Farba z efektem miedzi – jak ją prawidłowo nakładać?

Miedź we wnętrzach jest mocnym kolorystycznym akcentem, jednak nie w każdym przypadku możliwe jest kupno przedmiotów i mebli wykonanych z tego metalu. Wyjściem pośrednim może być zastosowanie odpowiedniej farby. Kolor miedziany do metalu, drewna czy nawet farba do sztukaterii i ścian o takiej barwie, pozwolą szybko wyczarować powierzchnię do złudzenia przypominająca prawdziwy metal. Aby jednak rezultat był satysfakcjonujący, farbę z efektem miedzi trzeba nałożyć prawidłowo. Podpowiadamy, jak to zrobić...

Przygotowanie powierzchni przed malowaniem z efektem miedzi

Zależnie od rodzaju malowanego podłoża, należy zastosować odpowiednia technikę, która pozostawi czystą, suchą i gładką powierzchnię, gotową do malowania.

● Powierzchnię metali trzeba oczyścić ze starych powłok malarskich, odtłuścić, odpylić, umyć, wysuszyć. 

● Drewniane elementy powinny zostać oczyszczone z organicznych zanieczyszczeń, brudu, odtłuszczone i wysuszone. Im bardziej wygładzona powierzchnia, tym bardziej powłoka stworzona przez farbę miedzianą do drewna będzie przypominała prawdziwy metal.

● Cement, gips i beton muszą być starannie umyte, odpylone i osuszone. 

Każdy rodzaj powierzchni przed położeniem farby w kolorze miedzi warto zagruntować w celu wyrównania chłonności malowanego podłoża. Świeże tynki i wszelkie niemalowane uprzednio powierzchnie należy zagruntować bezwzględnie. Ważne – przeciągnięcie dłonią po powierzchni ściany czy innym zagruntowanym podłożu, nie może pozostawiać pyłu na skórze. Jest to istotne – zwłaszcza jeżeli końcowym efektem ma być gładka powłoka o wysokim połysku.

Jak nakładać farbę z efektem miedzi?

Sposób nałożenia farby i użyte narzędzia decydują o końcowym efekcie wizualnym. Pędzel pozostawia charakterystyczny efekt wydłużonych smug. Wałek również nadaje strukturę, którą można zmniejszyć lub zwiększyć, stosując wałki o krótszym lub dłuższym runie. Efekt malowania wałkiem można też zminimalizować, nakładając farbę w jednym kierunku – na przykład zawsze z góry na dół. Dzięki malowaniu pędzlem i wałkiem uzyskana struktura nadaje powierzchni charakter rustykalny w kolorze – zazwyczaj – złocistej miedzi. 

Malowanie natryskowe pozwala natomiast na uzyskanie maksymalnie gładkiej i równej powłoki, pozostawiając tym samym powierzchnię z efektem miedzi satynowej. Użyta w ten sposób farba do metalu (miedziana) umożliwia stworzenie lśniącej i gładkiej powierzchni, co nadaje malowanym przedmiotom charakter klasyczny i elegancki wygląd pasujący do większości wnętrz. 

Farbę miedzianą należy nakładać minimum w dwóch warstwach, zwracając przy tym baczną uwagę na ich grubość (pierwsza warstwa powinna być dość cienka), aby końcowy efekt był jak najbardziej jednolity.

Jak uzyskać efekt patyny?

Większość farb z efektem miedzi pozostawia warstwę w złocisto-różowym kolorze naturalnego metalu, jednak z czasem miedź zmienia swoją barwę na ciemniejszą (z brązowymi akcentami) i pokrywa się naturalną – zielononiebieską patyną. Uzyskanie takich dodatkowych efektów przy wykorzystaniu farb jest jak najbardziej możliwe. Niektóre występują w kilku odcieniach miedzianych (złocista miedź, stara miedź, miedziano-brązowa, etc.), więc wystarczy wybrać ten właściwy. 

Można również pokusić się o stworzenie danego efektu, stosując odpowiednie zabiegi na powierzchni pokrytej miedziana farbą. Odpowiednie efekty, na przykład kolor starej miedzi, można uzyskać, wykańczając daną powierzchnię odpowiednią lazurą lub nakładając farbę imitującą naturalną patynę. Dzięki niej można nadać powierzchni lekko srebrny, złoty czy turkusowy kolor.

Sztuczne patynowanie można również wykonać chemicznie, zanurzając przedmiot na kilkanaście godzin w roztworze siarczanu amonu. Po wysuszeniu powierzchnia pozostanie pokryta cienką warstwą turkusowej patyny.

Malowanie farbą miedzianą do drewna - polifarb.lodz.pl
Fot. Farba do drewna i metalu miedziana powinna być nakładana w co najmniej dwóch cienkich warstwach.

Miedź we wnętrzach – powracający cyklicznie trend

Akcenty miedziane, z mniejszą lub większą intensywnością, pojawiały się w aranżacjach wnętrz właściwie zawsze. Ostatnie lata to zdecydowanie powrót do łask miedzianych barw mebli i akcesoriów. Ten charakterystyczny – mocny kolor i połysk sprawiają, że miedź nie lubi we wnętrzach konkurencji, więc zazwyczaj pojawia się w oszczędnej ilości lub jako pojedynczy akcent. Niekwestionowaną jej zaletą jest uniwersalność. W zależności od stylu danego mebla czy dodatku, miedź odnajdzie się świetnie zarówno w surowych wnętrzach loftowych, jak i w klasycznej elegancji czy swobodnym wystroju boho.

Miedź to idealny materiał do łazienki i kuchni

Tutaj nie tylko nietuzinkowa barwa ma znaczenie, ale również właściwości samego materiału. Jeżeli część kuchennego lub łazienkowego wyposażenia będzie wykonana z miedzi, wykorzystane zostaną jej bakteriobójcze właściwości. Stad jej częsta obecność w postaci zlewów, wanien, garnków, baterii kuchennych, łazienkowych...

Oświetlenie – miedziany błysk

Od pewnego czasu miedziana barwa króluje również w branży oświetleniowej. Miedziane abażury o gładkiej lub „młotkowanej” powierzchni wprowadzają elegancki połysk do wnętrza. Te, które pokryte są miedzianą farbą od wewnątrz, rozpraszają światło i nadają mu przyjemną, ciepłą barwę.

Miedziane dodatki

Ramki do zdjęć, wieszaki, uchwyty, dekoracje ścienne i wiele innych drobnych elementów w kolorze miedzi bez wątpienia nadają charakter wnętrzu. Jedyną pułapką może być ich zbyt duże nagromadzenie, które w przypadku tak wyrazistego koloru stworzy wrażenie przesady i chaosu.

Miedź jest wdzięcznym materiałem do obróbki: podatna na zginanie i rozciąganie, łatwo daje się formować, stąd jej popularność w zakresie tworzenia sztuki użytkowej i ozdób. 

Miedziana barwa potrafi nadać wnętrzu wyjątkowy styl, niezależnie od tego, czy dany przedmiot jest wykonany z metalu czy tylko pomalowany farbą w kolorze miedzi. Ten drugi sposób jest również dobrą i ekonomiczną metodą dla wszystkich osób, które nie są pewne, czy miedź jest dobrym wyborem i po pewnym czasie ich nie przytłoczy, znudzi lub zmęczy. Pędzle w dłoń i czas się przekonać!

Szukasz farby z efektem miedzi o doskonałych właściwościach kryjących i efektownym połysku? Znajdziesz ją w sklepie internetowym Polifarb Łódź. Sprawdź!

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady