Którą ścianę w pokoju pomalować na ciemniejszy kolor? Zasady

To, że wszystkie ściany w pomieszczeniu nie muszą mieć tego samego koloru, jest oczywiste dla miłośników designu i aranżacji wnętrz. Tzw. ściana akcentowa pomalowana na bardziej wyrazisty lub ciemniejszy odcień może być znakomitym zabiegiem stylistycznym. Malowanie ścian dwoma kolorami wymaga jednak wyczucia – niewłaściwe decyzje mogą skutkować efektem dalekim od zamierzonego. Dowiedz się, którą ścianę pomalować na ciemniejszy kolor.

Malowanie ścian – dwa kolory czynią wnętrze ciekawszym

Według wielu malowanie wszystkich ścian w pomieszczeniu na taki sam kolor jest po prostu nudne. Zgadzają się z tym architekci wnętrz i dekoratorzy, którzy sami często wykorzystują trik pokrycia jednej ze ścian ciemniejszą, bardziej wyrazistą barwą dla ożywienia pomieszczenia. Ściana akcentowa jest niewątpliwie ciekawa – przyciąga wzrok i pomaga wprowadzić więcej koloru do pomieszczeń.

Przyjęło się sądzić, że ciemne kolory przytłaczają wnętrze i optycznie je pomniejszają, ale jeśli zastosuje się je tylko na jednej ścianie, ryzyko jest zdecydowanie mniejsze. Odpowiednie zestawienie ciemnych i jasnych elementów daje nie tylko znacznie bardziej interesujący efekt, ale również dodaje wnętrzom elegancji. Dlatego wyrazista, ciemna ściana akcentowa zwykle zestawiona jest z neutralnymi, jasnymi barwami takimi jak biel, beże, delikatne szarości lub pastele.

Malowanie ścian dwoma kolorami to również zabieg, który może pomóc poprawić proporcje pomieszczenia lub podkreślić nietypowe rozwiązania architektoniczne. Ważne jednak, by był właściwie zrealizowany. Poznaj podstawowe zasady, jakimi powinny się kierować osoby zdecydowane na malowanie pokoju na dwa kolory i dowiedz się, która z powierzchni powinna być ciemniejsza.

Sprawdź też: Jak przygotować ścianę do malowania - krok po kroku

Malowanie ścian dwoma kolorami – podstawowe zasady wyboru ściany akcentowej

Podstawowe pytanie brzmi: która ściana we wnętrzu powinna być ciemniejsza od pozostałych? Tej kwestii na pewno nie warto pozostawiać przypadkowi, ponieważ często jest to wybór decydujący o powodzeniu całego przedsięwzięcia. Decydując się na malowanie ścian dwoma kolorami, trzeba się dobrze zastanowić. Najbardziej wyrazista powinna być ta powierzchnia, która odgrywa główną rolę w przestrzeni. Co to oznacza? Np. w sypialni będzie to ściana za wezgłowiem łóżka. Natomiast osoby decydujące się na malowanie salonu w dwóch kolorach najczęściej wybierają ścianę za kanapą lub też tę przeciwległą, na której najczęściej umieszczony jest telewizor

Przy ścianie akcentowej warto umieścić najciekawsze meble i dodatki – najlepiej w kontrastowych barwach. Bardzo dobrze będą się na niej prezentować obrazy czy kinkiety, a także sztukaterie. Trzeba jednak brać pod uwagę również kształt pomieszczenia i jego oświetlenie, ponieważ nie zawsze pomalowanie „głównej” ściany da najlepszy efekt wizualny.

Malowanie pokoju na dwa kolory – zwróć uwagę na światło

Malowanie pokoju na dwa kolory wymaga też, jak już wspomnieliśmy, zwrócenia uwagi na oświetlenie – szczególnie jeśli ściana akcentowa ma być ciemna. Trzeba bowiem pamiętać, że im ciemniejsza barwa, tym mniej odbitego światła. Dlatego zazwyczaj akcent kolorystyczny umieszcza się na powierzchni umieszczonej prostopadle do okna. Wówczas padające z boku światło nadaje wnętrzu głębi. Niekiedy dobrym pomysłem jest też pomalowanie ściany naprzeciw okien na wyrazisty kolor. Ciemniejszy akcent bardzo dobrze sprawdza się też we wnękach – najlepiej, jeśli są dobrze oświetlone sztucznym światłem – np. oświetleniem punktowym lub taśmami LED.

Bez względu na wszystko należy pamiętać, że ciemne kolory, nawet na jednej ścianie, najlepiej będą wyglądać w dobrze doświetlonych pomieszczeniach, z ekspozycją okien na południe, południowy wschód lub południowy zachód. Należy ich unikać w pokojach z oknami na północ – wówczas wywołają uczucie przytłoczenia i mogą prezentować się po prostu smutno. W słabiej oświetlonych pomieszczeniach malowanie ścian dwoma kolorami również jest możliwe. Jednak wówczas – jako barwę akcentową – należy wybrać niezbyt ciemny kolor.

Malowanie ścian dwoma kolorami – pastelowa ściana akcentowa w białej sypialni - polifarb.lodz.pl
Ściana akcentowa w ciemnym kolorze, takim jak czerń, antracyt, granat czy butelkowa zieleń, może źle wyglądać w pomieszczeniu z niewielką ilością światła dziennego. Słabe oświetlenie również pozwala jednak na malowanie ścian dwoma kolorami – wówczas wystarczy jedynie wybrać delikatniejszy akcent, jak na powyższym przykładzie.

Malowanie ścian – dwa kolory pomogą wyrównać proporcje

Zastosowanie ciemniejszych i jaśniejszych barw może również pomóc wyrównać proporcje pomieszczenia. Kontrast pomiędzy ścianami sprawdzi się szczególnie dobrze we wnętrzach na planie wydłużonego prostokąta. Malując jedną z krótszych ścian farbą w ciemnej, głębokiej barwie, optycznie się ją „przybliża”, przez co pomieszczenie wydaje się krótsze i szersze. W takim przypadku należy jednak unikać wyrazistych akcentów na dłuższych ścianach – może to powodować wrażenie „wydłużenia” pomieszczenia. W wysokim wnętrzu niekiedy może się sprawdzić sufit w ciemnym kolorze zestawiony z białymi ścianami. Wymaga to jednak bardzo wprawnej aranżacji.

Polecamy również artykuł: Gdzie wyrzucić puszkę po farbie? Zasady utylizacji opakowań i innych odpadów remontowych

Malowanie ścian dwoma kolorami – odpowiednio dobierz farby

Malowanie ścian dwoma kolorami to stosunkowo prosty zabieg, który można przeprowadzić samodzielnie w celu odświeżenia i urozmaicenia wystroju. Pamiętaj jednak, że tak pomalowane wnętrze wymaga starannej aranżacji – odpowiedniego doboru mebli i dodatków. Bardzo ważne są również farby do ścian, które wybierzesz. Najlepiej postawić na produkt przyczepny i trwały. Przyda się również odporność powłoki na zmywanie – szczególnie w takich pomieszczeniach jak przedpokój, kuchnia czy pokój dziecięcy. Pamiętaj, aby ciemną ścianę akcentową skontrastować jasną barwą pozostałych powierzchni – nie musi to być klasyczna biel, ale upewnij się, że będzie to kolor odbijający dużą ilość światła.

Po więcej porad w zakresie malowania różnych powierzchni zajrzyj na nasz blog z poradami. Zapraszamy!

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady