Jak i czym pomalować parapet zewnętrzny z blachy ocynkowanej

Zewnętrzne parapety są nieustannie narażone na działanie warunków atmosferycznych. Dlatego wykonuje się je zazwyczaj z trwałej i odpornej na korozję blachy ocynkowanej. Warstwa cynku chroni stal przed rdzą. Jest jednak dość delikatna, dlatego warto ją dodatkowo zabezpieczyć farbą do ocynku. Jak wybrać odpowiedni preparat tego typu i jak go stosować?

Farba do ocynku – czym pomalować parapet zewnętrzny?

Farba do ocynku to specjalny preparat przystosowany do malowania tego rodzaju powierzchni. Cynkowanie jest procesem wspomagającym ochronę stali przed korozją. Stosując różne metody (najczęściej są to cynkowanie galwaniczne lub ogniowe), doprowadza się do wytworzenia na powierzchni stali warstwy cynku chroniącą przed wilgocią. Taka powłoka nie jest jednak zbyt wytrzymała pod względem mechanicznym. Dlatego wskazane jest jej dodatkowe zabezpieczenie. Farba do stali ocynkowanej nałożona na wierzch stanowi dodatkową, fizyczną barierę przed działaniem szkodliwych czynników. Dzięki temu metal może pozostać w idealnym stanie przez wiele lat.

Jaka farba do blachy ocynkowanej sprawdzi się najlepiej? W większości przypadków (również przy malowaniu parapetów) będzie to produkt, który:

tworzy odporną na uszkodzenia mechaniczne powłokę – dzięki temu blacha będzie zabezpieczona przed czynnikami zewnętrznymi przez długi czas,

zapewni warstwę izolującą od wody – zapobiegnie jej przenikaniu do metalu,

jest odporny na działanie wysokich temperatur i promieniowania UV – nie popęka nawet wtedy, gdy blacha pod wpływem słońca rozgrzeje się do bardzo wysokiej temperatury,

jest odporny na różne substancje chemiczne – przede wszystkim te występujące naturalnie w środowisku, w tym w kwaśnych deszczach.

Te warunki spełnia farba do stali ocynkowanej Lowicyn z oferty Polifarb Łódź. Jest trwała i wygodna w użytkowaniu. Tworzy też bardzo estetyczne powłoki i jest dostępna w wielu kolorach. Dzięki temu zabezpieczone nią elementy mogą pełnić funkcje dekoracyjne.

Farba do ocynku Lowicyn – polifarb.lodz.pl
Jaka farba do blachy ocynkowanej jest najlepsza? Lowicyn na pewno Cię nie zawiedzie. To sprawdzony produkt wyróżniający się wysoką trwałością i odpornością na czynniki zewnętrzne. Tworzy gładką, estetyczną powłokę i jest dostępny w wielu kolorach, dlatego świetnie nadaje się do malowania parapetów.

Jak malować farbą do stali ocynkowanej – przygotowanie powierzchni

Farba do ocynku, taka jak Lowicyn, to idealny sposób na zabezpieczenie zewnętrznego parapetu z blachy, a jednocześnie nadanie mu estetycznego wyglądu. Tego typu produkty będą odpowiednie zarówno do malowania nowych elementów, jak i do renowacji. Trzeba jedynie pamiętać, że postępowanie w tych dwóch przypadkach jest nieco inne.

Przede wszystkim farba nie powinna być nakładana na świeży ocynk. Konieczne jest albo odczekanie na jego wysezonowanie (ok. 4 miesiące w zależności od warunków), albo zastosowanie jednej z metod wytrawiania. Dopiero tak przygotowana powierzchnia nadaje się do malowania. Jeśli nałożysz farbę na świeżą warstwę ocynku, jej przyczepność będzie znikoma. W związku z tym powłoka może szybko zacząć odpadać.

Jeśli parapet z blachy ocynkowanej chcesz poddać renowacji, działania należy rozpocząć od usunięcia luźnych fragmentów starej powłoki. Trzeba jednak postępować delikatnie. Zbyt agresywne zabiegi mogą nawet uszkodzić ocynk!

Po wstępnym przygotowaniu powierzchni należy ją umyć i odtłuścić. Po wysuszeniu można rozpocząć nakładanie farby.

Sprawdź też: Jak i czym pomalować słupki ocynkowane? Instrukcja krok po kroku

Jak nakładać farbę do stali ocynkowanej?

Nakładanie farby do ocynku w zasadzie nie różni się od nakładania innych farb. Można to robić pędzlem, wałkiem lub metodą natryskową. W przypadku malowania parapetu, a więc płaskiego i gładkiego elementu, sprawdzą się wszystkie te metody. Którą wybrać?

Malowanie pędzlem

Jest łatwe i wygodne, a włosie bez problemu dociera również do załamań i zakamarków. Dlatego może to być dobre narzędzie do malowania parapetu z blachy. Ponadto, malując pędzlem, zużywamy mniej farby w porównaniu do innych metod. Trzeba jednak pamiętać, że włosie często pozostawia na malowanych powierzchniach charakterystyczne smugi. Czasami mogą też powstawać zacieki.

Malowanie wałkiem

To świetna metoda do zastosowania na dużych płaskich powierzchniach. Wałek umożliwia szybkie i łatwe nanoszenie farby. Nie dociera jednak w załamania i zakamarki, dlatego zwykle trzeba użyć także pędzla. Warto też wiedzieć, że wałek wchłania sporo farby, co oznacza jej większe zużycie.

Malowanie natryskowe

To najbardziej precyzyjna metoda stosowana przez profesjonalistów. W odpowiednich warunkach i przy solidnych umiejętnościach może być oszczędna. Farba jest bowiem rozcieńczana i nakładana cienką równomierną warstwą za pomocą specjalnego pistoletu wykorzystującego powietrze pod ciśnieniem. 

Malowanie parapetu zamontowanego przy oknie wymaga jednak w tym przypadku zabezpieczenia przylegających elementów, które nie mają być malowane. Może to sprawiać, że proces stanie się zbyt czasochłonny. Natrysk świetnie sprawdza się jednak przy malowaniu ocynkowanej blachy w warunkach warsztatowych.

Zaleca się nakładanie co najmniej dwóch warstw farby do ocynku – w odpowiednich odstępach czasowych. Gdzie ją kupisz? Sprawdź listę sklepów, które dysponują produktami Polifarb Łódź, lub zajrzyj do naszego sklepu online.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady