Renowacja okien PCV – przygotowanie, narzędzia, preparaty

Plastikowe okna są bardzo popularnym rozwiązaniem ze względu na ich lekkość, dobrą cenę i wytrzymałość. Ta ostatnia cecha nie oznacza oczywiście, że z czasem nie ulegają one usterkom czy naturalnemu zużyciu. Na powierzchni ram mogą powstać nieestetyczne przebarwienia lub plamy. To wymaga renowacji. Okna PCV w takim stanie nie trzeba od razu wymieniać. Można je pomalować…

Na początek, dla porządku, drobne przypomnienie – nazwa PCV jest niepoprawna i nie funkcjonuje w przestrzeni międzynarodowej jako określenie polichlorku winylu. Ta nazwa to PVC (poli vinyl chloride) lub PWC (od polskiej nazwy polichlorek winylu). Niemniej określenie to, choć błędne, upowszechniło się i na stałe weszło do polskiego zwyczaju językowego. Z tego względu posługujemy się nim w poniższym artykule.

Jak pomalować okna PCV, aby efekt był bez zarzutu? Największe znaczenie mają odpowiednie przygotowanie powierzchni do malowania oraz właściwy wybór farby i narzędzi.

Przygotowanie okien PCV do malowania

- Ocena stanu okna – to pierwszy krok przed malowaniem. Warto sprawdzić, czy oprócz nieestetycznego wyglądu, nie ma też poważniejszych usterek: kręcąca się klamka, rozszczelnienia, trudności w otwieraniu/zamykaniu okna itp. Trzeba również przyjrzeć się szybie. Współczesne wkłady (szyby zespolone) stosowane w oknach PCV również z czasem mogą się rozszczelnić, wówczas na szybach pojawiają się nieestetyczne smugi czy warstwa kurzu pogarszająca widoczność. W takim przypadku można pomyśleć o wymianie szyby na nową. Jeżeli jednak jedynie zewnętrzna powierzchnia ramy uległa zużyciu, można ją po prostu pomalować.

- Czyszczenie i odtłuszczanie – przed renowacją, okno plastikowe należy starannie umyć i odtłuścić przy pomocy jakiegokolwiek detergentu rozpuszczającego tłuszcz. W przypadku uporczywych plam można spróbować usunąć je rozpuszczalnikiem.

- Szlifowanie – przetarcie ramy PCV przy użyciu drobnoziarnistego papieru ściernego zwiększa przyczepność farby do podłoża. Po szlifowaniu ramę okna należy jeszcze raz umyć i dobrze wysuszyć.

- Zabezpieczanie – polega na oklejeniu wszystkich powierzchni, które mają pozostać niemalowane (uszczelki, elementy okuć, mocowania). Jeżeli okno na czas malowania nie zostaje zdemontowane, warto taśmą malarską zabezpieczyć również ścianę w jego pobliżu.

Fot. Przed malowaniem okna PCV należy zdemontować wszystkie jego elementy, które nie będą odnawiane. Samo malowanie będzie dużo łatwiejsze, a efekt końcowy znacznie lepszy.

Czym pomalować okna PCV?

Renowacja stolarki okiennej najczęściej polega na położeniu nowej warstwy farby. Odpowiednią przyczepność do powierzchni zapewniają farby przeznaczone do malowania tworzyw sztucznych. To stosunkowo nowa grupa farb stworzona przede wszystkim do pokrywania twardego polichlorku winylu. Odpowiedni skład farby do malowania okien PCV zapewnia łatwość rozprowadzania preparatu i przede wszystkim dobrą przyczepność. Większość tych farb można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Jak pomalować okna PCV?

Pędzle powinny być dość miękkie, o różnych szerokościach. Olejną farbę do malowania okien PCV najlepiej aplikować pędzlem z naturalnego włosia, akrylową zaś z syntetycznego. Dobrym wyborem jest niewielki pędzel do malowania trudniej dostępnych miejsc i szerszy – do większych płaskich powierzchni ramy. Pędzle nie mogą gubić włosia.
W przypadku farb do malowania PCV, początkowy ślad pociągnięcia pędzla powinien zniknąć w procesie wysychania (farba rozlewa się, tworząc jednolitą powierzchnię). Dużo tutaj zależy od warunków, w jakich przebiega renowacja okna PCV. Producenci zalecają unikanie zbyt gorących i wilgotnych dni, ponieważ farba zbyt szybko lub za wolno schnie, co negatywnie przekłada się na efekt końcowy i późniejszą trwałość powłoki. Należy również unikać skrajnie niskich temperatur – nie tylko ze względu na konieczność otworzenia okna na kilka godzin, ale przede wszystkim ze względu na pogorszenie parametrów malowanej powierzchni PCV. Każda puszka farby ma na etykiecie dokładne zalecenia dotyczące aplikacji i należy się bezwzględnie nimi kierować.

Jeżeli nie malowanie okna PCV, to co?

Jeżeli pomalowanie okna jest niemożliwe, trzeba skorzystać z innego rozwiązania. Najszybszym sposobem renowacji ramy okiennej PCV jest zakup nakładek aluminiowych, malowanych zazwyczaj proszkowo na dowolny kolor z palety RAL. Umożliwiają one odświeżenie wyglądu i jednostronną zmianę koloru okien.

Innym sposobem jest okleinowanie okiennych kształtowników przy pomocy folii samoprzylepnych. Rozwiązanie to wymaga jednak bardzo dużej precyzji, a folia po pewnym czasie może w niektórych miejscach się odspajać.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady