Malowanie starej elewacji – jak się do tego zabrać i na co szczególnie uważać?

Malowanie starej elewacji pozwoli przywrócić jej estetyczny wygląd, zakryć ewentualne uszkodzenia oraz nadać nowy kolor. Jednak takie prace trzeba dobrze zaplanować. Przede wszystkim należy określić, czym pomalować starą elewację drewnianą lub otynkowaną, aby uzyskać pożądany rezultat. Sprawdź, jak zabrać się do takiego zadania.

Malowanie starej elewacji – od czego zacząć?

Malowanie elewacji na starej farbie bez przygotowania może okazać się mało efektywne. Jeśli na fasadzie są ubytki, odpryski lub rozwinęły się glony i mech, nałożenie nowej powłoki malarskiej nie przywróci jej idealnego wyglądu.

Prace należy zatem rozpocząć od oceny stanu elewacji i wykonania niezbędnych prac przygotowawczych. Zobacz, jak to zrobić krok po kroku.

  1. Skontroluj stan tynku lub desek. Zobacz, czy nie ma w nich ubytków ani uszkodzeń. Jeśli je zauważysz, napraw je przed malowaniem.

  2. Usuń stare i łuszczące się powłoki malarskie, używając do tego szpachli i papieru ściernego.

  3. Umyj ściany z brudu, najlepiej przy użyciu myjki ciśnieniowej. Jeśli na fasadzie zauważysz zielonkawe wykwity, zastosuj środek do czyszczenia elewacji z glonów i zetrzyj zanieczyszczenia szpachelką lub drucianą szczotką.

  4. Na koniec przemyj ściany ścian czystą wodą i poczekaj, aż wyschną.

Tak przygotowana powierzchnia jest gotowa do nakładania farby.

Dowiedz się również: Malowanie domu drewnianego na zewnątrz – na jakie farby i kolory stawiać?

Czym pomalować starą elewację?

Farba do malowania elewacji zawsze musi być dobrana do rodzaju podłoża, na które będzie aplikowana. Inna sprawdzi się do nakładania na tynki, a inna do stosowania na ściany pokryte deskami. Zacznij więc od wyboru odpowiedniego produktu.

LOKRYL-Plus – farba elewacyjna o właściwościach ochronno-dekoracyjnych, również do renowacji starych elewacji LOKRYL-Plus – farba elewacyjna o właściwościach ochronno-dekoracyjnych, również do renowacji starych elewacji

Czym pomalować starą elewację drewnianą?

Jeśli szukasz preparatu do malowania starej elewacji drewnianej, wybierz farbę odporną na działanie czynników atmosferycznych, czyli przede wszystkim wody i promieniowania UV. W przypadku drewna odpowiednie zabezpieczenie jest niezwykle istotne. Taką ochronę zapewni elewacji między innymi dwuskładnikowa emalia poliuretanowa ogólnego stosowania.

Zanim zaczniesz malować starą elewację z drewna

Przed malowaniem starej elewacji drewnianej należy dobrze przyjrzeć się stanowi desek i ocenić wygląd obecnej powłoki malarskiej. Jeśli nie popękała i się nie łuszczy, nie zawsze jest konieczne jej usuwanie.

Malowanie elewacji na starej farbie może przynieść oczekiwany efekt. Jednak zawsze należy ją uprzednio wygładzić papierem ściernym, by usunąć ewentualne odpryski czy zadziory. Sprawdzi się do tego również szlifierka oscylacyjna działająca na wolnych obrotach.

W przypadku malowania starej elewacji drewnianej ważnym etapem jest gruntowanie. Możesz użyć na przykład preparatu dyspersyjnego LOWIGRUNT. Po nałożeniu właściwej warstwy farby (najlepiej zrobić to wałkiem lub pędzlem), warto zastosować również impregnat. Dzięki temu deski zostaną zabezpieczone przed korozją biologiczną i ingerencją owadów.

Farbę do malowania elewacji należy zawsze dobrać do materiału, na który będzie nakładana. Ważne, by produkt był odporny na działanie czynników atmosferycznych i nie tracił koloru pod wpływem słońca.

Malowanie starej elewacji drewnianej lub otynkowanej zawsze należy przeprowadzać w warunkach rekomendowanych przez producenta farby. Nie należy wykonywać takich prac, gdy na zewnątrz panują skrajne temperatury lub jest bardzo wilgotno.

Malowanie starego tynku na elewacji

Jeśli zastanawiasz się, czym pomalować starą elewację domu otynkowanego, możesz wybrać produkt do podłoży cementowo-wapiennych. Również powinien być odporny na podwyższoną wilgotność, bezpośrednie działanie wody i promieni słonecznych. W tym przypadku bardzo dobrze sprawdzi się na przykład uniwersalna nawierzchniowa farba emulsyjna LOWINIT.

Malowanie starej elewacji – baranek

Baranek to popularna nazwa tynku, który można spotkać na większości budynków w Polsce. Określenie pochodzi od jego nieregularnej struktury. Taka powierzchnia może mieć różne uziarnienie – być bardziej gładka lub chropowata.

Do malowania starej elewacji baranek możesz zastosować niemal każdy kolor dostępny w ofercie produktów przeznaczonych do malowania podłoży cementowo-wapiennych. Możesz na przykład wybrać uniwersalną białą farbę LOWINIT lub wspomnianą wcześniej LOKRYL-Plus – białą lub w jednym z odcieni palety RAL. 

Sprawdź również pozostałe farby elewacyjne dostępne w naszym sklepie.

Przed malowaniem starej elewacji baranek należy bardzo starannie usunąć brud, pył, porosty i inne mikroorganizmy. Chropowata struktura sprzyja osadzaniu takich zabrudzeń, dlatego przed nakładaniem farby trzeba je usunąć. Świetnie sprawdzi się do tego środek do czyszczenia elewacji z glonów.

Narzędzia do malowania dobierz do poziomu uziarnienia tynku typu baranek. Na gładkich powierzchniach sprawdzi się wałek z krótkim włosiem, natomiast przy bardziej urozmaiconej fakturze konieczne jest użycie wałka z długim włosiem lub pędzla. Do wyjątkowo grubego uziarnienia warto skorzystać z pistoletu malarskiego.

Warto również dobrze przemyśleć kolor, jaki znajdzie się na ścianach. Sprawdzonym wyborem są stonowane odcienie, które dobrze komponują się z otoczeniem i detalami architektonicznymi budynku.

Sprawdź: Kolory elewacji domów – zasady doboru + darmowy wizualizator

Szukasz farb do malowania elewacji? Sprawdź, gdzie je kupisz najbliżej i najwygodniej.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady