Jaka farba do kotłowni – na ściany i na posadzkę? Wskazówki

Kotłownia to typowe pomieszczenie gospodarcze. Dlatego przy wykończeniu ścian i podłóg należy brać pod uwagę przede wszystkim względy praktyczne. Powierzchnie w kotłowni powinny być odporne na uszkodzenia, wilgoć, działanie detergentów czy uszkodzenia mechaniczne. Dlatego należy starannie dobierać materiały wykończeniowe. Sprawdź, jaka farba do kotłowni będzie odpowiednia.

Farba do kotłowni – najważniejsze wymagania

Walory estetyczne wykończenia kotłowni mają marginalne znaczenie. Najważniejsze, aby podłoga i ściany były wytrzymałe i praktyczne. Nie oznacza to jednak, że warto pozostawić to pomieszczenie całkowicie niewykończone. Przy korzystaniu z kotła na paliwo stałe istotna jest m.in. łatwość usuwania zabrudzeń z powierzchni. Będzie to możliwe po wykończeniu ich odpowiednią farbą. Należy przy tym pamiętać, że farba do kotłowni musi być:

  • zmywalna,
  • wodoodporna,
  • odporna na uszkodzenia mechaniczne,
  • odporna na wysokie temperatury,
  • odporna na ścieranie,
  • trwała.

Dobrze pomalowana kotłownia posłuży Ci przez długi czas, bez konieczności odnawiania powierzchni. Dobrze dobrana farba zmywalna do kotłowni pomoże też utrzymać czystość w tym niezwykle ważnym pomieszczeniu. Nie musi to być bardzo drogi produkt, ale inwestycja w jakość z cała pewnością się opłaci.

Sprawdź też: Farba do malowania papy – właściwości, aplikacja, narzędzia

Jaka farba do kotłowni na ściany?

Pomalowanie ścian w kotłowni to najlepszy i najprostszy sposób na ich zabezpieczenie. Prace bez problemu można przeprowadzić samodzielnie, a przy odpowiednim doborze farby efekt będzie trwały. Jaka farba na ściany do kotłowni będzie najlepsza? Wielu ekspertów zaleca użycie ekologicznej (wodorozcieńczalnej), praktycznej i łatwej w użytku farby akrylowej. Powinien być to jednak produkt odporny na ścieranie i zmywanie. 

Ekologiczna farba emulsyjna do ścian – biała, uniwersalnaEkologiczna farba emulsyjna do ścian – biała, uniwersalna

A zatem czym pomalować ściany w kotłowni? Świetnie sprawdzi się m.in. farba emulsyjna Lowinit. Jest to produkt używany w pomieszczeniach mieszkalnych i użyteczności publicznej, w tym placówkach służby zdrowia, szkołach, urzędach, biurach i wielu innych miejscach, gdzie gotowa powłoka jest narażona na intensywną eksploatację, zabrudzenia i inne czynniki. Znakomicie sprawdzi się jako farba do kotłowni, ponieważ:

  • jest odporna na szorowanie na mokro,
  • wykazuje dużą odporność na zmywanie, także z użyciem profesjonalnych detergentów i środków odkażających,
  • jest odporna na podwyższoną wilgotność i czynniki atmosferyczne,
  • ma dużą przyczepność i jest łatwa w użytkowaniu,
  • tworzy matową i gładką powłokę,
  • jest bezpieczna dla zdrowia i środowiska.

Farba Lowinit nadaje się do malowania różnych typów podłoża, w tym podłoży betonowych, cementowo-wapiennych, gipsowych, gipsowo-kartonowych itp. Dlatego znakomicie sprawdzi się w wielu zastosowaniach. Jest to również nowocześniejszy i bardziej przyjazny użytkownikowi wybór niż klasyczna farba olejna do kotłowni.

Ściany w kotłowni – czym pomalować kotłownię?

Ze względu na charakter tego pomieszczenia pozostawienie „gołych” ścian w kotłowni jest dość częstym wyborem. Odpowiednia farba do malowania kotłowni pomoże jednak utrzymać w niej porządek i sprawi, że eksploatacja kotła będzie nieco przyjemniejsza.

Jaka farba do kotłowni na posadzkę?

Posadzkę w kotłowni również można po prostu pomalować. Odpowiedni produkt zapewni powierzchni dużą trwałość i zmywalność, ułatwiając utrzymanie całego pomieszczenia w czystości. Farba do kotłowni na posadzkę powinna być elastyczna i odporna na działanie wody czy środków chemicznych. Najlepiej również, jeśli będzie antypoślizgowa – pomoże to zwiększyć bezpieczeństwo podczas przebywania w pomieszczeniu.

Jaka farba do kotłowni będzie odpowiednia? Często do tego celu poleca się emalie epoksydowe. Są to produkty wyróżniające się bardzo dobrą wytrzymałością i przystosowaniem do użytkowania nawet w trudnych warunkach. Dobrym przykładem jest FARBA FEG-B, która świetnie nadaje się na posadzki w pomieszczeniach gospodarczych, przemysłowych itp. Jest bardzo trwała i antypoślizgowa. Jest to jednak produkt dwuskładnikowy, wymagający samodzielnego wymieszania, dokładnie opracowanego harmonogramu prac i wprawy przy malowaniu.

Może Cię również zainteresować: Farba do drzwi metalowych – jaką wybrać + aplikacja krok po kroku

Znacznie łatwiejsze w stosowaniu są farby wodorozcieńczalne, takie jak EKO-FARPOS. Jest to znakomity produkt, jeśli zastanawiasz się, czym pomalować kotłownię, ponieważ nadaje się zarówno do pomieszczeń mieszkalnych i użyteczności publicznej, jak i do hal przemysłowych, magazynów czy garaży. Jest to produkt bardzo łatwy i wygodny w stosowaniu, a przy tym nieszkodliwy dla człowieka i środowiska. Gotowa powłoka jest:

  • gładka,
  • matowa,
  • twarda,
  • odporna na ścieranie, wilgoć, wodne roztwory detergentów, środków do mycia podłóg, smary, oleje,
  • odporna na środowisko o odczynie umiarkowanie kwaśnym lub zasadowym.

Wodorozcieńczalna farba do posadzek betonowychWodorozcieńczalna farba do posadzek betonowych

Ta farba do kotłowni wyróżnia się też bardzo dobrą przyczepnością i szybkim wysychaniem. Można ją nakładać na wiele typów podłoża, w tym np. na kamień, klinkier, cegłę, gips i metal po odpowiednim zagruntowaniu.

Aby farba do malowania kotłowni należycie spełniała swoje funkcje, nie można zapominać o odpowiednim przygotowaniu powierzchni (zgodnie z zaleceniami producenta – zwykle obejmuje to jej oczyszczenie i ewentualnie zagruntowanie). Należy też zwrócić uwagę na wymagane warunki podczas malowania )określony przedział temperatur, wilgotności powietrza itp.) – koniecznie sprawdź je na ulotce dołączonej do produktu! Zobacz też, gdzie możesz kupić omówione produkty, aby pomalować swoją kotłownię.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady