Malowanie klatki schodowej – 5 wskazówek od Polifarbu Łódź

Planujesz remont lub malowanie klatki schodowej? Jeśli chcesz, by uzyskany efekt był taki, jakiego oczekujesz, musisz podejść do tego profesjonalnie. Poznaj wskazówki specjalistów Polifarb Łódź, które ułatwią Ci to zadanie.

Wskazówka pierwsza – jak pomalować wysoką klatkę schodową?

Klatka schodowa to pomieszczenie często używane i bardzo narażone na zabrudzenia. Zwłaszcza ściany szybko ulegają zniszczeniu. Malowanie klatki schodowej w domu często jest utrudnione ze względu na jej wysokość. Oczywiście można dotrzeć do trudnodostępnych miejsc z drabiny, ale biorąc pod uwagę ograniczoną powierzchnię podłoża i obecność schodów, jest to dość niebezpieczne rozwiązanie. Profesjonalne firmy, które wykonują malowanie klatki schodowej w bloku lub w domu, wykorzystują rusztowania. Stabilna konstrukcja jest bezpieczniejsza, ale nadal korzystanie z niej wymaga zachowania szczególnej ostrożności.

Porada. Jak samodzielnie pomalować wysoką klatkę schodową bez drabiny lub rusztowania? Na rynku dostępne są teleskopowe drążki malarskie, które pozwalają regulować ich długość nawet do kilku metrów. Dzięki nim malowanie wysokich pomieszczeń i trudno dostępnych miejsc jest znacznie łatwiejsze.

Wskazówka druga – czym pomalować klatkę schodową?

Farba na klatkę schodową powinna być przede wszystkim:

 • dobrze kryjąca;
 • odporna na ścieranie;
 • zmywalna;
 • niepodatna na blaknięcie pod wpływem promieni słonecznych;
 • odporna na wilgoć i detergenty.

Ważne jest również wykończenie, jakie można dzięki niej uzyskać. Na przykład odpowiednia farba na klatkę schodową w bloku do malowania lamperii to emalia chlorokauczukowa LOKMAL. Pozwala stworzyć na ścianie gładką powłokę o trwałej kolorystyce i matowym, półmatowym lub błyszczącym wykończeniu (w zależności od wybranego rodzaju farby).

EMALIA LOKMAL CHLOROKAUCZUKOWA OGÓLNEGO STOSOWANIA
Farba na klatkę schodową, do lamperii, dostępna w szerokiej gamie kolorystycznej

Dowiedz się też: Czym pomalować lamperię i jak sprawnie to zrobić? Wskazówki

Z kolei dobra farba na klatkę schodową w domu wcale nie musi przypominać lamperii, by być odporną na zabrudzenia. Wystarczy, że wykorzystasz trick naszych technologów z Polifarbu Łódź.

Porada. Dla osiągnięcia efektu, jaki daje droga farba do klatki schodowej, możesz na zwykłą emulsję nałożyć lakier do ścian. To świetne zabezpieczenie powierzchni przed otarciami i innymi szkodliwymi czynnikami. Co ważne, jego transparentne wykończenie można zastosować na dowolnym kolorze ścian.   

Wskazówka trzecia – odpowiedni kolor farby na klatkę schodową

Kolory mają moc zmieniania atmosfery otoczenia. Wybór przyciągającej wzrok farby na klatkę schodową doda jej charakteru. Pamiętaj jednak, że ciemne kolory wizualnie zmniejszają pomieszczenie i nie zawsze dobrze komponują się z pozostałym wystrojem. Ponadto ciemna farba zmywalna na klatkę schodową, która nie zostanie zabezpieczona lakierem, prędzej czy później będzie płowieć pod wpływem wycierania lub promieni słonecznych. Dlatego zdecydowanie bezpieczniejszą opcją są kolory neutralne, takie jak beże i szarości. Wyglądają elegancko, pasują do każdego stylu i wbrew pozorom łatwiej utrzymać je w czystości.

Drewniana klatka schodowa – malowanie – polifarb.lodz.pl

Nie obawiaj się jasnych kolorów na klatce schodowej. Wyglądają modnie, rozjaśniają to zazwyczaj ciemne pomieszczenie i nie ścierają się tak szybko jak ciemne barwy.

Wskazówka czwarta – wykorzystanie niezbędnych narzędzi

Wiesz już, że malowanie wysokiej klatki schodowej wymaga użycia wałka, najlepiej na drążku teleskopowym. Musisz też kupić odpowiednią farbę. Jednak to nie wszystko. Istotny jest również wybór materiałów pomocniczych. Oto kilka rzeczy, o których musisz pamiętać.

 • Do malowania narożników i miejsc przy schodach świetnie nadają się pędzle, natomiast wałki należy stosować na całej długości ściany i na suficie. 
 • Przed przystąpieniem do malowania przykryj podłogę gazetą lub tekturą, które szybko wchłoną rozlaną farbę i zapobiegną zabrudzeniu podłogi. 
 • Zabezpiecz listwy przypodłogowe, drzwi i okna taśmą maskującą.
 • Przykryj schody tekturą lub folią.
 • Oczyść ścianę z brudu.
 • Wszelkie ubytki lub pęknięcia wypełnij akrylem.
 • Przed malowaniem warto zastosować preparat do gruntowania LOWIGRUNT, który zabezpieczy ściany przed wilgocią i zabrudzeniami.
 • Pamiętaj, by odczekać zalecany przez producenta czas przed nałożeniem kolejnej warstwy farby.

Wskazówka piąta – koszt malowania klatki schodowej w bloku lub w domu

Zanim rozpoczniesz malowanie klatki schodowej, warto wcześniej przeprowadzić analizę ceny rynkowej za taką usługę. Pamiętaj, że koszt malowania klatki schodowej będzie się różnić w zależności od regionu, w którym mieszkasz, zakresu prac do wykonania oraz tego, gdzie znajduje się pomieszczenie. 

Na przykład przy malowaniu klatki schodowej cena za m2 w domu prywatnym może być porównywalna do tej, która ogólnie dotyczy ścian (ceny zaczynają się od około 20 zł za 1  m2 ). Natomiast cennik usług malarskich za takie pomieszczenie w bloku to koszt większy zazwyczaj o kilkanaście złotych.

sklepie online Polifarb Łódź lub w punktach stacjonarnych możesz kupić puszkę farby, która wystarczy na pomalowanie nawet 16 m2 ścian klatki schodowej za mniej niż 70 zł. Wydatek na pozostałe narzędzia też nie jest duży. Jeśli masz chęci i odrobinę umiejętności technicznych, nie jest potrzebna Ci fachowa usługa. 

Zajrzyj na nasz blog, gdzie znajdziesz więcej porad i wskazówek dotyczących malowania różnych powierzchni.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady