Jak skutecznie pozbyć się rdzy z roweru?

Problem rdzy na rowerze dotyczy praktycznie wszystkich jednośladów – nawet tych wykonanych z tak zwanych nierdzewnych materiałów. W przypadku rowerowych ram aluminiowych korozja również się pojawia, tylko nieco później – tak aluminium również koroduje. W rowerze z włókna węglowego natomiast rdza „zjada” metalowe elementy typu tarcze i linki hamulcowe, łańcuch etc. Jak wyczyścić zardzewiały rower i jak pozbyć się rdzy z roweru na dłużej?

Z pomocą przychodzą gotowe preparaty do skutecznej walki z rdzą, a nawet domowe sposoby usuwania rdzy z metalu, które można wypróbować na zardzewiałym rowerze.

W jaki sposób działają środki do czyszczenia rdzy?

Konsystencja i sposób działania różnych środków odrdzewiających mogą się od siebie nieco różnić. Większość z nich ma postać płynu lub żelu. Jednym z takich preparatów dostępnych obecnie na rynku jest TOP-KOR. To płyn do usuwania rdzy z metalu, który zastosowany na podłożach żelaznych tworzy na nich ochronną, stabilną warstwę zabezpieczającą powierzchnię przed dalszą korozją. Spełnia on potrójną funkcję: odrdzewiającą (przetwarza rdzę na drodze reakcji chemicznej), barierową (tworzy na powierzchni warstwę utrudniającą przenikanie wilgoci) i penetrującą (wnika w trudno dostępne miejsca).

Płyn do usuwania rdzy z metalu TOP-KOR - polifarb.lodz.pl
Fot. TOP-KOR, płyn do usuwania rdzy z metalu, na drodze reakcji chemicznej wiąże rdzę, tworząc warstwę uniemożliwiającą utlenianie i dalszy postęp korozji. Zabezpiecza również wszystkie trudno dostępne szczeliny i pęknięcia.

Jak wyczyścić rower z rdzy?

Skuteczność pozbywania się rdzy z roweru zależy od lokalizacji ognisk korozji i od zastosowanego sposobu. Do dyspozycji mamy gotowe płyny do usuwania rdzy z metalu i domowe specyfiki o zróżnicowanej efektywności. Użycie profesjonalnego odrdzewiacza pozwala na szybkie zażegnanie problemu – pod warunkiem zachowania dokładności przy aplikowaniu preparatu. Niektóre części w rowerze wymagają dużej precyzji przy odrdzewianiu i konserwacji, inne z kolei należy po prostu wymienić.   

Zardzewiały łańcuch rowerowy

Patrząc na jego konstrukcję, można pomyśleć, że duża liczba drobnych elementów o skomplikowanym kształcie będzie trudna do wyczyszczenia, tymczasem łańcuch rowerowy jest na tyle mały, że można go w całości zanurzyć w płynie do usuwania rdzy. Powierzchnię zardzewiałego łańcucha w rowerze należy jak najszybciej doczyścić z resztek korozji, wysuszyć i zabezpieczyć odpowiednim smarem. Jeżeli jest on jednak mocno skorodowany, może to oznaczać dłuższy okres bezczynności lub duże obciążenia, którym był poddawany, więc być może korozja nie jest jego jedynym problemem. Zardzewiały łańcuch do roweru może być również rozciągnięty lub odkształcony. W takim przypadku najlepszym wyjściem jest jego wymiana.

Rdza na kierownicy roweru

Może się pojawić również na innych większych częściach stalowej ramy. Zastosowanie środków do czyszczenia rdzy jest tutaj stosunkowo łatwe dzięki dostępności powierzchni. Usuwanie rdzy z kierownicy roweru wymaga jednak zdecydowanie większych nakładów pracy niż pozostałe części, ze względu na konieczność pomalowania tego elementu. 

Skorodowane tarcze hamulcowe

Można spróbować je wyczyścić płynem do usuwania rdzy z metalu. Wszelkie mechaniczne metody ścierne są tutaj niewskazane, aby nie doszło do zarysowania czy mikrouszkodzenia powierzchni tarczy. Ze względu jednak na rolę, jaką tarcze hamulcowe odgrywają w kwestii bezpieczeństwa rowerzysty, jeśli są mocno zardzewiałe, najlepiej wymienić je na nowe.

Płyn do usuwania rdzy z metalu TOP-KOR - polifarb.lodz.pl
Fot. Jak wyczyścić rdzę z kierownicy roweru? Można użyć środków do czyszczenia rdzy, jak TOP-KOR.

Jak usunąć rdzę z metalu – domowe sposoby

Okazuje się, że w każdej domowej kuchni jest kilka specyfików, które potrafią skutecznie pozbyć się rdzy (z roweru także). Wykorzystywane na co dzień w charakterze przypraw, mogą szybko rozprawić się także z niechcianym brudem czy korozją.

Kwasek cytrynowy – rozpuszczony w gorącej wodzie tworzy, mocniejszy lub słabszy, roztwór (w zależności od ilości użytej wody i potrzeby (to jest stanu zardzewiałego elementu). Ważne jest, aby czyszczona kwaskiem powierzchnia nie była pokryta farbą, bo w zetknięciu z kwaskiem powłoka malarska się zniszczy. Na większe elementy roztwór kwasku należy nałożyć gąbką lub pędzlem.

Sok z cytryny + sól – wymieszane do konsystencji papki mają podobne działanie jak kwas cytrynowy. 

Soda oczyszczona – papka z sody wymieszanej z wodą powoduje odklejenie rdzy od powierzchni metalu. Papkę należy zostawić nałożoną na skorodowane miejsce na kilka godzin, a następnie wyczyścić rdzę drucianą szczotką.

Ocet – zardzewiały element najlepiej zanurzyć w occie, a jeżeli jest to niemożliwe, owinąć go ściereczką mocno nasączoną octem i pozostawić tak na kilka godzin. Potem rdzę można już łatwo wyczyścić szczotką.

Ważne jest natychmiastowe osuszenie i natłuszczenie czyszczonych w ten sposób elementów, aby uniknąć dalszej, postępującej korozji.

Jak zapobiec pojawieniu się rdzy na rowerze?

Okresowa konserwacja może znacznie opóźnić pojawienie się rdzy na rowerze, przedłużając tym samym sprawność pojazdu. Najłatwiejszy do zabezpieczenia jest łańcuch rowerowy, który należy regularnie natłuszczać specjalnym olejem do łańcuchów i dbać o jego czystość, szczególnie po sezonie jesienno-zimowym, w którym mieszanka wody i soli drogowej działa wyjątkowo niszcząco na stalowe powierzchnie. W przypadku rdzy pojawiającej się na tarczach hamulcowych, konieczna jest ich wymiana. Pozostałe części roweru należy regularnie przeglądać, konserwować i utrzymywać przez cały sezon w czystości.

Poszukujesz więcej porad w zakresie walki z korozją? Zajrzyj na blog Polifarbu Łódź. Zapraszamy!

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady