Farba do metalu szybkoschnąca. Cztery propozycje od Polifarbu Łódź, w tym aż dwie eko!

Farby do metalu mają wiele zadań do wypełnienia. Te do zastosowań uniwersalnych pozwalają zazwyczaj na malowanie wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Szybkoschnące farby do metalu skracają do minimum czas renowacji. Właściwości zabezpieczające przed korozją i czynnikami atmosferycznymi lub chemicznymi dodatkowo chronią metal. A może najlepszym wyborem okaże się wersja o zmniejszonej szkodliwości dla środowiska? Przedstawiamy cztery propozycje farb do metalu o nieco odmiennych właściwościach i podpowiadamy, czym należy się kierować, szukając odpowiedniej farby.

Rodzaje farb do metalu szybkoschnących – jak wybierać produkty

Podział farb do metalu może obejmować zarówno przeznaczenie farby (do malowania metali żelaznych i nieżelaznych), jak i sposób jej aplikacji (farby w sprayu i płynne). 

Farba do metali żelaznych lub nieżelaznych

Tutaj dobranie odpowiedniej farby do metalu jest dość ważne – przede wszystkim ze względu na walkę z głównym wrogiem żelaza – rdzą. Taka powierzchnia (metal żelazny) wymaga zwykle trwałej osłony, którą zapewnia odpowiednia farba antykorozyjna, dobrana zależnie od miejsca i warunków, w których dana powierzchnia jest eksploatowana (silnie korozyjne środowisko wymaga z pewnością lepszego i częstszego zabezpieczania stalowych elementów). W przypadku metali nieżelaznych można sobie natomiast pozwolić na nałożenie dowolnej farby na metal – w tym również farby w wersji eko! 

Malowanie natryskowe czy wprost z puszki?

Malowanie tradycyjną farbą do metalu – z puszki, pozwala na dokładne pokrycie detali bez większych strat materiału, ale wymaga trochę czasu. Malowanie natryskowe natomiast jest o wiele szybsze, ale pochłania więcej farby. Rozkłada ją na całej powierzchni równą warstwą, choć przy braku wprawy trzeba nieco uważać na zacieki.

Propozycja nr 1: pożegnaj rdzę ze STAL-KOREM

W przypadku malowania powierzchni metalowych zaczyna się najczęściej od likwidacji korozji. Jest ona zazwyczaj główną przyczyną regularnego zabezpieczania konstrukcji z metalu (elementów użytkowych i ozdobnych w naszym otoczeniu). Dobra ochrona antykorozyjna pozwala znacząco wydłużyć żywotność stali pod warunkiem prawidłowego przygotowania i malowania powierzchni. STAL-KOR, jako gruntoemalia, jest kompleksowym preparatem, który nie wymaga stosowania dodatkowych warstw podkładowych. Co więcej, skład tej farby do metalu pozwala na pokrycie i związanie ognisk korozji, które wcześniej zostały jedynie zgrubnie oczyszczone, a więc produkt doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie dokładne doczyszczenie powierzchni z rdzy przed malowaniem jest trudne lub wręcz niemożliwe.

Biała farba do metalu (szybkoschnąca,) podobnie jak pozostałe jasne barwy, może wymagać położenia dwóch lub więcej warstw, aby końcowy efekt był zadowalający – zwłaszcza jeżeli malowane podłoże miało pierwotnie ciemny kolor.
Fot. Biała farba do metalu (szybkoschnąca,) podobnie jak pozostałe jasne barwy, może wymagać położenia dwóch lub więcej warstw, aby końcowy efekt był zadowalający – zwłaszcza jeżeli malowane podłoże miało pierwotnie ciemny kolor.

Propozycja nr 2: LOKMAL – farba na każdy rodzaj metalu

Farby uniwersalne są najczęściej postrzegane jako wyjście „bezpieczne”, ale równie często traktowane z pewną dozą nieufności –  w myśl zasady „do wszystkiego, czyli… do niczego” Czy słusznie? Okazuje się, że niekoniecznie. Przykładem jest chlorokauczukowa emalia LOKMALuniwersalna, szybkoschnąca farba do metalu, produkowana w 24 kolorach, przeznaczona do użytku na zewnątrz i wewnątrz, zapewniająca dobrą osłonę antykorozyjną wraz z odpowiednim preparatem do gruntowania. Ta dobrze przyczepna farba, oprócz metalu, zabezpiecza również materiały drewnopochodne (i innego rodzaju powierzchnie) przed procesami starzenia. Dzięki temu możliwe jest na przykład zachowanie spójności kolorystycznej budynku.

Ekologiczne, trwałe, antykorozyjne... szybkoschnące farby do metalu

Tak, to możliwe – istnieją takie farby do metalu, które dobrze chronią pomalowaną powierzchnię, ale i środowisko naturalne, zapewniając przy tym komfort użytkowania. Coraz częściej podnoszony problem ekologii ma swoje realne odzwierciedlenie także na rynku farb, gdzie o szkodliwości dla natury mówi się szczególnie głośno. Nowoczesne farby potrafią łączyć w sobie zalety – skutecznie zabezpieczają przed korozją i mają przy tym skład przyjazny środowisku. 

Propozycja nr 3: METAMAL

Przykładem jest METAMAL – gruntoemalia wodorozcieńczalna przeznaczona do malowania każdego rodzaju metalowej powierzchni. Zapewnia ochronę przed rdzą bez stosowania dodatkowych podkładów. Mankamentem, jak to często bywa w przypadku farb do zastosowań specjalnych, jest ograniczona do kilku barw paleta kolorystyczna.

Propozycja nr 4: eko-LOWICYN

Wśród ekologicznych rozwiązań niedogodność tę może uzupełnić eko-LOWICYN – wodorozcieńczalna, akrylowa, szybkoschnąca farba do metalu dostępna aż w 21 kolorach, przeznaczona do malowania powierzchni ocynkowanych, a z zastosowaniem dodatkowego podkładu – zabezpieczająca dowolną metalową konstrukcję.

Jak malować farbą szybkoschnącą do metalu

Najpierw – jak zawsze – prawidłowe przygotowanie podłoża, a dopiero potem malowanie metalu.

Malowaną powierzchnię – o ile to możliwe – należy starannie oczyścić. Im starsze, bardziej skorodowane i zniszczone jest dane podłoże, tym więcej jest pracy przy jego przygotowaniu. Czasami nawet metal wielokrotnie malowany w przeszłości może wymagać usunięcia starych powłok. Nawet jeżeli dobrze przylegają one do powierzchni, bezpieczniej jest zeszlifować lub usunąć je mechanicznie przy pomocy opalarki albo szlifierki, nie ryzykując, że świeżo nałożona farba okaże się niekompatybilna z poprzednimi warstwami. Powierzchnia do malowania powinna być czysta, pozbawiona luźnych fragmentów, jak najlepiej oczyszczona z korozji (jeżeli takowa występuje), odpylona, odtłuszczona i sucha.

Tak przygotowane podłoże można pokryć preparatem gruntującym (jeżeli jest używany) lub nałożyć bezpośrednio szybkoschnącą farbę do metalu typu gruntoemalia. Przed użyciem każdy preparat trzeba starannie wymieszać. Malowanie należy rozpocząć od pokrycia farbą narożników, detali architektonicznych i wszystkich trudno dostępnych miejsc, a następnie przejść do pozostałej powierzchni. Jeżeli nakładane są dwie i więcej warstw farby, ważne jest zachowanie przewidzianego przez producenta czasu pomiędzy kolejnymi warstwami. Czasy te mogą się znacznie różnić, w zależności od rodzaju farby. W przypadku farb szybkoschnących do metalu może to być godzina, a w innych sytuacjach nawet doba!

Przestrzeganie właściwej kolejności i dokładność wykonania poszczególnych prac pozwolą na przywrócenie pierwotnego wyglądu malowanym elementom. Dodatkowo, dokładnie nałożona, szczelna warstwa farby, zabezpieczy metale żelazne przed korozją na dłuższy czas.

Potrzebujesz więcej porad na temat malowania metalu lub innych powierzchni? Zajrzyj na nasz blog!

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady