Farba do rur: stalowych, miedzianych, PCV... Jaka?

Wadą niektórych wnętrz są widoczne fragmenty instalacji i konstrukcji budynku. Jednymi z najczęściej spotykanych przykładów są biegnące na zewnątrz ścian rury. Zwolennicy industrialnych klimatów traktują tego typu elementy jako atut wnętrza, eksponując dodatkowo ich obecność. Co jednak w sytuacji, kiedy wystrój ma zupełnie inny charakter, a widoczne rury wcale nie pasują do całości? Odpowiednio dobrana farba do rur pomoże wizualnie ukryć niechciane elementy. Sprawdź, czym można pomalować rurki miedziane, a jaką farbę lepiej zastosować do malowania rur PCV i innych?

Farba – doskonały sposób na zamaskowanie rur gazowych, grzewczych, wodnych i in.

Potrzeba zakamuflowania widocznych rur podpowiada zastosowanie identycznej farby, jaka została użyta do pomalowania ściany. Ten sposób szybko i ekonomicznie poprawi estetykę wnętrza, ponieważ rury nie będą kontrastowały kolorystycznie ze ścianą. 

Rura ścianie nierówna

Wybierając farbę do ściany, warto pamiętać też o sprawdzeniu pod tym kątem kolorystyki farb przeznaczonych do pomalowania rur znajdujących się na jej tle. Nie wszystkie rury można bowiem pokryć farbą do ścian. W niektórych przypadkach jest to możliwe, choć nietrwałe. Lepiej użyć preparatów przeznaczonych dla danego materiału (miedź, stal, PCV i odpowiednio farba do rur miedzianych, farba do rur stalowych, farba do rur PCV) pamiętając o wyborze farby o odpowiednich właściwościach, jeżeli na przykład rury nagrzewają się do wysokich temperatur (farba do rur CO). 

Natryskowe aplikowanie farby do rur - polifarb.lodz.pl
Fot. Farba do rur nakładana natryskowo dokładnie i równomiernie pokrywa całą powierzchnię. Malowanie pędzlem jest znacznie bardziej czasochłonne ze względu na kształt rury. W każdym przypadku należy aplikować farbę cienką warstwą, by nie powstawały zacieki.

Farba do rur miedzianych

Naturalny kolor miedzi można podkreślić farbą miedzianą w wersji tradycyjnej lub w sprayu. Jeżeli zależy nam na ujednoliceniu koloru rury miedzianej z kolorem ściany, można użyć dowolnej farby akrylowej rozpuszczalnikowej. Będzie ona dobrze przylegała do powierzchni, tworząc mocną i odporną powłokę.

Farba do rur stalowych

Odpowiednie będą wszystkie farby przeznaczone do malowania powierzchni metalowych z uwzględnieniem specyfiki danej rury. Jeżeli okresowo nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur, należy uwzględnić to na samym początku, przy wyborze kolorystyki ścian, ponieważ dostępność barw w przypadku farb do rur o odpowiedniej odporności na wysoką temperaturę jest ograniczona.

Szczególnie trwałą powłokę można uzyskać, stosując farbę łącznie z odpowiednim podkładem. Sposób wart zastosowania, zwłaszcza w przypadku rur zewnętrznych lub w wyjątkowo niesprzyjającym środowisku. Warstwa dwuskładnikowej farby nawierzchniowej na odpowiednim podkładzie daje bardzo twardą, odporną mechanicznie powłokę. 

Farba do rur PCV

Do malowania tworzywa stosujemy najczęściej farby wodorozcieńczalne lub rozpuszczalnikowe ogólnego przeznaczenia. Proces nakładania farby wymaga dokładnego przygotowania powierzchni plastiku, aby efekt końcowy był zadowalający. W tym przypadku jest to bardzo ważne, bo trwałe pomalowanie tworzyw sztucznych nie należy do najłatwiejszych. Na szczęście powierzchnia rur z PCV, ze względu na to, że nie podlega ciągłym mechanicznym obciążeniom (tak jak np. przedmioty użytkowe z tworzyw sztucznych), po malowaniu prezentuje się zazwyczaj bardzo dobrze. 

Przed użyciem farby do malowania tworzyw sztucznych należy się upewnić, czy niektóre z nich nie są wykluczone dla danej farby. Często dzieje się tak w przypadku polipropylenu, który jest tworzywem giętkim i trudniejszym do pomalowania ze względu na niską przyczepność farb. 

Domowe instalacje – czy da się je naprawdę skutecznie „wtopić w tło”?

Farba do rur gazowych najczęściej oznacza malowanie powierzchni stalowej. W przypadku poszukiwań odpowiedniej farby do rur wodnych dochodzą jeszcze instalacje z tworzywa lub miedzi. Ilość stosowanych tworzyw jest dość duża, więc przed malowaniem należy się upewnić, jaki rodzaj został użyty w danej instalacji. 

Właściwe przygotowanie do malowania

Kluczem do sukcesu w przypadku maskowania rur farbą jest odpowiedni dobór jej odcienia i staranne przygotowanie powierzchni. Trzeba jednak pamiętać, że w każdym przypadku malowanie rur oznacza jedynie częściowe zmniejszenie ich widoczności na tle ściany. Powierzchnie stalowe i miedziane należy oczyścić z wszelkich śladów korozji. Rury z tworzyw sztucznych trzeba zmatowić, zwiększając tym samym przyczepność farby. Każdy rodzaj rury powinien zostać również starannie umyty i osuszony. Dopiero tak przygotowaną powierzchnię można pokryć farbą. 

W przypadku maskowania rur najpierw należy pomalować wszelkie trudno dostępne miejsca (rury, okolice grzejników etc.), a później dopiero powierzchnię całej ściany, zachowując dużą ostrożność. Warto też pamiętać, że im bardziej nietypowy jest kolor ściany, tym trudniej będzie znaleźć idealnie dopasowany do niej kolor farby do rur – zwłaszcza, jeżeli będą one wymagały farb o specjalnych parametrach (farba do rur grzewczych itp.).

Jeśli szukasz więcej informacji na temat sposób malowania różnych powierzchni i konstrukcji oraz preparatów do tego polecanych, zajrzyj na blog Polifarbu Łódź. Zapraszamy!

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady