Czym i jak pomalować starą lodówkę? Poradnik

Twoja lodówka straciła stary blask? Wciąż dobrze działa, ale nie pasuje do wymienianego wyposażenia? A może marzy Ci się, by miała oryginalny, designerski kolor? Malowanie lodówki pomoże rozwiązać wszystkie te problemy. To możliwe, jeśli tylko wybierzesz odpowiednią farbę i zastosujesz się do porad ekspertów. Sprawdź, jak pomalować lodówkę!

Malowanie lodówki – czy warto?

Czasami zdarza się, że sprzęt AGD nadal bardzo dobrze spełnia swoją funkcję, ale przestaje pasować do wnętrza lub po prostu zdradza wyraźne ślady użytkowania. Zwykle nie warto się go pozbywać – jest to nieekonomiczne i nieekologiczne. Lepiej zaoszczędzić trochę pieniędzy i przyczynić się do zdrowia planety, poddając sprzęt renowacji. Malowanie lodówki to dość prosty zabieg, który pozwala ją odnowić i dopasować do każdego wystroju. Dzięki dostępności wysokiej jakości farb jest on stosowany coraz częściej przez pomysłowych amatorów DIY. To z całą pewnością dobry pomysł, jeśli chcesz tylko zmienić wygląd swojego sprzętu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jaka farba do malowania lodówki będzie odpowiednia i jak przeprowadzić prace.

Może Cię również zainteresować: Malowanie płytek na podłodze – przygotowanie, farby, narzędzia

Czym pomalować lodówkę?

Farba do malowania lodówki musi być odpowiednio dobrana – w przeciwnym razie rezultaty na pewno nie będą trwałe i wygląd sprzętu prawdopodobnie wkrótce ponownie się pogorszy. Trzeba pamiętać, że lodówka to często użytkowany sprzęt, który pracuje w zwykle ciepłym i wilgotnym środowisku kuchni. Ponadto bywa narażony na zaplamienie oraz drobne uszkodzenia mechaniczne, np. obijanie drzwi. Dlatego farba do malowania lodówki musi być bardzo trwała, odporna na uszkodzenia i zmywanie. Ważne również, by była przystosowana do użytkowania w niestandardowych warunkach.

Czym pomalować lodówkę? Najczęściej zaleca się stosowanie specjalnych farb renowacyjnych do sprzętu AGD. Są one przystosowane do aplikacji na metalowe powierzchnie, bardzo przyczepne, dobrze kryjące i odporne. Tworzą też gładkie, estetyczne powłoki, dzięki czemu przemalowanie lodówki pozytywnie wpływa na jej wygląd. Tego typu produkty mogą być dostępne w aerozolu lub też przeznaczone do nakładanie wałkiem czy pędzlem. Sprawdzą się do odnowienia sprzętu, który na przykład zżółkł lub przestał pasować do kuchni. Odpowiednia farba do pomalowania lodówki może jednak również pomóc przedłużyć jej trwałość. Jeśli powierzchnia była naruszona i zaczęła pojawiać się rdza, warto zastosować preparat o przeznaczeniu antykorozyjnym, taki jak STAL-KOR. To gruntoemalia, którą można stosować bezpośrednio na rdzę i która ma właściwości dekoracyjne. Jest dostępna w wielu wyrazistych kolorach dlatego sprawdzi się świetnie, jeśli chcesz pomalować lodówkę, aby dodać jej oryginalności.

Malowanie lodówki – jaki kolor wybrać?

Wcale nie musisz się decydować na standardowe barwy. Specjalistyczna farba do malowania lodówki zwykle będzie dostępna w kolorze białym, czarnym, aluminiowym czy stalowym, ale warto wykorzystać czas renowacji, by zastosować bardziej oryginalne rozwiązanie. Sprzęt AGD w wyrazistym odcieniu to bowiem świetny sposób na ożywienie wnętrza i nadanie mu designerskiego charakteru, szczególnie jeśli pomieszczenie jest utrzymane w neutralnej tonacji.

Zielona lodówka w kuchni utrzymanej w stylu retro - polifarb-lodz.pl
Kolorowe lodówki, szczególnie w stylu retro, są uważane za bardzo stylowe. Dlaczego więc nie zaszaleć? Jeśli już zdecydujesz się na malowanie lodówki, warto rozważyć zastosowanie odważnego koloru farby.

Jak pomalować lodówkę?

Nie bez powodu malowanie lodówki to coraz popularniejszy zabieg. Jest on bowiem stosunkowo prosty, a daje naprawdę ciekawy efekt. Jeśli wybierzesz już odpowiednią farbę, możesz przystąpić do przygotowania powierzchni. 

Przygotowanie lodówki do malowania

Malowane powierzchnie lodówki trzeba oczywiście dokładnie umyć, odtłuścić (np. z użyciem płynu do mycia naczyń) i wysuszyć. Wszelkie elementy, które mają pozostać niepomalowane (np. uszczelki, zawiasy) należy zabezpieczyć – na przykład dokładnie oklejając taśmą malarską. Uchwyty i inne podobne elementy warto zaś zdemontować (jeśli to możliwe). Nie zapomnij również o zabezpieczeniu otoczenia – przede wszystkim podłogi, ale także ścian czy szafek kuchennych. Nawet bardzo ostrożne malowanie lodówki może bowiem doprowadzić do powstania rozbryzgów.

Sprawdź też: Czym i jak szybko pomalować starą podłogę drewnianą

Jak pomalować lodówkę krok po kroku?

1. Upewnij się, że powierzchnia jest sucha, czysta i odtłuszczona. Możesz ją również delikatnie zmatowić, nie zapominając o późniejszym odpyleniu.

2. Przygotuj farbę oraz narzędzia. Farba do malowania lodówki w płynie będzie się dobrze nakładać wałkiem, a przy krawędziach i detalach warto zastosować pędzel.

3. Zastosuj farbę podkładową. Zwykle pozwala ona zwiększyć trwałość i przyczepność warstwy dekoracyjnej. Możesz też użyć gruntoemalii 2 w 1.

4. Po nałożeniu pierwszej warstwy odczekaj przed nałożeniem drugiej zgodnie z zaleceniami producenta. Zwykle jest to od kilku do 24 godzin – warto wziąć to pod uwagę przy planowaniu prac.

5. Po nałożeniu drugiej warstwy odczekaj kolejne kilka godzin przed odklejeniem taśmy zabezpieczającej, ponownym zamontowaniem zdemontowanych elementów i rozpoczęciem użytkowania lodówki. Jeśli użyjesz odpowiedniej farby, nie będzie już konieczne żadne dodatkowe zabezpieczenie powłoki.

Masz ochotę na malowanie lodówki? Skorzystaj ze sprawdzonych farb Polifarb, by cieszyć się długotrwałym i estetycznym efektem. Sprawdź nasz asortyment w sklepie online lub punktach stacjonarnych!

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady