Czym pomalować beton architektoniczny?

Połączenie estetyki z funkcjonalnością to jedno z głównych wymagań dobrego projektu architektonicznego. Oprócz elegancji wystroju ważne jest, by był on dostosowany do codziennego życia tych, którzy będą cieszyć się użytkowanymi przestrzeniami.
W tym tkwi siła betonu architektonicznego, który idealnie łączy piękno i praktyczność w projektach wewnętrznych i zewnętrznych. A gdy jego szary odcień do Ciebie nie przemawia lub po prostu chcesz zmian, możesz go pomalować. Jak zmienić kolor betonu architektonicznego? Sprawdź!

Co to jest beton architektoniczny?

Beton architektoniczny to rodzaj betonu charakterystyczny dla nowoczesnej architektury. Najczęściej składa się z cementu hutniczego oraz dodatków, takich jak upłynniacze oraz plastyfikatory. W przeciwieństwie do kompozytu stosowanego w budownictwie, do produkcji betonu architektonicznego wykorzystuje się mniejsze ilości wody. Wszystko po to, by uzyskać plastyczny materiał o bardziej zwartej i dekoracyjnej strukturze.

Tak powstały beton charakteryzuje techniczna wytrzymałość i dbałość o estetyczne szczegóły. Łączy on w sobie piękno, którego wymaga aranżacja z najwyższej półki z prawdziwą funkcjonalnością wytrzymałego materiału.

Beton architektoniczny wyróżnia przede wszystkim:

● uniwersalność;

● duża wytrzymałość mechaniczna;

● trwałość;

● możliwość tworzenia na nim najróżniejszych efektów wizualnych.

Na przykład pod względem estetycznym można go przekształcić w zabarwione powierzchnie, o różnych odcieniach, szorstkości czy fakturach. Beton architektoniczny może być stosowany jako posadzka, okładzina ścienna lub element budowlany. Można go używać w wielu środowiskach, z projektami i kompozycjami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Jeśli zastosuje się odpowiedni impregnat do betonu architektonicznego, zyska on wysoką odporność na promienie słoneczne, więc jego naturalny kolor utrzyma się przez cały okres użytkowania.

Czy beton architektoniczny trzeba impregnować?

Kluczową rolę odgrywa impregnacja betonu na zewnątrz i wewnątrz budynku. Stosując odpowiedni impregnat do płyt z betonu architektonicznego lub innych betonowych elementów, gwarantujesz im doskonałe zabezpieczenie przed wodą, a także zwiększasz trwałość tego materiału. Pamiętaj, że ma on porowatą strukturę. Wystawiony w stanie surowym na działanie warunków atmosferycznych szybko chłonie wodę. Podobnie, gdy jest narażony na wilgoć w kuchni lub łazience, może nie przetrwać próby czasu. Dlatego zalecana jest impregnacja betonu architektonicznego.

Dowiedz się więcej, kiedy, jak i czym zaimpregnować beton architektoniczny.

Zastosowane na betonie środki hydrofobowe mają również pozytywny wpływ na jego wygląd. Beton architektoniczny może zyskać dodatkowy połysk i równomierny kolor, jeśli po nałożeniu impregnatu, zostanie pomalowany odpowiednimi farbami.

Beton architektoniczny w pomieszczeniu – polifarb-lodz.pl
Beton architektoniczny coraz częściej gości w projektach aranżacji wnętrz. Szczególnie popularny jest w stylu loftowym. Jednak dzięki odpowiedniej farbie można mu nadać subtelniejszy wygląd i wykorzystać w innych projektach.

Czym pomalować beton architektoniczny? Sprawdzone rozwiązania

Nie musisz być zachwycony szarością, jaką prezentuje beton architektoniczny. Kolory można łatwo zmienić dzięki dostępnym na rynku preparatom do malowania tego typu powierzchni. Problem w tym, że nie wszystkie środki nadają się do stosowania wewnątrz pomieszczeń. Wiąże się to głównie z wydzielanym przez nie zapachem oraz właściwościami użytkowymi.

Sprawdzona farba do betonu architektonicznego, która jest ekologiczna, bezpieczna dla środowiska i użytkownika, to eko-Lowicyn. Jest to produkt wodorozcieńczalny, akrylowy, który można stosować na powierzchniach wewnątrz i na zewnątrz budynku do malowania ochronno-dekoracyjnego. Po nałożeniu na beton daje estetyczne, półmatowe wykończenie, które jest odporne na wodę i słońce. Farba ta występuje w kilkunastu kolorach, w tym w odcieniu złota idealnym do wnętrz glamour lub bieli pasującej do stylu prowansalskiego.

Farba akrylowa elewacyjna doskonała do betonu architektonicznego

Farba akrylowa elewacyjna doskonała do betonu architektonicznego

Jak odświeżyć aranżację z betonem architektonicznym?

Beton architektoniczny tkwi na ścianie w Twoim domu już kilka lat, a jego szara struktura przestała do Ciebie przemawiać? Możesz odświeżyć tę aranżację, dzięki wykorzystaniu farby do zdobienia. Rekomendujemy nasz produkt eko-Lowicyn farba wodorozcieńczalna akrylowa do patynowania. Wykorzystuje się ją po uprzedniej impregnacji betonu architektonicznego lub pomalowaniu go akrylową, tradycyjną farbą eko-Lowicyn.

eko-LOWICYN farba akrylowa do patynowania m.in. betonu architektonicznego
eko-LOWICYN farba akrylowa do patynowania m.in. betonu architektonicznego.

Produkt do patynowania, naniesiony specjalną techniką zdobniczą, nadaje malowanym przedmiotom efekt charakterystyczny dla patyn naturalnych. Tworzy metaliczne „poświaty” kolorów (srebrnego, złotego, miedzianego, złoto-miedzianego lub turkusowego), zmieniając kolor betonu w wybranych miejscach. Takie rozwiązanie odświeża aranżację oraz nadaje przestrzeni innego charakteru. Patynowana w ten sposób powierzchnia świetnie wygląda w sypialni na ścianie za łóżkiem lub na ścianie telewizyjnej w salonie.

Chcesz zmienić wygląd betonu architektonicznego? Skorzystaj ze sprawdzonych produktów Polifarb Łódź, które zapewnią długotrwały i estetyczny efekt. Nasze farby kupisz w sklepie online lub punktach stacjonarnych.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady