Malowanie ścian wałkiem – krok po kroku

Malowanie ścian to najprostszy sposób na odświeżenie wnętrza. Jest to czynność, którą zazwyczaj można bez przeszkód przeprowadzić samodzielnie. Warto jednak wiedzieć, jak powinno wyglądać prawidłowe malowanie ścian wałkiem, aby efekt był trwały i estetyczny. Sprawdź porady dotyczące malowania ścian dla początkujących!

Samodzielne malowanie ścian – czego potrzebujesz?

Samodzielne malowanie ścian jest całkiem proste, a może być wręcz przyjemne. Nie potrzeba do tego specjalnych zdolności ani wiedzy. Wystarczy pamiętać o kilku ogólnych wskazówkach i odpowiednio wybrać narzędzia oraz produkty. Do malowania potrzeba tylko kilku akcesoriów. Jakich?

Wałek to najlepsze narzędzie do malowania dużych, równych powierzchni takich jak ściany. Jest wygodny i pozwala na szybkie malowanie ścian. Jakim wałkiem malować ściany? Im krótsze ma włosie, tym gładszą powierzchnię uzyskasz. Jeśli jednak jest porowata, korzystniejsze może być wykorzystanie wariantu z dłuższym włosiem. Najlepiej również, aby miał teleskopową rączkę, która pozwoli dosięgnąć również do wyższych partii ściany.

Pędzel przyda się do malowania ścian przy suficie, malowania rogów ścian, a także rozmaitych detali i zakamarków. Wystarczy jeden płaski pędzel o niezbyt szerokiej główce.

Kuweta pomoże równomiernie nałożyć farbę na wałek. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko powstawania zacieków na ścianie po malowaniu i zachlapań. Alternatywnie można wykorzystać specjalną kratkę przeznaczoną do włożenia do wiaderka z farbą.

Folia i taśma malarska pomogą zabezpieczyć podłogę czy też meble przed zachlapaniem. Dzięki taśmie można też wyznaczyć równe krawędzi malowanej powierzchni przy framugach, listwach itp. Pomoże ona również w odcinaniu sufitu od ściany.

Malowanie ścian dla początkujących – potrzebny sprzęt – polifarb.lodz.pl
Wałek, pędzle, taśma i folia malarska to podstawowe wyposażenie przy malowaniu ścian. Nie zapominaj też o kuwecie lub kratce, które pomogą uniknąć nabierania zbyt dużej ilości farby na wałek.

Do malowania potrzebna jest też oczywiście farba. Wybór na rynku jest bardzo szeroki. Jeśli szukasz uniwersalnego, ekologicznego produktu, świetnym wyborem może być emulsja LOWINIT, która nadaje się do stosowania zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Znakomicie sprawdzi się też jako podkład, jeśli chcesz ciemny kolor ścian zamienić na jaśniejszy.

Lowinit – uniwersalna farba nawierzchniowa – polifarb.lodz.pl
Lowinit – uniwersalna farba nawierzchniowa, również do pomieszczeń o podwyższonych wymaganiach higienicznych (służba zdrowia, produkcja żywności)

Może Cię również zainteresować: Dlaczego farba się łuszczy i jak temu zapobiec?

Pominięcie tego etapu oznacza większe zużycie farby nawierzchniowej i niezadowalające efekty malowania. Na suficie mogą się pojawiać smugi, przebarwienia, a nawet pęknięcia powłoki. Czasami zaczyna się ona łuszczyć. Co więcej, bez wcześniejszego zagruntowania powierzchni można oderwać od niej farbę wraz z taśmą malarską, nawet tuż po malowaniu. Wszystkie te problemy wymagają ponownego malowania sufitu. Dlatego gruntowanie sufitu przed malowaniem jest tak istotne! Znakomicie sprawdzi się w tej roli preparat Lowigrunt -P, który zmniejsza chłonność podłoża i zwiększa jego przyczepność. Dzięki niemu przy malowaniu zużyjesz mniej farby, a gotowa powłoka będzie gładka i równa. Może być stosowany też samodzielnie – np. do zabezpieczania powierzchni betonowych i tych wykonanych z kostki.

Gdzie kupić Lowigrunt-P oraz znakomite farby do malowania sufitu i nie tylko? Znajdziesz je w sklepach stacjonarnych na terenie całego kraju, a także w naszym sklepie online.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady