Jaka farba do piwnicy – na ściany i posadzkę?

Piwnica to obszar, o którym często się zapomina podczas przeprowadzania prac remontowych. Od tego miejsca najczęściej nie wymaga się idealnego wyglądu. Warto jednak mieć świadomość, że pomalowanie ścian i posadzki w piwnicy nie tylko je upiększy, ale przede wszystkim pomoże uchronić przed działaniem wilgoci. Sprawdź, jaką farbę wybrać.

Malowanie piwnicy – o czym warto pamiętać?

Ściany i posadzki w takim miejscu najczęściej są wykonane z betonu. Jeśli zastanawiasz się, jaka farba do piwnicy najlepiej się sprawdzi, to odpowiednim wyborem jest produkt przeznaczony do malowania tego materiału. Bardzo ważne, by farba umożliwiała zmywanie zanieczyszczeń, była odporna na działanie wilgoci i przywieranie brudu. Takie farby do piwnic nie tylko dadzą estetyczny efekt wykończeniowy, ale też dobrze wzmocnią malowane ściany. Dzięki temu nie będą one wymagały renowacji przez długi czas.

Jeśli planujesz malowanie posadzki, wybierz farbę do betonu odporną na intensywną eksploatację. Powinna być przeznaczona do stosowania w miejscach narażonych na duże obciążenia – musi znosić ruch pieszy czy przewożenie ciężkich urządzeń.

Dobra farba do malowania piwnicy powinna być odporna na:

● różnice temperatur,

● ścieranie,

● uszkodzenia mechaniczne,

● podwyższoną wilgotność powietrza,

● przywieranie zabrudzeń.

Dotyczy to zarówno preparatów do malowania ścian, jak i posadzek.

Przeczytaj również: Malowanie cegły – wewnątrz i na zewnątrz. Porady.

Czym malować wilgotne ściany w piwnicy?

Piwnica to część budynku, w której bardzo często panuje podwyższony poziom wilgotności. Dlatego, jeśli planujesz odświeżenie ścian i posadzek, musisz to uwzględnić. Jaka farba do malowania wilgotnej piwnicy sprawdzi się najlepiej?

Warto sięgnąć po produkt, który jest przeznaczony specjalnie do miejsc zagrożonych działaniem wody. Farby i impregnaty mają odpowiednio dobrany skład, który chroni powierzchnię przed degradacją.

Czym malować wilgotne ściany w piwnicy? Wybierz farby na bazie żywic akrylowych. Tworzą one matową powłokę o wysokim stopniu paroprzepuszczalności, dzięki czemu ściany mogą „oddychać”, a wilgoć nie kumuluje się w ich wnętrzu.

Farby do wilgotnych piwnic tworzą silną więź z podłożem zagrożonym działaniem wody. Nie łuszczą się, dlatego gwarantują bardzo długą żywotność. Można je stosować na podłożu cementowym, betonowym i kredowym.

Do ich zalet należą:

● wydajność,

● uniwersalność – można je stosować we wnętrzach i na zewnątrz,

● estetyka wykończenia,

● łatwa aplikacja za pomocą wałka lub pędzla,

● możliwość stosowania bezpośrednio na wilgotną ścianę bez przygotowania.

Specjalne farby do wilgotnych piwnic są najbardziej polecane. Pozwalają poprawić wygląd pomieszczeń, ale przede wszystkim zabezpieczają ściany przed szkodliwym działaniem wody.

Przeczytaj też: Jak zabezpieczyć ścianę przed wilgocią?

Pomalowane na biało ściany w piwnicy – polifarb.lodz.pl
Malowanie ścian i posadzek w piwnicy nie tylko poprawi ich wygląd, ale przede wszystkim zabezpieczy je przed działaniem wilgoci i uszkodzeniami mechanicznymi.

Czym pomalować cegły w piwnicy?

Nie zawsze ściany w piwnicy są wykonane z betonu. W starszych budynkach (ale nie tylko) często można spotkać powierzchnie z cegły. Jak odświeżyć tego typu materiał?

Farba do piwnicy na ściany ceglane powinna być stosowana w połączeniu z preparatem gruntującym. Cegły mają porowatą strukturę, która wchłania wodę. Jeśli pominiesz etap impregnacji, farba będzie wnikać do wewnątrz, a na powierzchni powstaną nieestetyczne zacieki. Zakup dobrej jakości produktu do gruntowania jest zatem niezbędny.

Czym malować piwnice z cegły? Warto wybrać produkt akrylowy, wodorozpuszczalny. Jego aplikacja nie jest trudna, natomiast trzeba uwzględnić konieczność nałożenia co najmniej kilku warstw, by dokładnie pokryć malowaną powierzchnię.

Możesz także użyć farby elewacyjnej, która cechuje się wysoką paroprzepuszczalnością, dlatego świetnie sprawdzi się podczas malowania wilgotnych pomieszczeń.

W przypadku malowania piwnic kwestie estetyczne zwykle nie są tak ważne, jak w innych pomieszczeniach domu. Jeśli jednak zależy Ci na precyzyjnym pokryciu całej ściany, pamiętaj o wypełnieniu ubytków w cegle, zanim przystąpisz do malowania.

Szukasz farb do malowania piwnic i zależy Ci na dobrej cenie? Sprawdź, gdzie je kupić.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady