Farba do mebli ogrodowych – jaką wybrać i jak ją stosować

Mała architektura ogrodowa i meble zewnętrze są wspaniałym dopełnieniem terenów zielonych wokół budynków. Utrzymanie ich w dobrym stanie wymaga jednak regularnych zabiegów pielęgnacyjnych ze względu na stałą ekspozycję na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów ich odnowienia jest malowanie. Jak i czym pomalować meble ogrodowe, aby służyły w doskonałym stanie przez wiele sezonów?

Wybór odpowiedniej farby do mebli ogrodowych i prawidłowy sposób jej aplikacji to gwarancja sukcesu.

Jaką farbą pomalować meble do ogrodu?

Wybór konkretnej farby do mebli ogrodowych uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju powierzchni do pomalowania. Zdecydowana większość mebli do ogrodu wykonana jest z różnych rodzajów drewna, ale popularne są również meble ze stali, z tworzyw sztucznych, a także wyposażenie z elementami kamienia czy szkła. 

Drewno to najpopularniejszy materiał wykorzystywany do produkcji mebli i innych konstrukcji ogrodowych. Ze względu na wahania temperatury powietrza, nasłonecznienie czy wilgoć nie wszystkie jego gatunki nadają się do ciągłej eksploatacji na zewnątrz. Generalnie, im twardsze drewno, tym trwalsze i bardziej odporne. Najlepszą opcją jest zastosowanie egzotycznych gatunków, wśród których znajdzie się nawet tłuste, niemal wodoodporne drewno merbau czy bangkirai albo lżejszą od wody balsę.  

Farby do malowania mebli ogrodowych z drewna

Drewno można łatwo pomalować przy użyciu farb do powierzchni drewnianych, podkreślając jego naturalną barwę i usłojenie lub nadając mu dowolny kolor. Oczywiście przed malowaniem każdy mebel ogrodowy należy starannie oczyścić i odpowiednio przygotować. W przypadku trudnych warunków, którym poddawana jest dana powierzchnia, warto zastosować farby chlorokauczukowe, dające wyjątkowo trwałe i twarde powłoki, o wysokiej odporności. Malując meble lub drewniane konstrukcje dziecięce, lepiej stosować wodorozcieńczalne farby do drewna i/lub preparaty ekologiczne, bezpieczne dla środowiska i najmłodszych.

Meble ogrodowe pomalowane na niebiesko - polifarb.lodz.pl
Fot. Czym pomalować ogrodowe meble z palet lub drewniane? Akrylowe farby do mebli ogrodowych wykonanych z drewna dostępne w bogatym wyborze oryginalnych kolorów.

Farby do malowania mebli ogrodowych z metalu

Stoliki, stoły i krzesła wykonane w całości ze stali lub na stalowych konstrukcjach to bardzo popularne rozwiązanie wśród mebli ogrodowych. Metalowe przedmioty znajdujące się na zewnątrz, niezależnie od użytego do ich produkcji metalu, wymagają obserwacji i okresowego zabezpieczania przed rdzą. W wielu sytuacjach – na przykład nogi mebli mają stałą styczność z wilgotnym podłożem, więc pojawienie się na nich korozji jest tylko kwestią czasu. Do skutecznego zabezpieczania metalowych mebli ogrodowych służy każda farba przeznaczona do malowania metalowej powierzchni z uwzględnieniem warunków zewnętrznych. Poleca się w tym przypadku farby chlorokauczukowe (dające jedną z najtrwalszych powłok), farby akrylowe lub inne farby rozcieńczalnikowe.

Farby do malowania mebli ogrodowych plastikowych 

Odnawianie mebli wykonanych z tworzyw sztucznych przysparza dość dużo problemów, a efekt nie zawsze jest zadowalający. Najlepszy rezultat daje użycie farby do mebli plastikowych ogrodowych i ogólnie – do tworzyw  sztucznych, jednak siła jej krycia i przyczepność są również uzależnione od rodzaju tworzywa. Możliwe jest też zastosowanie farb akrylowych. Plastikowe meble bardzo zniszczone i popękane najrozsądniej jest wymienić, choć w przypadku pęknięć istnieje możliwość naprawy tworzywa (dzięki usłudze spawania plastiku), a następnie pomalowania całości.

Przygotowanie powierzchni mebli ogrodowych do malowania

To etap równie ważny, jak wybór właściwej farby do mebli ogrodowych i samo ich malowanie. Często wymaga on sporo czasu i dużego nakładu pracy.

Meble drewniane przede wszystkim powinny być suche. Starą farbę należy usunąć, a jeżeli jej nie było – powierzchnię drewnianą trzeba po prostu przeszlifować. Wszelkie ogniska pleśni i innych zanieczyszczeń organicznych muszą być zlikwidowane. Przed malowaniem właściwym można zabezpieczyć powierzchnię preparatem zapobiegającym pojawianiu się pleśni, grzybów czy porostów. Samo malowanie można przeprowadzić dopiero w momencie, w którym mebel jest suchy i czysty.

Meble metalowe wymagają oczyszczenia z ewentualnych ognisk korozji, usunięcia wszelkich luźnych fragmentów starej farby, przeszlifowania i wygładzenia powierzchni. Przed malowaniem metalowych mebli ogrodowych należy je również umyć i odtłuścić.

Meble plastikowe wymagają lekkiego zmatowienia powierzchni przed pomalowaniem. Niektóre z nich, o wyjątkowo elastycznej konstrukcji, nie nadają się do malowania ze względu na nietrwałość powłoki takiego mebla. Najlepszy efekt uzyskuje się na tych elementach lub meblach, które nie są bezpośrednio i intensywnie użytkowane. Plastikowe wsporniki mebli czy elementy dużych parasoli ogrodowych z tworzywa można pomalować, licząc na dłuższą wytrzymałość takiej powłoki.

Czym i kiedy malować meble ogrodowe?

Farby do mebli ogrodowych można nakładać pędzlem, wałkiem lub natryskowo. Wybór metody uzależniony jest od ilości, wielkości mebli oraz dostępności danej powierzchni. Im więcej malowania, tym praktyczniejsze okazuje się zastosowanie metod natryskowych, które sprawdzają się również w przypadku skomplikowanych kształtów mebla. Zaletą natrysku jest ponadto łatwa aplikacja warstwy farby równej grubości. 

W przypadku malowania pędzlem prace należy zawsze rozpoczynać od malowania krawędzi, narożników oraz wszystkich trudno dostępnych miejsc i detali, zostawiając sobie na koniec duże, równe powierzchnie do pomalowania. 

Ciepły, niezbyt słoneczny i bezwietrzny dzień to idealne warunki do malowania większości rodzajów powierzchni. W przypadku mebli ogrodowych prace malarskie można wykonać pod zadaszeniem – ze względu na stosunkowo niewielkie gabaryty przedmiotów i możliwość ich przeniesienia w dowolne miejsce na przykład w razie deszczu. 

Oprócz warunków aplikacji farby do mebli ogrodowych, ważne jest przestrzeganie zaleceń producenta odnośnie do obchodzenia się z samą farbą i przygotowania jej do malowania. Preparat musi być starannie wymieszany, a jego pozostałości szczelnie zamknięte w celu ponownego użycia. Narzędzia malarskie należy dobrze oczyścić a wszystkie odpady zutylizować w odpowiedni, przewidziany przepisami sposób

Potrzebujesz więcej porad na temat technik malarskich oraz farb, lakierów i innych preparatów? Zajrzyj na blog Polifarb Łódź.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady