Jak pomalować balustradę balkonową z metalu

Trwałe zabezpieczenie zewnętrznych konstrukcji z metalu zawsze stanowi duże wyzwanie. Niekorzystne – duże wahania temperatur, różnice wilgotności powietrza, zalegający śnieg oraz inne zjawiska atmosferyczne sprawiają, że malowanie stalowych barierek balkonowych ma miejsce zazwyczaj znacznie częściej niż w przypadku stalowych konstrukcji wewnętrznych.

Większe wymagania stawia się również farbom wykorzystywanym do malowania balustrad balkonowych. Czym i jak je malować?

Metalowe balustrady balkonowe wymagają odświeżenia zazwyczaj co kilka sezonów. W polskich warunkach klimatycznych warto to robić w okresie pomiędzy wiosną a latem, wybierając na prace renowacyjne ciepły (ale nie gorący), suchy dzień.

Kiedy balustradę stalową należy pomalować?

Jest to konieczne, jeżeli oględziny powierzchni metalu wykazują obecność pęcherzyków lub wręcz łuszczącej się farby. Również wszelkie odbarwienia i rdzawe zacieki są sygnałem, że korozja zaczęła aktywnie niszczyć balustradę. W takim przypadku niezwłocznie należy podjąć decyzję o odnowieniu zabezpieczenia antykorozyjnego i pomalowaniu balustrady. Kute elementy barierek podlegają takiemu samemu przygotowaniu jak te wykonane w innej technologii.

Szczególnie starannie trzeba poddać oględzinom miejsce styku balustrady z podłożem oraz wszystkie łączenia stalowych elementów. Miejsca spawów często są pierwszymi, które atakuje rdza. W przypadku balustrady balkonowej ma to oczywiście szczególne znaczenie ze względów bezpieczeństwa i późniejszej wytrzymałości barierki.

Czym pomalować balustradę balkonową metalową?

Wybór odpowiedniej farby do malowania balustrady balkonu może przesądzić nie tylko o końcowym efekcie wizualnym, ale przede wszystkim o trwałości zabezpieczenia. Farba do malowania metalu na zewnątrz powinna spełniać określone parametry:

antykorozyjność

- w przypadku barierki to już nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim bezpieczeństwa; barierki balkonowe znajdujące się na znacznych wysokościach powinny podlegać częstszym przeglądom pod tym kątem;

ochrona przed promieniowaniem UV

- balustrady balkonowe zazwyczaj podlegają dość długiej ekspozycji na słońce, muszą być więc odporne na jego promienie;

odporność na niekorzystne czynniki atmosferyczne, elastyczność

- deszcz, różnice temperatur czy zalegający przez dłuższy czas na balkonach śnieg sprawiają, że metal może znacznie szybciej ulegać korozji przy niewłaściwym zabezpieczeniu.

Część dostępnych obecnie na rynku farb do metalu wymaga użycia dodatkowej warstwy podkładu antykorozyjnego, co wydłuża nieco czas pracy, ale – zdaniem niektórych – dokładniej zabezpiecza malowaną powierzchnię. Alternatywnym rozwiązaniem jest użycie gruntoemalii łączących w sobie właściwości antykorozyjne z dekoracyjną warstwą wierzchnią.

Dowiedz się więcej na temat wyboru farb do metalu: Dobre farby na ogrodzenie metalowe... czyli jakie?

Kute balustrady, podobnie jak pozostałe, wymagają dokładnego zabezpieczenia antykorozyjnego, zwłaszcza w trudnych warunkach np. podwyższonej wilgotności.
Fot. Kute balustrady, podobnie jak pozostałe, wymagają dokładnego zabezpieczenia antykorozyjnego, zwłaszcza w trudnych warunkach np. podwyższonej wilgotności.

Jak odnowić balustradę na balkonie?

Odświeżenie lub pomalowanie metalowej balustrady nie jest skomplikowaną czynnością, choć wymaga starannego przygotowania i dokładnego wykonania. Balkon wraz z balustradą jest zazwyczaj dość wyeksponowanym elementem architektonicznym budynku, więc wszelkie niedoskonałości mogą być widoczne.

Przygotowanie barierki do malowania

Czas przygotowania jest uzależniony od stanu balustrady. Jeżeli farba na niej nie łuszczy się i nie widać oznak znacznego zniszczenia i korozji – można pozostawić poprzednią warstwę farby. Wystarczy wtedy powierzchnię umyć, zmatowić i wyrównać przy pomocy papieru ściernego. Tak przygotowaną barierkę trzeba odpylić, odtłuścić i można przystąpić do malowania.

Uwaga! Dla pewności można zrobić próbę na mniej widocznym fragmencie powierzchni i przekonać się, czy nowa farba będzie dobrze „współpracowała” z poprzednią. Nie zawsze jest to oczywiste, zwłaszcza jeżeli nie wiadomo jaką farbą wcześniej była pomalowana stal. Jeżeli powstanie niepożądany efekt (farba zacznie się złuszczać, powierzchnia się „zwarzy”) poprzednią warstwę należy dokładnie usunąć.

Malowanie metalowej balustrady

Zależnie od rodzaju i skomplikowania kształtu, balustradę zaczyna się malować od miejsc najtrudniej dostępnych, narożników, łączeń etc. Kształty barierek często bywają dużym wyzwaniem dla malarza, więc kolejność malowanych elementów należy zaplanować tak, aby po pokryciu farbą początkowych fragmentów powierzchni nie brudzić dłoni, próbując pomalować kolejne. Najbardziej ozdobne, wystające elementy, zostawia się na sam koniec prac.

Jakich narzędzi użyć do malowania balustrady?

Proste, szerokie powierzchnie można malować równie dobrze przy pomocy odpowiedniej szerokości pędzla, jak i wałka. Do mniejszych, wąskich elementów oraz wszystkich ozdobnych, „wygiętych” kształtów lepiej sprawdza się pędzel lub nawet kilka pędzli – w różnych kształtach i rozmiarach.

Można też użyć pistoletu. Niezależnie od rodzaju balustrady, malowanie natryskowe pokryje równomierną warstwą farby nawet najbardziej skomplikowany kształt, jednak wymaga to zakupu (lub wypożyczenia) specjalistycznego sprzętu wraz ze źródłem sprężonego powietrza lub zlecenia takiej pracy fachowcom.

Zobacz, jak pomalować balustradę balkonową – krok po kroku ►

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady