słoneczny dzień jest optymalny, jeśli chodzi o prowadzenie wszelkich zabiegów malarskich w budynkach inwentarskich. W malowaniu zawsze pomaga niski poziom wilgoci w ścianach i podwyższona temperatura powietrza, która ułatwia dezynfekcję i wysychanie ścian. Dobrym terminem na prace dezynfekcyjne jest również wczesna jesień (pod warunkiem, że dzień jest pogodny) ze względu na największą ilość zanieczyszczeń powodowanych przez muchy w tym okresie. Utrzymująca się przez cały rok wilgoć i zabrudzenia organiczne ścian (grzyby, mchy etc.), pomimo sprzyjającej pogody, mogą się okazać pierwszym sygnałem oznaczającym konieczność osuszenia murów lub przebudowy starej obory.

Zabieg bielenia należy przeprowadzać jak najczęściej, głównie ze względu na znaczną poprawę komfortu zwierząt przebywających w oborze. Poza tym odświeżenie ścian oczywiście poprawia wygląd pomieszczeń inwentarskich i ułatwia zachowanie codziennej higieny w gospodarstwie. Minimalna częstotliwość bielenia ścian, to raz na 12 miesięcy. Prace malarskie w pozostałych pomieszczeniach można wykonywać rzadziej, przy użyciu odpowiednich farb do pomieszczeń gospodarczych, w miarę potrzeb lub przy wizualnych śladach zużycia/niszczenia dotychczasowej farby. 

Więcej porad w zakresie technologii malowania różnych powierzchni znajdziesz na naszym blogu. Zapraszamy!

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady