Farba do posadzek przemysłowych – jak i czym aplikować

Każda posadzka wymaga określonego wykończenia powierzchni. Malowanie posadzki przemysłowej jest jednym z najmniej pracochłonnych, a jednocześnie efektywnym i ekonomicznym rozwiązaniem. Warunkiem trwałości takiego wykończenia jest właściwe dobranie farby do podłoża i do okoliczności, w jakich dana powierzchnia będzie użytkowana, oraz oczywiście prawidłowa aplikacja farby. Oto, co trzeba wiedzieć...

Jeżeli podłoże jest właściwie przygotowane, a farba prawidłowo nałożona, posadzka przemysłowa (betonowa, ale także każda inna) zachowa swoją trwałość, odporność na uszkodzenia czy niekorzystne czynniki atmosferyczne i chemiczne. Jak się za to zabrać?

Wylewka przemysłowa – zanim pomalujesz beton

Beton tworzy mineralną powierzchnię, która podlega działaniu szeregu procesów i czynników. Jej przygotowanie i wysezonowanie ma kluczowe znaczenie dla późniejszej trwałości powłok malarskich.

Nowa wylewka wymaga czasu

W przypadku niedawno wykonanej posadzki przemysłowej należy odczekać minimum miesiąc (a najlepiej kilkanaście letnich tygodni lub po prostu takich z temperaturą powietrza około 20°C) przed pierwszym malowaniem.

Trzeba sprawdzić wilgotność betonu

Nałożenie farby na zbyt wilgotny beton skutkuje jej odspojeniem lub złuszczaniem. Wilgotność betonu nie powinna przekraczać 5%. Jak to sprawdzić? Specjalnym urządzeniem do pomiaru wilgotności lub... sprytnym domowym sposobem. Należy przykleić kawałek folii do betonowej posadzki, uszczelniając jej krawędzie taśmą. Po upływie 24 godzin folia powinna pozostać sucha od wewnętrznej strony, a posadzka pod folią mieć taki kolor jak pozostała część podłogi. Jeżeli na folii skropliła się woda, a beton pod nią jest wyraźnie ciemniejszy – podłogę należy osuszyć. W upalne dni wystarczy wietrzyć przez jakiś czas pomieszczenie, w okresach chłodniejszych potrzebne może być ogrzewanie.

Stara posadzka musi być oczyszczona

Dotyczy posadzki przemysłowej (betonowej) używanej już przez jakiś czas. Przed malowaniem powinna zostać umyta (na przykład zwykłą wodą pod ciśnieniem), odtłuszczona, pozbawiona starych powłok malarskich i wszelkich luźnych fragmentów oraz odpylona i osuszona. Staranne oczyszczenie podłoża wpływa na późniejsze dokładne przyleganie farby i trwałość zabezpieczenia. Beton na posadzkach przemysłowych ma z reguły szorstką powierzchnię, ale jeżeli tak nie jest, można takie podłoże przed malowaniem poddać piaskowaniu, co zapewnia farbie lepszą przyczepność. Tak przygotowana podłoga betonowa jest gotowa do malowania. 

Wybór farby do przemysłowej posadzki betonowej 

Nie może być przypadkowy. Nie każda farba, którą da się beton pomalować, sprawdza się w tej roli przez dłuższy czas. Podłoga jest zwykle podłożem dość intensywnie użytkowanym, wymaga zatem specjalnego potraktowania – na przykład dwuskładnikową, grubopowłokową farbą do betonu.

Więcej informacji na temat wyboru farby do betonowej posadzki przemysłowej w artykule Farba do podłóg betonowych – na co zwracać uwagę przy wyborze >>.

Czym nakładać farbę na posadzki przemysłowe?

W zasadzie możliwe jest pomalowanie posadzki przemysłowej (w tym przypadku powierzchni betonowej) dowolnym narzędziem malarskim, jednak rozsądnie jest dobrać je odpowiednio do wielkości malowanej powierzchni.

• Pistolet (do malowania natryskowego) – użycie go to najszybszy sposób nałożenia farby na każdą powierzchnię. Malowanie natryskowe pozwala starannie pokryć nawet trudno dostępne fragmenty powierzchni oraz wszelkie jej nierówności. W przypadku większych obiektów pistolet jest właściwie bezkonkurencyjny. Część farby należy jednak spisać na straty. Ubytki te są częściowo rekompensowane koniecznością rozcieńczenia farby nalewanej do pistoletu, jednak należy się z nimi liczyć, decydując na taką metodę malowania posadzki przemysłowej.

W przypadku jednorazowego malowania niedogodnością jest fakt, że natrysk wymaga zakupu specjalistycznego sprzętu. Alternatywą pozostaje wypożyczenie go lub zlecenie usługi ekipie malarskiej.

• Pędzel – tradycyjne narzędzie i sposób malowania również zdają egzamin w przypadku betonu. Porowata struktura betonowej podłogi sprawia, że ślady, które pozostawia malowanie pędzlem stają się niewidoczne. Trzeba jednak mieć na uwadze, że pędzel sprawdza się przede wszystkim do malowania niewielkich fragmentów lub detali o skomplikowanym kształcie. Przy dużych powierzchniach posadzek przemysłowych malowanie pędzlem jest bardzo czasochłonne.

Polecaną farbą do malowania wanny żeliwnej jest emalia poliuretanowa – najlepiej dwuskładnikowa gruntoemalia, która nie wymaga podkładu.
Fot. Pędzel sprawdzi się w przypadku malowania/znakowania niedużych powierzchni betonowych, a także do precyzyjnej, punktowej aplikacji farby na posadzkach z betonu.

• Wałki – metoda wolniejsza od natrysku, ale za to znacznie szybsza od malowania pędzlem, zwłaszcza jeżeli do malowania wylewki przemysłowej używa się wałka na długiej, teleskopowej rączce. Malowanie w pozycji stojącej znacznie przyspiesza takie prace.

Warunki aplikacji farby na wylewkę przemysłową

Malowanie podłóg betonowych powinno odbywać się w temperaturze powyżej 10°C i przy umiarkowanej (poniżej 80%) wilgotności powietrza, dlatego duże betonowe place czy inne zewnętrzne powierzchnie najlepiej malować latem.

Szczegółowe wymagania odnoszące się do nakładania farb określa producent dla każdego produktu indywidualnie. Ogólna zasada – dotycząca każdego rodzaju malowania – mówi o unikaniu wszelkich skrajności pogodowych.

• Nie należy malować posadzki przemysłowej tuż po opadach atmosferycznych lub kiedy pogoda wskazuje na ich wystąpienie w najbliższym czasie.

• Podczas upalnych dni malowanie należy przeprowadzać wcześnie rano lub w godzinach popołudniowych. Zbyt wysoka temperatura nie pozwala na prawidłowe wysychanie/utwardzanie powierzchni farby.

• Jeżeli betonowa podłoga jest intensywnie użytkowana – na przykład w garażu – farbą należy pokryć nie tylko podłogę, ale także pas ściany przy niej, aby uniknąć zabrudzeń, które w takim miejscu powstają dość szybko.

• Położenie kolejnej warstwy na całej powierzchni lub jej fragmentach (jak na przykład przy malowaniu farbą odblaskową oznaczeń poziomych na posadzkach) powinno się odbyć po całkowitym związaniu poprzedniej warstwy w czasie przewidzianym przez producenta.

***

Ogólne zasady aplikacji farby do posadzek przemysłowych z betonu – jak widać – nie odbiegają zbytnio od reguł malowania każdego innego podłoża. Zawsze malowana powierzchnia musi być sucha i czysta, a stosowany preparat dobrany odpowiednio do jej właściwości i warunków eksploatacji. Narzędzie czy też sposób malowania wybiera się między innymi zależnie od wielkości posadzki, a także od ilości czasu, jaki można poświęcić na prace malarskie. Warto przy tym zaplanować je na optymalny pod względem pogody dzień, jeśli malowanie odbywa się pod gołym niebem lub zabezpieczyć we wnętrzu właściwą temperaturę i wilgotność powietrza.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady