Malowanie natryskowe metalu – przygotowanie, farby, sprzęt

Malowanie kompresorem polega na nałożeniu na malowaną powierzchnię rozproszonej pod ciśnieniem warstwy farby. Ten rodzaj malowania jest szybki, dokładny i daje pokrycie równomiernej grubości, wymaga jednak umiejętności i wprawy oraz odpowiedniego sprzętu do malowania natryskowego, czyli kompresora sprężającego powietrze i pistoletu lakierniczego. Samo przygotowanie farby do malowania natryskowego metalu lub innej powierzchni, to z kolei przede wszystkim konieczność zachowania odpowiednich proporcji składników w trakcie rozcieńczania. Co jeszcze warto wiedzieć o natryskowym malowaniu metalu?

Przygotowanie powierzchni metalu do malowania natryskowego

Każde podłoże przed malowaniem ciśnieniowym musi być poddane odpowiedniej obróbce usuwającej z przygotowywanej powierzchni wszelkie zabrudzenia i zwiększającej przyczepność nowej warstwy farby. Od staranności wykonania tego etapu prac zależy wygląd i trwałość nowo położonej powłoki malarskiej. Jakie najważniejsze czynność należy wykonać, przygotowując metal do malowania natryskowego?

● Usunięcie pozostałości starej farby z podłoża

Usunięcie resztek starej powłoki malarskiej z powierzchni, które mają być malowane urządzeniem do malowania natryskowego, to absolutna podstawa tego typu działań. Potem jeszcze odrdzewianie i mycie.

● Usunięcie ognisk korozji

Na metalowej powierzchni wcześniej czy później pojawia się rdza, którą należy starannie oczyścić. Nawet proces cynkowania stali nie zabezpiecza jej przed korozją na stałe, a jedynie znacznie spowalnia procesy niszczenia.  

Obydwie te czynności można wykonać przy użyciu powszechnie dostępnych narzędzi: szlifierki, szczotek drucianych czy papieru ściernego. Po oczyszczeniu na powierzchni metalu nie powinny zostać żadne luźne fragmenty. Duże nierówności powierzchni trzeba częściowo lub całkowicie zniwelować.

● Mycie, odtłuszczanie, suszenie

Dokładne odtłuszczenie powierzchni znacznie poprawia trwałość nowej powłoki malarskiej. 

Powierzchnia metalu przygotowana do malowania natryskowego powinna być sucha, odpylona i czysta.

Farba do pistoletu natryskowego

Większość farb przeznaczonych do malowania metalu, po odpowiednim przygotowaniu, może być użyta do malowania natryskowego. Wybór odpowiedniej farby powinien być podyktowany przede wszystkim rodzajem malowanej powierzchni (farba do stali, farba do stali ocynkowanej, aluminium etc.) oraz rodzajem efektu końcowego, który chce się osiągnąć (mat, połysk, powierzchnia młotkowana lub inne).

Praktycznym rozwiązaniem w przypadku malowania natryskowego metalu jest użycie gruntoemalii, która w jednej warstwie łączy zabezpieczenie antykorozyjne i dekoracyjne wykończenie malowanej powierzchni.

Gęstość farby do malowania natryskowego

Niezależnie od rodzaju stosowanej farby, każdą (w przypadku malowania kompresorem) należy dokładnie wymieszać. Zanim trafi ona do pojemnika pistoletu natryskowego, powinna być również nieco rozrzedzona przy użyciu odpowiedniego dla niej rozpuszczalnika lub wody. Dodatek ten stanowi zwykle 5 do 10% składu farby natryskowej gotowej do użycia. Dokładna ilość koniecznego rozcieńczalnika do malowania natryskowego (metalu lub innej powierzchni) powinna zostać określona na etykiecie danego produktu. 

Zbyt gęsta farba będzie blokowała dysze pistoletu, a zbyt rzadka nie pokryje z kolei równomiernie powierzchni i spowoduje powstanie nieestetycznych zacieków. Przed wlaniem do pistoletu, farby natryskowe należy też przefiltrować, usuwając z nich ewentualne zanieczyszczenia, które mogą powodować niedrożność dysz w pistolecie. W przypadku malowania dużych powierzchni zawsze warto wykonać próbę natryskową na niewielkim fragmencie, sprawdzając w ten sposób siłę krycia i stopień rozcieńczenia farby.

Malowanie natryskowe metalu – sprzęt

Urządzenia do malowania natryskowego obejmują kompresor (sprężarkę), pistolet lakierniczy i przewód łączący obydwa urządzenia. Dodatkowo w skład zestawu wchodzi regulator ciśnienia na pistolecie, filtr, kombinezon ochronny i maska.

Zakup sprzętu lakierniczego przy jednokrotnym malowaniu może być nieopłacalny. Rozwiązaniem jest jego wypożyczenie (oprócz środków ochrony osobistej) lub zlecenie wykonania prac wyspecjalizowanej lakierni. 

Urządzenie do malowania natryskowego metalu lub innej powierzchni - polifarb.lodz.pl
Fot. Lakierowanie natryskowe wymaga odpowiedniego wyczucia podczas używania pistoletu i prawidłowo ustawionego strumienia powietrza, aby efekt malowania natryskowego metalu był zadowalający.

Jak malować natryskowo?

Prawidłowe malowanie ciśnieniowe wymaga dokładności i wprawy. Przed samym malowaniem należy zabezpieczyć (jeżeli jest taka konieczność) wszystkie okoliczne powierzchnie, które nie będą malowane. Zakurz powstający w trakcie używania pistoletu lakierniczego osiada bowiem wszędzie dookoła.

● Właściwa odległość 

Pistolet należy trzymać w odpowiedniej odległości od malowanej powierzchni. Zbyt duża spowoduje słabe krycie i dużą ilość pyłu w powietrzu, zbyt blisko trzymany pistolet może z kolei spowodować powstanie zacieków. Prawidłowa odległość to zazwyczaj 15 do 20 centymetrów.

● Odpowiednie ciśnienie

Przed rozpoczęciem malowania natryskowego należy wyregulować zawór dopływu powietrza i skontrolować (metodą prób), czy strumień ma odpowiednie ciśnienie.

● Prawidłowy chwyt i prowadzenie pistoletu z farbą

Pistolet z farbą trzeba prowadzić po linii prostej, trzymając luźno nadgarstek.

● Czyszczenie sprzętu po malowaniu natryskowym

Należy je przeprowadzić natychmiast po zakończeniu malowania, używając do tego rozcieńczalnika zastosowanego dla danej farby (wody lub rozpuszczalnika). Staranne przemycie dysz i wyczyszczenie wszystkich elementów głowicy gwarantuje długą żywotność pistoletu i bezproblemową pracę.

Malowanie kompresorem – zalety i wady

Ten rodzaj nakładania farby jest szybki, estetyczny i w wielu przypadkach również ekonomiczny. Zwolennicy tradycyjnych metod wskazują na większe zużycie farby, która zostaje rozpylona w powietrzu, ale przed użyciem jest ona odpowiednio rozcieńczana, więc de facto jest jej więcej. Wiele innych zalet natryskowego malowania, również przemawia za wzięciem pistoletu lakierniczego do ręki. 

Oszczędność czasu – bez wątpienia lakierowanie natryskowe jest najszybszym sposobem malowania. W ciągu minuty można pomalować kilkanaście metrów kwadratowych powierzchni.  

Uniwersalność – Większość powszechnie dostępnych farb, po odpowiednim przygotowaniu (rozcieńczeniu), może być użyta do natrysku. 

Jednakowa grubość warstwy – przy prawidłowym malowaniu natryskowym warstwa farby jest jednakowej grubości na całej pomalowanej powierzchni. Ma to bezpośrednie przełożenie na elastyczność i trwałość takiej powłoki malarskiej.

Estetyczny efekt końcowy – bezdotykowy sposób nakładania farby, na jaki pozwala natrysk, pozostawia powłokę gładką, bez smug i wtrąceń (jeżeli zachowana jest odpowiednia czystość w trakcie natrysku lakierniczego).

Malowanie kompresorem ma niestety również swoje ograniczenia.

Koszt zakupu narzędzi – w porównaniu z tradycyjnymi narzędziami malarskimi (pędzle, wałki), zarówno kompresor jak i dobry pistolet lakierniczy to duży wydatek, nieopłacalny przy jednorazowym malowaniu natryskowym.  

Umiejętność malowania – co prawda pistolet lakierniczy nie jest skomplikowanym narzędziem i każdy może się nim posłużyć, ale dokładne i estetyczne pomalowanie powierzchni wymaga pewnej wprawy,  wyczucia i doświadczenia. 

Po więcej porad w zakresie technologii malowania powierzchni metalowych zapraszamy na nasz blog

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady