Jak malować pędzlem bez smug? Rodzaje pędzli i techniki aplikacji

Nie wszystkie powierzchnie da się pomalować wałkiem. Nakładanie farby pędzlem może być jednak równie łatwe i skuteczne. Wystarczy poznać kilka dobrych praktyk oraz właściwie dobierać rodzaje pędzli do zastosowania. Wówczas bez trudu uzyskasz perfekcyjne rezultaty. Dowiedz się, jak malować pędzlem bez smug!

Jak malować pędzlem bez smug?

Początkujący malarze często wybierają wałek, kiedy tylko mogą, ponieważ dzięki niemu malowanie bez smug jest bardzo łatwe – wystarczy zadbać o to, by nie nabierać zbyt dużej ilości farby. Pędzle malarskie wydają się nieco bardziej wymagające pod tym względem. Wcale jednak tak nie musi być. Idealne malowanie dowolnej powierzchni bez smug i zacieków to kwestia kilku czynników:

odpowiedniego przygotowania powierzchni do malowania (umycia, oczyszczenia, zagruntowania itp.),

właściwego doboru i przygotowania farby,

właściwego doboru narzędzi (pędzli),

odpowiedniej techniki aplikacji.

Wystarczy poznać kilka „tajników”, aby malowanie pędzlem stało się znacznie prostsze.

Może Cię również zainteresować: Malowanie ścian wałkiem – krok po kroku

Rodzaje pędzli malarskich

Jeśli szukasz sposobu na to, jak malować pędzlem bez smug, potrzebujesz odpowiednich narzędzi. Niektóre rodzaje pędzli sprawdzają się tylko w określonych okolicznościach. Natomiast tanie, wykonane byle jak modele zwykle w ogóle nie nadają się do skutecznego i estetycznego malowania. Pędzle malarskie można podzielić ze względu na kształt lub rodzaj użytego włosia.

Podział rodzajów pędzli ze względu na kształt:

pędzel ławkowiec – największy rodzaj pędzla o szerokiej główce i długim, najczęściej naturalnym włosiu; pozostawia widoczną fakturę zgodnie z wykonywanymi pociągnięciami;

tapeciak, tapetówka – podobny do ławkowca, ale z krótszym włosiem; używany do nakładania kleju do tapet, a czasami również gruntowania;

pędzel płaski, angielski lub półangielski – jest to idealny pędzel do malowania narożników i trudno dostępnych miejsc, nawet gdy na pozostałej powierzchni używany jest wałek; jest dostępny w wariantach o zróżnicowanych szerokościach oraz długościach włosia, które zazwyczaj jest dość sztywne;

pędzel kątowy lub krzywak – ma on płaską końcówkę, ale trzonek jest wygięty w charakterystyczny sposób; jest znany jako pędzel do malowania kaloryferów, choć może się przydać również w innych okolicznościach;

akrylowy – odmiana pędzla angielskiego z akrylowym włosiem, przeznaczona przede wszystkim do malowania farbami i lakierami akrylowymi; pozostawia gładką, równomierną warstwę farby;

okrągły lub owalny – używany przede wszystkim do prac dekoracyjnych, umożliwia precyzyjne malowanie; może mieć różnie uformowane włosie;

skośny – zbliżony do pędzla angielskiego, z włosiem ściętym pod kątem; przeznaczony przede wszystkim dla wprawionych malarzy, zapewnia dużą precyzję.

Są to najczęściej używane pędzle malarskie. Rodzaj tych narzędzi należy jednak również dobierać pod kątem typu włosia.

Pędzel płaski – polifarb.lodz.pl
Pędzel płaski to jedno z najczęściej wybieranych narzędzi do malowania. Warto zwrócić uwagę na to, z czego jest wykonany. Pędzle malarskie z naturalnego włosia nadają się tylko do farb rozpuszczalnikowych. Do farb wodorozcieńczalnych należy stosować włosie syntetyczne, które nie wchłania wody.

Pędzle malarskie – rodzaje włosia

Pędzle malarskie dzieli się na dwie główne grupy: wykonane z włosia naturalnego i syntetycznego.

Pędzle syntetyczne są wykonywane np. poliestru lub nylonu. Takie włosie nie wchłania wody, dlatego bardzo dobrze nadaje się do stosowania z produktami wodorozcieńczalnymi. Jest też miękkie, co ułatwia malowanie bez smug czy zachlapań.

Pędzle naturalne są wykonywane z włosia zwierzęcego (np. końskiego lub świńskiego). Są polecane do malowania produktami rozpuszczalnikowymi, ponieważ naturalne włókna łatwo nasiąkają wodą. Tego typu pędzle są bardzo trwałe, ale malowanie nimi może sprawiać początkującym nieco większą trudność.

Co jeszcze warto wiedzieć? W doborze odpowiednich narzędzi do zastosowania pomagają kolorowe oznaczenia pędzli malarskich. Kolorem niebieskim są oznaczone pędzle do farb wodorozcieńczalnych, a do farb rozpuszczalnikowych nadają się te oznaczone na czerwono.

Jak malować pędzlem bez smug – techniki

Właściwe narzędzia to pierwszy krok, ale nie obejdzie się też bez właściwej techniki. Jak malować pędzlem bez smug? Wystarczy trzymać się kilku wytycznych.

  1. Upewnij się, że malujesz w odpowiednich warunkach. Większość farb jest przystosowanych do użytkowania tylko wtedy, gdy wilgotność powietrza jest niższa niż 80%, a temperatura to 10-25°C. Dokładne wytyczne co do warunków znajdziesz na opakowaniu farby. Warto wybrać również bezwietrzny dzień i unikać malowania w pełnym słońcu – latem należy wykonywać prace wcześnie rano lub pod wieczór.
  2. Unikaj nabierania na pędzel zbyt dużej ilości farby. Zawsze odsącz jej nadmiar i nakładaj ją równą, cienką warstwą.
  3. Pamiętaj o właściwych ruchach pędzla. Najkorzystniejsze jest wykonywanie ruchów w tym samym kierunku (np. góra-dół) w taki sposób, aby delikatnie na siebie nachodziły. W ten sposób pokryjesz równomiernie całą powierzchnię.
  4. Po wyschnięciu pierwszej warstwy farby warto przeprowadzić szlifowanie międzywarstwowe. W ten sposób można wyrównać powierzchnię i przygotować ją na kolejną warstwę.
Oczywiście nie wolno też zapominać o odpowiednim przygotowaniu powierzchni. Częstym błędem jest np. zapominanie o gruntowaniu. Tymczasem produkt taki jak Lowigrunt-P zwiększy przyczepność nawierzchni i zmniejszy jej chłonność, a tym samym zużycie farby. Pomoże też uzyskać gładką powierzchnię. Sprawdź listę sklepów stacjonarnych, w których znajdziesz ten oraz inne produkty Polifarb lub zajrzyj do sklepu online.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady