Farba do dachówki – rozpuszczalnikowa czy wodorozcieńczalna

Dachówka to jeden z najczęściej stosowanych i najbardziej charakterystycznych sposobów pokrycia dachu. Obecnie do dyspozycji jest cała gama dachówek – począwszy od ceramicznych szkliwionych, poprzez cementowe i betonowe, aż po blachodachówki. Tego typu pokrycie, zwłaszcza ceramiczne, to inwestycja na lata. Utrzymanie dachu w dobrym stanie technicznym jest bardzo ważną kwestią nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim — technicznych. Jak więc odnawiać dachówkę, która traci blask i właściwości izolacyjne? Wybierając odpowiednie preparaty i farby do dachówki! 

Można dzięki nim skutecznie opóźnić procesy starzenia dachu i zapewnić mu estetyczny wygląd. Zacznijmy jednak od początku…

Kiedy dachówka wymaga remontu? 

Pomimo swojej trwałości, dachówka, jak każdy materiał, wymaga okresowych przeglądów, napraw i wreszcie także, zazwyczaj po wielu latach, kompleksowej renowacji. Głównymi czynnikami niszczącymi strukturę dachu są w przypadku dachówki ceramicznej, betonowej i cementowej — czynniki biologiczne: mech, porosty, grzyby, algi. Pogarszająca się z czasem estetyka takiego pokrycia to jeden z aspektów skłaniających ku renowacji, ale to nie wszystko. Wrastający w dach mech czy grzyby, z czasem potrafią zniszczyć nawet najtrwalszą konstrukcję, a to już bardzo poważny problem. 

Dlatego przed położeniem farby na dach konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie dachówki specjalnymi preparatami/impregnatami likwidującymi wszelkie biologiczne zanieczyszczenia. Zastosowanie tego typu środka powoduje również łatwiejsze rozprowadzanie kolejnych warstw farby na powierzchni dachu. Alternatywą jest użycie gruntoemalii, która łączy działanie środków zabezpieczających z dekoracyjną warstwą wierzchnią.

W przypadku dachów krytych blachodachówką głównym problemem jest pojawienie się ognisk korozji i zendry. Ich usunięcie jest konieczne przed nałożeniem kolejnej warstwy zabezpieczenia.

Jaką farbę do dachówki wybrać?

Wybór powinien uwzględniać stan dachu i szczególne potrzeby danego miejsca. Jeżeli problemem była duża ilość organicznych zanieczyszczeń, farba lub warstwa podkładu powinna przede wszystkim uodparniać na pojawienie się szkodliwych porostów czy mchu. Jeśli natomiast dach był zanieczyszczony w niewielkim stopniu, a dachówka uległa przebarwieniom i straciła swój dawny blask — uwagę można skupić głównie na dekoracyjnym aspekcie farb.

Często spotykane jest rozróżnienie ze względu na rozpuszczalnik użyty w farbach do dachówek. Dwa podstawowe rodzaje farb obejmują w tym przypadku farby rozpuszczalnikowe i wodorozpuszczalne.

- Farby rozpuszczalnikowe — oparte na różnego rodzaju żywicach. W przypadku dachów używane głównie do malowania blachodachówki. Powłoka uzyskana z tego typu farby jest trwała, odporna na czynniki zewnętrzne i o doskonałych parametrach mechanicznych.

- Farby wodorozpuszczalne — zróżnicowana grupa łączona wspólnym rozcieńczalnikiem: wodą. Najpopularniejszym rodzajem farby stosowanym do malowania dachówki ceramicznej, betonowej czy cementowej są farby akrylowe lub akrylowo-winylowe. 

Farba do dachówki betonowej i cementowej

Do takiego pokrycia zazwyczaj stosowane są farby wodorozcieńczalne, na przykład akrylowe lub akrylowo-silikonowe. Dachówka cementowa i betonowa borykają się zwykle z typowymi zanieczyszczeniami organicznymi oraz nadmierną przesiąkliwością. Standardowa warstwa ochronna (producenta) wystarcza przeciętnie na około 20 lat i po tym czasie należy dach odnowić przy użyciu impregnatów lub farb do dachówki cementowej/betonowej.

Farba do dachówki ceramicznej

Ceramika jest jednym z najtrwalszych materiałów spotykanych w pokryciach dachowych, jednak z czasem jej właściwości izolacyjne mogą ulec osłabieniu za sprawą organicznych zanieczyszczeń i zwiększonej nasiąkliwości. Wilgoć jest jednym z jej głównych wrogów. Wyjątkiem są tutaj dachówki szkliwione, które pokryte są dodatkową warstwą szkliwa utrudniającego wnikanie wilgoci i organicznych zanieczyszczeń w głąb materiału. 

Pośrednim wyjściem są dachówki angobowane, które posiadają odporną na zanieczyszczenia warstwę angoby (ciekła glina + domieszka odpowiednich minerałów lub tlenków metali), a najczęściej renowacji podlega tradycyjna dachówka ceramiczna, której porowata powierzchnia niestety sprzyja zanieczyszczeniom i wnikaniu wilgoci.

Renowację można skutecznie przeprowadzić przy użyciu farby akrylowej do dachówek ceramicznych, która nie dość, że chroni przed wapiennymi wykwitami, dodatkowo tworzy na powierzchni hydrofobową warstwę utrudniającą wnikanie wilgoci. Odnawiając ceramiczny dach, można również zastosować impregnat i dekoracyjną farbę nawierzchniową, która w przypadku naturalnych dachówek powinna mieć właściwości paroprzepuszczalne. 

Farba do blachodachówki

Blacha podlega nieustannym procesom korozji, więc okresowe zabezpieczanie blachodachówki polega na maksymalnym spowolnieniu procesów pojawiania się rdzy. Możliwym rozwiązaniem jest zastosowanie antykorozyjnego podkładu i barwnej warstwy wierzchniej lub gruntoemalii, która łączy funkcje obydwu tych warstw. 

***

Niezależnie od wybranego pokrycia dachu, nic nie jest wieczne. Dachówka ceramiczna uchodząca za szlachetne i trwałe pokrycie, jest taka w istocie, jednak upływ czasu jest widoczny również na niej. Każdy rodzaj dachu wymaga okresowego przeglądu, starannego oczyszczania i napraw. Tylko w ten sposób uda się zapewnić pełnię właściwości i atrakcyjny wygląd dachówki.

Mokra blachodachówka pomalowana niebieską farbą.
Blachodachówka ma przewagę w kwestii nasiąkliwości materiału, jednak farba do dachu w przypadku blachy ocynkowanej powinna być szczególnie odporna na warunki atmosferyczne i korozję.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady