Malowanie mebli lakierowanych – jak to zrobić dobrze?

Masz w domu lakierowany mebel i chcesz zmienić lub odświeżyć jego wygląd? Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie. Wystarczą tylko odpowiednie preparaty i narzędzia. Postępuj zgodnie z naszymi instrukcjami, aby malowanie mebli lakierowanych wykonać samodzielnie i z pięknym efektem.

Malowanie lakierowanych mebli – błędy, na które musisz uważać

Zanim dowiesz się, jak pomalować lakierowane meble we właściwy sposób, wymienimy kilka błędów, których nie powinieneś popełniać.

Nieprzygotowanie podłoża do nałożenia nowej farby. Pośpiech nie jest wskazany przy malowaniu czegokolwiek, a już na pewno nie przy meblach lakierowanych. Zanim przystąpisz do nałożenia nowej warstwy farby, musisz usunąć cały stary lakier. Możesz to zrobić przy użyciu, np. gruboziarnistego papieru ściernego. Po wykonaniu tej czynności mebel należy przeszlifować drobnym papierem ściernym. Następnie trzeba usunąć pył wilgotną ściereczką i dopiero wtedy można przystąpić do malowania.

Malowanie wilgotnej powierzchni. Jeśli meble są wilgotne lub mokre, nigdy nie należy ich malować, bo może to zmniejszyć przyczepność farby.

Rozcieńczanie farby rozpuszczalnikiem innym niż zalecany przez producenta. Niektórzy uważają to za nonsens, jednak niezwykle ważne jest przestrzeganie zaleceń producenta farby, również w zakresie rozcieńczania. Źle dobrany rozpuszczalnik może spowodować m.in. osłabienie stopnia krycia farby, porowatość powłoki po wymalowaniu, gorszą przyczepność do podłoża czy wydłużenie czasu schnięcia/utwardzenia powłoki lub wręcz uniemożliwienie tego procesu.

Nieodpowiednia farba do powierzchni lakierowanych. Pamiętaj, że każdy materiał, który ma mieć zmieniany lub odświeżany kolor, wymaga użycia odpowiedniego preparatu. Farba do malowania mebli lakierowanych powinna dobrze przyczepiać się do powierzchni i zapewniać idealne krycie.

Planujesz większy remont? Dowiedz się, jak pomalować listwy przypodłogowe – etapy prac, narzędzia, farby.

Jaka farba do mebli lakierowanych? – najlepszy wybór

Zanim przystąpisz do malowania mebli lakierowanych na biało lub inny kolor, musisz wybrać odpowiednią farbę. Bardzo dobrze sprawdzają się wodorozcieńczalne produkty akrylowe, takie jak farba eko-STOLMAL. Nałożona na powierzchnię lakierowanych mebli z drewna, materiałów drewnopodobnych lub PCW zapewnia doskonałe krycie i dobrą przyczepność. Tworzy trwałą i odporną na promienie UV warstwę, która nie zmienia koloru z upływem lat. Dzięki temu masz pewność, że jeśli będzie to biała farba do frontów lakierowanych, ten odcień nie zżółknie na przykład pod wpływem słońca. Z racji tego, że jest to produkt odporny również na działanie wody, może być stosowany do malowania szafek kuchennych lub łazienkowych, które są narażone na zachlapanie.

Przemalowanie mebli lakierowanych – polifarb.lodz.pl
Lakierowane fronty kuchennych szafek lub innych mebli możesz przemalować na dowolny odcień. Wystarczy dobre przygotowanie powierzchni i odpowiednia farba, która nada piękny kolor i stworzy na powierzchni wytrzymałą powłokę.

Przemalowanie mebli lakierowanych może obejmować nie tylko fronty, ale także elementy metalowe, np. zawiasy lub uchwyty. Jeśli masz to w planach, wybierz farbę eko-LOWICYN przeznaczoną do ochronno-dekoracyjnego malowania zarówno powierzchni stalowych i aluminiowych, jak i tynku, betonu czy PCW. Tworzy na wybranych elementach gładką, kryjącą i elastyczną powłokę o trwałej kolorystyce.

Zamiast wymieniać stare rzeczy na nowe, zajmij się ich odnawianiem. To dobrze wpłynie na Twój domowy budżet i środowisko. Zobacz, jak wygląda renowacja wanny emaliowanej blaszanej krok po kroku.

Malowanie mebli lakierowanych – zrób to dobrze!

Jak prawidłowo wykonać malowanie lakierowanych mebli? Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami.

  1. Usuń starą warstwę lakieru. Użyj papieru ściernego, ale uważaj, by nie naruszyć struktury drewna. Na koniec przeszlifuj powierzchnię szlifierką do drewna, aby była możliwie równa i gładka.

Wskazówka: do trudno dostępnych miejsc najlepiej dotrzesz, jeśli zdejmiesz drzwiczki, wyjmiesz szuflady, odkręcisz zawiasy, uchwyty itp.

  1. Odkurz, wytrzyj wilgotną ściereczką powierzchnię przeznaczoną do malowania. Zaczekaj, by dobrze wyschła.
  1. Przygotuj farbę – przed otwarciem kilkakrotnie silnie wstrząśnij puszkę, aby pigment, który ma prawo się wytrącić, ponownie połączył się ze spoiwem w jednorodną emalię. Możesz przelać farbę do kuwety lub pobierać farbę bezpośrednio z puszki.
  1. Nałóż wybraną farbę. Zacznij od „obrysowania” za pomocą pędzla zakamarków i miejsc wymagających precyzji, następnie do większych i gładkich płaszczyzn użyj wałka. Poczekaj, aż farba wyschnie i nałóż kolejną warstwę – powtarzaj tę procedurę do osiągnięcia pożądanego efektu.
  1. Pozostaw mebel do całkowitego wyschnięcia. Pamiętaj, że mebel będzie gotowy w pełni do użytkowania dopiero po ostatecznym utwardzeniu się powłoki (czas ten jest uzależniony od rodzaju farby.

Wskazówka emalie akrylowe schną szybciej (w ciągu godziny do dwóch powierzchnia jest sucha „na dotyk”), a utwardzają przeciętnie od kilku do kilkunastu dni (czas pełnego utwardzenia jest różny w zależności od producenta, najlepiej weryfikować go w karcie technicznej farby). Z kolei emalie olejne dłużej schną (potrzebują od 12 do 24 godzin), a po wyschnięciu najczęściej są już w pełni utwardzone i mogą być użytkowane bez ograniczeń.

  1. Gdy mebel wyschnie, możesz ponownie go skręcić.

Gdzie kupić produkty Polifarb Łódź niezbędne do malowania mebli lakierowanych? Odpowiednie farby znajdziesz w stacjonarnych punktach sprzedaży na terenie całego kraju lub w sklepie online.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady