Malowanie lastryko krok po kroku

Lastryko to materiał niedrogi i praktyczny. Kiedyś powszechnie stosowany, dziś raczej rzadko wykorzystywany w oryginalnym wydaniu. Jednak nadal można go spotkać, zwłaszcza w starszych budynkach. Stare i zaniedbane elementy z klasycznej, szarej, betonowej mieszanki najłatwiej jest odświeżyć poprzez kilka warstw farby. Malowanie lastryko nie jest bardzo skomplikowane. Potrzebujesz jedynie odpowiedniego podejścia i dobrze dobranych produktów. Dowiedz się, czym pomalować lastryko i jak to zrobić!

Czy można pomalować lastryko?

Powodami, dla których kilkadziesiąt lat temu tak często wykonywano z lastryko np. schody, parapety wewnętrzne czy podłogi, są przede wszystkim trwałość i dobra cena tego materiału. Klasyczne lastryko nie jest jednak szczególnie atrakcyjne pod względem wizualnym – szczególnie gdy jest już nadszarpnięte zębem czasu. Wiele osób szuka więc sposobów na jego renowację i unowocześnienie.

Odpowiedzią może być malowanie lastryko. Kilka warstw farby pomaga zupełnie odmienić wygląd materiału, a jednocześnie przedłużyć jego trwałość o kolejne lata. Czy można pomalować lastryko? Jak najbardziej! To rodzaj betonowej mieszanki powstającej z cementu, grysu, kamieni i dodatku różnych pigmentów. W ten sposób uzyskuje się dość wytrzymałą strukturę, która ma imitować naturalny kamień. Pod względem właściwości lastryko jest jednak bardziej zbliżone do betonu, co umożliwia jego raczej bezproblemowe malowanie.

Malowanie lastryko to dobry sposób na jego renowację – szczególnie jeśli powierzchnia jest już mocno zniszczona. Odpowiednia farba da jej nowe życie i przedłuży jej trwałość.

Farby do lastryko – jak wybierać?

Aby metamorfoza powierzchni była udana, konieczne jest dobranie odpowiedniego produktu. Farba do lastryko musi się charakteryzować odpowiednią przyczepnością, a także wytrzymałością. Nie można zapominać, że parapety czy schody należą do intensywnie eksploatowanych powierzchni. Bardzo często są również narażone na zabrudzenia i wilgoć. A zatem, czym pokryć schody z lastryko lub parapet? Farba musi być odporna na wodę i ścieranie, a także uszkodzenia mechaniczne. Dawniej do takich celów stosowano przede wszystkim farby olejne, ale dziś istnieją lepsze rozwiązania.

Odpowiednią farbą do parapetu z lastryko lub schodów będzie epoksydowa farba do betonu, a w szczególności posadzek betonowych. Tego typu produkty charakteryzują się wysoką wytrzymałością mechaniczną i odpornością na rozmaite czynniki. W praktyce znakomicie sprawdzi się np. farba FEG-B epoksydowa grubopowlokowa do betonu. Tworzy ona bardzo trwałe i antypoślizgowe powierzchnie. 

Grubopowłokowa farba do betonu i lastryko, epoksydowaGrubopowłokowa farba do betonu i lastryko, epoksydowa

Farby do lastryko mogą być także wodorozcieńczalne. Przykładem jest farba eko-FARPOS do posadzek betonowych – wygodna w stosowaniu i ekologiczna. Jej zastosowanie wymaga uprzedniego zagruntowania powierzchni, ale gotowa powłoka jest trwała i ma właściwości antypoślizgowe. 

eko-FARPOS – wodorozcieńczalna farba do posadzek betonowych i z lastrykoeko-FARPOS – wodorozcieńczalna farba do posadzek betonowych i z lastryko

Warto wiedzieć, że oba wyżej wymienione produkty sprawdzą się także jako farba do lastryko na zewnątrz!

Sprawdź też: Malowanie klatki schodowej – 5 wskazówek od Polifarbu Łódź

Malowanie lastryko – schody, parapety i nie tylko

Jak w praktyce powinno wyglądać malowanie lastryko? Schody, parapety lub inne powierzchnie trzeba najpierw odpowiednio przygotować – tylko wówczas procedura przyniesie zamierzony efekt. Sprawdź poniżej, jak powinien wyglądać ten proces krok po kroku.

  1. Oględziny – aby móc zaplanować malowanie schodów z lastryko lub innej powierzchni z tego materiału, trzeba najpierw ocenić ich pierwotny stan. Podczas oględzin należy zwracać szczególną uwagę na ubytki, luźne fragmenty i zabrudzenia.
  2. Uzupełnienie ubytków – farba na lastryko może jedynie bardziej uwidocznić poważne ubytki w strukturze materiału, dlatego należy je uzupełnić. Najczęściej robi się to za pomocą zwykłego betonu lub specjalnej zaprawy naprawczej. Należy przygotować zaprawę zgodnie z zaleceniami producenta, wypełnić nią ubytek i wyrównać powierzchnię. Po wyschnięciu wskazane jest również jej wyrównanie i wyszlifowanie.
  3. Czyszczenie – farba do parapetów z lastryko czy też schodów może być nakładana tylko na czyste powierzchnie. Należy usunąć z nich pył po ewentualnym szlifowaniu, a także kurz i brud. Szczególną uwagę należy poświęcić tłustym zabrudzeniom. Dopiero po dokładnym czyszczeniu można przejść do malowania lastryko.
  4. Malowanie lastryko – to stosunkowo prosta procedura, jeśli masz odpowiednie produkty. Zwykle w pierwszej kolejności nakłada się grunt do betonu, który pomaga związać farbę nawierzchniową z podłożem i zapewnia lepsze rezultaty prac. Nawierzchniowa farba do parapetu z lastryko lub schodów powinna być następnie nakładana w dwóch lub trzech warstwach – zgodnie z zaleceniami producenta. Należy też pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów czasowych pomiędzy poszczególnymi warstwami. Zwykle farby do lastryko nakłada się pędzlem lub wałkiem.

Może Cię również zainteresować: Czym pomalować lamperię i jak sprawnie to zrobić? Wskazówki

Co jeszcze warto wiedzieć? Bardzo ważne są warunki, w jakich przeprowadza się malowanie parapetu z lastryko lub innej powierzchni z tego materiału – szczególnie jeśli są one zlokalizowane na zewnątrz. Producent farby określa optymalny zakres temperatury czy wilgotności, które umożliwiają prawidłowe schnięcie kolejnych warstw.

Szukasz odpowiedniej farby do lastryko? Zaufaj doświadczeniu marki Polifarb Łódź i wybierz nasze sprawdzone produkty. Sprawdź tutaj mapę sklepów stacjonarnych, w których możesz je kupić!

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady