Zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji stalowych. Jak skutecznie chronić duże powierzchnie przed rdzą?

Przemysłowe konstrukcje stalowe takie jak hale, zbiorniki, linie produkcyjne, urządzenia, dachy, wieże czy maszty wymagają starannego i trwałego zabezpieczenia antykorozyjnego. Staje się ono sprawą najwyższej wagi w sytuacji, kiedy urządzenia znajdują się w środowisku o podwyższonej wilgotności, agresywnym chemicznie czy, jak na przykład maszyny rolnicze, narażone są na czynniki biologiczne przyspieszające korozję. Jak skutecznie zabezpieczyć stalowe elementy i powierzchnie?

Sposoby zabezpieczania antykorozyjnego stali

Minimalizowanie ryzyka szybkiej korozji można rozpocząć już na etapie projektowym i produkcyjnym danej konstrukcji. Całkowite zatrzymanie korozji jest niemożliwe, jednak dzięki zachowaniu pewnych zasad można jej postęp znacznie spowolnić. Czynniki wpływające na spowolnienie korozji konstrukcji stalowych to:

- dobór właściwych materiałów dla danej konstrukcji,

- możliwie uproszczona forma, czyli zmniejszenie liczby miejsc, które mogą gromadzić wodę, np. ostre kąty, zagłębienia itp.,

- odpowiednie łączenie elementów (minimalizowanie liczby nitów, spawów, śrub itp.),

- zabezpieczenie antykorozyjne stali już na etapie jej produkcji,

- zewnętrzne powłoki antykorozyjne — stosowanie odpowiednich farb i podkładów na gotowych konstrukcjach i powierzchniach stalowych.

Zabezpieczenie antykorozyjne — czym malować stal?

Rozwiązania do zabezpieczania antykorozyjnego stali konstrukcyjnej obejmują stosowanie podkładów i farb nawierzchniowych lub farb łączących obydwie funkcje, tzw. gruntoemalii.

Farby dwuskładnikowe — epoksydowe lub poliuretanowe farby o dobrych właściwościach antykorozyjnych. Szybkoschnące i dobrze kryjące. Powszechnie wykorzystywane do zabezpieczania stalowych konstrukcji przemysłowych. Farby poliuretanowe stosowane są często do zabezpieczania maszyn i urządzeń.

Farby jednoskładnikowe — duża grupa, obejmująca farby akrylowe, alkidowe, poliwinylowe, chlorokauczukowe czy silikonowe. Te ostatnie tworzą termoodporną warstwę do kilkuset st. C. Stosowane często do malowania pieców, kominów, rurociągów itp. Podobne właściwości mają również farby etylokrzemianowe. 

Gruntoemalie — nowoczesne preparaty dające twardą, elastyczną powłokę odporną również na promienie UV. Dzięki zastosowaniu gruntoemalii czas malowania ulega znacznemu skróceniu (ze względu na brak konieczności nakładania dodatkowej warstwy podkładu).

Malarz w białym kombinezonie stojący na podnośniku i malujący natryskowo stalową ścianę.
Zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji stalowych.

Przygotowanie powierzchni do malowania

Każdy element stalowy przygotowywany do zabezpieczenia antykorozyjnego powinien zostać zgrubnie lub dokładnie oczyszczony (zależnie od używanej farby). Powierzchnie duże i gładkie bez trudu poddają się czyszczeniu. W przypadku skomplikowanych kształtów (urządzenia, linie produkcyjne, duże konstrukcje) warto zastosować preparaty zabezpieczające (np. gruntoemalie), które nie wymagają starannego doczyszczania malowanej powierzchni, bo często jest to niemożliwe. Wystarczy jedynie usunąć luźne fragmenty korozji i starych powłok malarskich. W przypadku niewielkich ognisk korozji przylegających do powierzchni lub występowania rdzy nalotowej, można użyć preparaty zawierające inhibitory korozji, czyli substancje powstrzymujące lub spowalniające procesy korozyjne.

Czyszczenie wielkopowierzchniowe wykonywane jest zazwyczaj metodą strumieniowo-ścierną (piaskowanie, szkiełkowanie). Pozwala na dokładne oczyszczenie w krótkim czasie, choć można zastosować pozostałe metody czyszczenia...

Młotkowanie — może być użyte jako wstępna obróbka przed zastosowaniem innych metod, np. obróbki strumieniowo-ściernej.

Szczotkowanie — wykonywane przy użyciu drucianych szczotek obrotowych lub ręcznych. Wykorzystywane do przygotowywania mniejszych powierzchni do malowania.

Opalanie — czyszczenie płomieniowe, usuwa wiele zanieczyszczeń, w tym stare powłoki malarskie, ale pozostawia rdzę.

Obróbka strumieniowo-ścierna — wykonywana przy użyciu drobinek (piaskowanie, szkiełkowanie) wydmuchiwanych na powierzchnię pod ciśnieniem. Szybki sposób na kompletne oczyszczenie dużych powierzchni stalowych. Obecnie, kiedy świadomość dbałości o nasze środowisko naturalne jest coraz większa, wykorzystuje się także ekologiczne metody piaskowania, np. sodą. Kwestia czasu, gdy systemy piaskowania nazywane sodowaniem staną się standardem, zwłaszcza, że już teraz są bardzo promowane przez Unię Europejską.

Oczyszczona, odtłuszczona, umyta i odpylona powierzchnia jest gotowa do malowania i zabezpieczenia antykorozyjnego.

Czym malować duże powierzchnie?

Farby antykorozyjne można nakładać dowolnym narzędziem, jednak mając na uwadze wielkość powierzchni lub trudno dostępne miejsca do zabezpieczenia, najczęściej wykorzystywaną metodą pozostaje natrysk.

y — najpopularniejsza metoda malowania przy użyciu kompresora i farby w zbiorniku zewnętrznym lub na pistolecie. Powietrze pod odpowiednim ciśnieniem miesza się z farbą, która jest wydmuchiwana na malowaną powierzchnię. Metoda ta powoduje dość znaczne straty materiału i utrudnia malowanie bardzo dużych elementów, ze względu na ograniczoną długość przewodu kompresora. Jej zaletą jest duża precyzja malowania i możliwość dostosowania wielu parametrów natrysku.

Natrysk powietrzny HVLP — niskociśnieniowa metoda, która pozwala na zminimalizowanie strat materiału. Urządzenia systemu HVLP pozwalają na precyzyjne dotarcie do trudno dostępnych miejsc i dokładne rozpylenie farby. Wadą tej metody jest znacznie wolniejsze tempo prac w porównaniu z innymi rodzajami natrysku i zazwyczaj małe zbiorniki z farbą.

Natrysk bezpowietrzny (Airless, malowanie hydrodynamiczne) — farba jest nanoszona pod wysokim ciśnieniem przy użyciu odpowiedniej dyszy na malowaną powierzchnię. Zaletą tej metody jest wysoka wydajność dochodząca do 300 m2 powierzchni w czasie 1 godziny pracy. Straty materiału również nie są wysokie, a dodatkowo agregaty o dużej mocy pozwalają na pracę dwóch pistoletów jednocześnie. Zasilane są zazwyczaj elektrycznie lub spalinowo (w przypadku większych urządzeń).

***

Skuteczne zabezpieczenie antykorozyjne dużych powierzchni stalowych to także duże wyzwanie, ale prace wykonane zgodnie z dobrymi praktykami oraz wskazaniami producentów preparatów do stali, gwarantują dobry efekt. 

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady