Gdzie wyrzucić puszkę po farbie – zasady utylizacji opakowań i innych odpadów remontowych

Sposoby utylizacji odpadów lakierniczych i budowlanych określa kilka dokumentów: ustawa Prawo Ochrony Środowiska, Ustawa o Odpadach oraz wszystkie akty wykonawcze do obydwu dokumentów, które precyzują kwestie utylizacji odpadów. W większości przypadków problem ten należy powierzyć specjalistycznej firmie, która zgodnie z podpisaną umową zajmie się wywozem niepotrzebnych pozostałości i zagospodarowaniem ich w zgodzie z prawem. Ale gdzie wyrzucić puszkę po farbie i inne resztki po remoncie, których nie ma zbyt wiele? W takiej sytuacji można samodzielnie znaleźć specjalistyczny punkt utylizacji odpadów lub część z nich zutylizować we własnym zakresie. Co można, a czego nie należy wrzucać do domowego kosza na śmieci?

Gdzie wyrzucić puszkę po farbie?

Zbiórkę i utylizację opakowań po farbach prowadzą Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZO). Puszki po farbie (nawet pustej) nie można wyrzucać do śmieci! Puszka, przeznaczona do oddania, powinna być szczelnie zamknięta i sucha (należy się upewnić, że nie cieknie). 

Adres najbliższego stacjonarnego Punktu można uzyskać w Urzędzie Gminy lub znaleźć informację w Internecie. Dodatkowo na terenie niektórych gmin działają mobilne punkty zbiórki. Harmonogram prac takiego punktu można znaleźć na stronach internetowych właściwego Urzędu Miasta lub Gminy lub też uzyskać informację bezpośrednio w Urzędzie. Puszki po farbie i pozostałe odpady budowlane są odbierane w takim punkcie bezpośrednio od mieszkańców – nie zostaną zabrane, jeżeli ktoś pozostawi je przed domem.

Puszki po farbie w PSZO przyjmowane są bezpłatnie, w szczelnych, oznaczonych (oryginalnych) opakowaniach.
Fot. Puszki po farbie w PSZO przyjmowane są bezpłatnie, w szczelnych, oznaczonych (oryginalnych) opakowaniach.

Więcej informacji na temat Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów i aktualnie obowiązujących zasad recyklingu dostępnych jest na stronach Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Jak wykorzystać resztki farby?

Często zdarza się, że po niewielkim malowaniu, albo w sytuacji źle dobranej ilości farby potrzebnej do remontu, zostaje spora jej część. Czy w takim wypadku należy ją wyrzucić? Oczywiście można, ale lepiej poszukać bardziej przyjaznych środowisku rozwiązań...

Przechować – farba, jak większość produktów, ma swoją datę gwarancji, która określa przedział czasowy, w jakim wykonana przy użyciu danej farby powłoka zachowa pełnię deklarowanych przez producenta właściwości. Do czasu upływu daty gwarancji, farbę można po prostu przechować na później, w szczelnie zamkniętej puszce.

Podzielić się farbą – zanim pojawi się konieczność utylizacji odpadów, można oddać farbę na cele społeczne. Być może w najbliższej okolicy różne domy i ośrodki pomocy społecznej będą zainteresowane farbą. Poszukiwania może ułatwić ogłoszenie zamieszczone w mediach społecznościowych, na grupach typu Zero Waste, Less Waste. Warto też popytać swoich sąsiadów, czy ktoś nie planuje w najbliższym czasie remontu.

Co zrobić z przeterminowanymi farbami?

Częstym znaleziskiem podczas porządków i remontów są pojemniki ze starą farbą, której przydatność jest bardzo dyskusyjna. Niestety w takim przypadku, nawet jeżeli opakowanie jest szczelnie zamknięte, mogą one nie nadawać się do użytku. Co z nimi zrobić w takim razie?

Farba lateksowa – jeżeli do wyrzucenia jest stara farba lateksowa, rozwiązanie jest proste. Można się obyć bez konieczności szukania specjalistycznych punktów. Farbę w zaschniętych kawałkach można po prostu wyrzucić do śmieci. Jeżeli jest płynna, należy ją wylać na warstwę piasku, trocin czy wiórów drewnianych (szybciej wyschnie) i pozostawić (najlepiej na słońcu) do wyschnięcia, a następnie kawałki farby wyrzucić do pojemnika na śmieci zmieszane.

Ten sposób ma zastosowanie jedynie w przypadku farby lateksowej!

Utylizacja puszek i opakowań po farbach u producenta – jeżeli producent lub dystrybutor prowadzą zbiórkę starych lub niepotrzebnych farb, warto z niej skorzystać, tym bardziej że często fakt znalezienia starej farby idzie w parze z planowanym remontem lub innymi pracami malarskimi, więc można na miejscu, oddając stare farby, dokonać zakupu nowych.  

Utylizacja – możliwe jest oddanie resztek farby, podobnie jak w przypadku pustych opakowań, do PSZO.

Być może zainteresuje Cię wpis o tym, jak rozpoznać, że ściana jest pomalowana farbą klejową i co z tym zrobić?

Utylizacja odpadów budowlanych – co z narzędziami malarskimi?

Równolegle z koniecznością pozbycia się puszek po farbach, rośnie góra pozostałych śmieci remontowych, z których część również należy potraktować w specjalny sposób. Co jeszcze trzeba zutylizować w punkcie PSZOK?

● Zużyte narzędzia malarskie

● Wodę i rozpuszczalniki pozostałe z czyszczenia narzędzi malarskich. Należy ją dostarczyć wyłącznie w puszkach po farbach użytych do malowania (służy to identyfikacji odpadów). 

Co można wyrzucić do kosza na śmieci w domu?

● Odpady papierowe: taśmy malarskie, tektury osłaniające podłogi i meble etc., nawet jeżeli są zabrudzone farbą

● Folię malarską

W trakcie dłuższych remontów używane wielokrotnie wałki i pędzle do malowania można przechowywać zawinięte szczelnie w folię. W ten sposób unika się ich mycia (zużycia dużej ilości wody i rozpuszczalników, których nie można wylać do kanalizacji), a narzędzia są gotowe do natychmiastowego wykorzystania.

Szukasz więcej porad związanych z pracami malarskimi lub renowacyjnymi? Zajrzyj na blog z poradami Polifarb Łódź!

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady