Farba do aluminium, do malowania na zewnątrz – jaką wybrać?

Aluminium, ze względu na wytrzymałość, antykorozyjność i lekkość, jest materiałem bardzo chętnie wykorzystywanym w przemyśle. Konstrukcje aluminiowe zwykle nie potrzebują zabezpieczania i renowacji przez dłuższy czas, jeśli jednak z jakiegoś powodu pomalowanie aluminium i odświeżenie tego rodzaju powierzchni jest konieczne, nie sprawia to trudności. Warunkiem jest zachowanie staranności na etapie przygotowania podłoża do malowania i oczywiście użycie odpowiedniej farby do aluminium.

Zanim jednak o tym, czym malować takie konstrukcje, kilka słów o nierdzewności, co bezpośrednio wiąże się z doborem farby do aluminium. Ogólnie przyjęta opinia mówi o niekorodowaniu tego metalu, jednak w pewnych warunkach ulega on korozji...

W typowych „okolicznościach zewnętrznych” aluminium w styczności z powietrzem tworzy na swojej powierzchni warstwę utlenioną, mającą doskonałe właściwości antykorozyjne. Co więcej, w przypadku naruszenia czy zarysowania takiej powłoki, jest ona natychmiast odtwarzana, co daje aluminium w tym zakresie zdecydowaną przewagę nad stalą.

W środowisku kwaśnym lub zasadowym (np. zaprawa murarska, beton) aluminium koroduje jednak dość szybko. Wyjątkiem od tej reguły jest kwas azotowy i amoniak, których obecność nie szkodzi aluminiowym konstrukcjom. W styczności z wodą lub elektrolitem aluminium ulega tzw. korozji wżerowej. Obecność innych metali również potrafi wpływać niszcząco na powierzchnię aluminium, powodując korozję zwaną elektrochemiczną. W większości przypadków, w których aluminium styka się z metalem szlachetniejszym, w dobrze przewodzącym środowisku, następuje proces korozji. Takie sytuacje są często wynikiem niewłaściwie zaprojektowanych konstrukcji, spotykanych zwykle w środowisku morskim, gdzie korozję z aluminium może wywołać miedź, stal węglowa lub nierdzewna i in.

W większości przypadków korozji aluminium zapobiega malowanie go przy użyciu odpowiednich dla danych warunków farb aluminiowych

Farba do aluminium

Czym zatem malować aluminium? Dobór odpowiedniego środka powinien być podyktowany przeznaczeniem danej powierzchni i jej lokalizacją. W pomieszczeniach sprawdzają się bezpieczne dla przebywających tam ludzi akrylowe farby wodorozcieńczalne. Konstrukcje znajdujące się na zewnątrz stawiają przed farbą do metalu nieco inne wymagania. Jaka farba do aluminium jest w tym przypadku najlepsza?

Do malowania konstrukcji aluminiowych zewnętrznych stosuje się poliuretanowe, dwuskładnikowe gruntoemalie, które dają twarde, odporne na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne, powłoki. Powierzchnia staje się również odporna na działanie czynników atmosferycznych, w tym na działanie promieniowania UV. Dobra farba do malowania aluminium pozwala na trwałe i szczelne zabezpieczenie powierzchni na wiele miesięcy. 

Malując aluminium na zewnątrz, można też użyć farby gruntującej (tworzącej warstwę zwiększającą przyczepność) z właściwą farbą nawierzchniową lub zastosować akrylową gruntoemalię jednoskładnikową przeznaczoną do ochronnego malowania elementów aluminiowych bez warstw dodatkowych.

Futurystyczny efekt uzyskany dzięki farbom do blachy aluminiowej w kontrastowych odcieniach.
Fot. Futurystyczny efekt uzyskany dzięki farbom do blachy aluminiowej w kontrastowych odcieniach.

Malowanie aluminium

Przed pokryciem każdej powierzchni aluminiowej farbą, należy odpowiednio przygotować podłoże.

Przygotowanie do malowania aluminium

Powierzchnia aluminium przed malowaniem powinna być czysta, odtłuszczona i sucha. Wilgoć może w najlepszym razie opóźnić wiązanie warstwy farby, a w skrajnych przypadkach – uniemożliwić jej utwardzenie.

Zazwyczaj wystarcza umycie powierzchni wodą pod ciśnieniem z odtłuszczającym detergentem, a w miejscach bardziej zniszczonych (stara farba, miejsca korozji etc.) podłoże należy doczyścić szlifierką i/lub papierem ściernym.

Malowanie aluminium na zewnątrz – narzędzia

Narzędzia należy dobierać zgodnie z wielkością, lokalizacją i skomplikowaniem kształtu danej powierzchni. Malowanie profili aluminiowych – jeżeli są niewielkie, można to zrobić przy użyciu pędzla. Wałek sprawdza się przy równych, płaskich powierzchniach, na przykład do malowania blachy aluminiowej. W każdej sytuacji można wykorzystać metodę natryskową. Pistolet dociera z farbą do aluminium do wszelkich trudno dostępnych miejsc, wymaga jednak użycia bardziej specjalistycznego sprzętu (pistolet lakierniczy, sprężarka powietrza) i pewnego doświadczenia. 

Przed rozpoczęciem pracy należy dopilnować, aby farba do malowania aluminium była starannie wymieszana i aplikowana w warunkach przewidzianych dla niej przez producenta.

Pomalowane czy nie, aluminium ma swoje zalety... i niewiele wad

Dlaczego aluminium jest tak chętnie stosowane w zewnętrznych konstrukcjach przemysłowych? Tajemnica tkwi w jego właściwościach, a tych – które są tak bardzo przydatne w przemyśle – jest niemało...

● Konstrukcje aluminiowe są lekkie (trzy razy lżejsze od stalowych), a przy tym wytrzymałe.

● Aluminium to plastyczny i elastyczny metal, który doskonale poddaje się formowaniu (wyciskanie, walcowanie, odlewanie) i obróbce powierzchniowej (anodowanie, malowanie). 

● Cechuje go łatwość łączenia poszczególnych elementów przy użyciu różnych metod: nitowanie, skręcanie, klejenie, spawanie.

● Jest dobrym przewodnikiem cieplnym i elektrycznym (może konkurować ze znacznie droższą miedzią).

● Wytrzymałość stopów aluminium, w przeciwieństwie do stali, rośnie wraz ze spadkiem temperatury. 

● Konstrukcje wykonane z aluminium mają dużą odporność na korozję.

● To metal nietoksyczny, niepalny i bardzo dobrze poddający się całkowitemu recyklingowi, który nie osłabia jego właściwości.

● Aluminium ma cechy materiału ochronnego – jest wykorzystywane przy budowie osłon przed promieniowaniem rentgenowskim.

A co z wadami aluminium?

● Plastyczność aluminium bywa niekiedy jego wadą, ponieważ oznacza równocześnie podatność materiału na odkształcenia mechaniczne. 

● Cena – elementy wykonane z aluminium przewyższają kosztami te zrobione ze stali czy PCV.

● Wytrzymałość czystego aluminium jest stosunkowo niska przy jednoczesnej dużej odkształcalności, stąd jego przydatność w nośnych konstrukcjach aluminiowych jedynie w postaci stopów (z miedzią, magnezem, manganem, cynkiem czy krzemem).

Szukasz więcej porad na temat malowania konstrukcji metalowych lub innych powierzchni? Zapraszamy na nasz blog.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady