Malowanie mebli na biało z przecierką – krok po kroku

Marzy ci się swojski klimat i rustykalny wystrój domu? A może po prostu kochasz meble w stylu retro, aranżacje vintage, shabby chic? Łatwo przeprowadzić metamorfozę wnętrza w tym kierunku, malując meble na biało i stylizując je metodą przecierania. Jak i jaką farbą pomalować meble drewniane albo meble z płyty MDF i jak je postarzyć? To nie takie trudne!

Malowanie mebli na biało z przecierką to szybki sposób na ich odświeżenie i łatwa metoda stylizacji, dzięki której nadaje się – czasem zupełnie nudnym wizualnie przedmiotom – znacznie bardziej interesujące, choć postarzone, oblicze. 

Pomalowane na biało meble z przecierką w kuchni inspirowanej stylem rustykalnym
Fot. Pomalowane na biało meble z przecierką w kuchni inspirowanej stylem rustykalnym.

Malowanie mebli drewnianych na biało plus przecierka

Jak pomalować drewniane meble na biało? Tak jak w przypadku każdych innych, należy najpierw odpowiednio przygotować ich powierzchnię. Kolejnym krokiem jest malowanie i na końcu przecierka mebla. Z drewnem na szczęście pracuje się dość łatwo – poradzą sobie nawet laicy. 

1. Zaczynamy od czyszczenia i pozbycia się starej powłoki malarskiej, aby usunąć z mebla luźne fragmenty farby. Najlepiej przeszlifować całość. Używamy do tego celu papieru ściernego o różnej gradacji, zaczynając od gruboziarnistego, kończąc na drobnoziarnistym. Następnie dokładnie odpylamy przedmiot przy pomocy odkurzacza lub przecieramy go lekko wilgotną szmatką. Gdy powierzchnia jest całkowicie czysta i sucha, przechodzimy do następnego etapu prac.

Czy można malować meble drewniane bez szlifowania? 

To zależy. Jeżeli mebel jest w bardzo dobrym stanie albo na przykład nie był wcześniej w ogóle malowany, wystarczy tylko lekko zmatowić jego powierzchnię, aby farba miała lepszą przyczepność. 

2. Malowanie mebli drewnianych na biało można wykonać różnymi preparatami. Jeśli zdecydujemy się powiedzmy na farby kredowe, uzyskamy ładne krycie i nie musimy kłaść podkładu, a jedynie na wierzch lakier zabezpieczający, bo kreda nie jest bardzo trwała. Lepszym wyborem często są akrylowe farby wodorozcieńczalne do mebli, które dają nieco słabsze krycie, potrzebują podkładu i nakłada się je kilkuwarstwowo, ale są o wiele trwalszym i do tego tańszym rozwiązaniem, jak choćby farba do postarzania drewna z efektem patynowania. Aplikuje się je przy pomocy pędzla płaskiego, jeśli malujemy na przykład blat stolika, lub okrągłego – z wydłużonym środkiem, gdy mebel ma jakieś detale o skomplikowanym kształcie i/lub trudno dostępne miejsca. Nakładamy tyle warstw i w takich odstępach czasowych, jakie zaleca producent danej farby i czekamy aż wszystko dobrze wyschnie, by zrobić przecierkę.

3. Wyschnięte, pomalowane na biało meble gotowe są na przecierkę. Robi się ją najczęściej przy pomocy drobnego papieru ściernego, aby efekt był subtelny. Musi być też naturalny, dlatego przeciera się meble w tych miejscach, w których pojawiają się zwykle ślady użytkowania. Chodzi o rogi, brzegi, kanty, wszelkie wystające elementy, fragmenty wokół uchwytów czy gałek etc. Kiedy jesteśmy już zadowoleni z uzyskanego efektu, musimy pozbyć się pyłu, by móc wykończyć mebel.

4. Po oczyszczeniu/odpyleniu przecieranej powierzchni, należy ją zabezpieczyć warstwą transparentnego lakieru. I gotowe!

Poznaj inne sposoby postarzania mebli >>

Malowanie mebli z płyty MDF plus przecierka

Malowanie mebli MDF z przecierką obejmuje w zasadzie podobne etapy prac, jak w przypadku malowania i postarzania drewnianych mebli. 

1. Najpierw dokładnie myjemy mebel z płyty, matowimy jego powierzchnię papierem ściernym i odtłuszczamy ją na przykład przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej. Po wyschnięciu całości – czas na gruntowanie.

2. Podkład w przypadku malowania mebli z płyty MDF jest niezbędny dla zapewnienia dobrej przyczepności farby nawierzchniowej. Można go nałożyć wałkiem lub pędzlem – zależnie od wielkości i kształtu gruntowanej powierzchni.

3. Gdy warstwa farby podkładowej jest sucha, nakładamy farbę wykończeniową. Do malowania mebli z płyty poleca się trwałe, szybko wysychające farby akrylowe o średnim stopniu krycia (na przykład preparaty z grupy eko-LOWICYN). Aplikujemy dwie lub więcej warstw i zabieramy się za przecierkę. 

4. Przecierkę wykonujemy na sucho – papierem ściernym (według zasad opisanych wcześniej przy meblach drewnianych) lub na mokro, czyli jeszcze przed wyschnięciem wierzchniej powłoki farby, ściągając ją przy pomocy wilgotnej szmatki w tych miejscach, w których chcemy mieć przetarcia,  

Dowiedz się więcej na temat malowania mebli z okleiny >>

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady