Nowoczesny system antykorozyjny do konstrukcji stalowych

Konstrukcje stalowe są powszechnie wykorzystywane w wielu branżach, przede wszystkim w przemyśle i budownictwie. Znajdują zastosowanie w produkcji m.in: hal stalowych, kontenerów czy różnego rodzaju zbiorników. To bardzo solidne instalacje, jednak aby należycie pełniły swoje funkcje przez długi czas, wymagają zabezpieczenia przed rdzą. Jaki system antykorozyjny wybrać i na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji? Podpowiadamy.

Dlaczego farba na konstrukcje metalowe musi zabezpieczać przed korozją?

Stal to bardzo popularny materiał budowlany, który wyróżnia się bardzo dużą trwałością oraz wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Mimo to, większość gatunków stali ma jedną „słabość” – jest nią podatność na korozję. Niezabezpieczona w żaden sposób stal zaczyna rdzewieć, a w efekcie niszczeć. Obniżają się więc jej parametry, np. związane z nośnością, co prowadzi do nieprawidłowości w działaniu i skrócenia czasu żywotności całej konstrukcji. Dlatego konieczne jest zastosowanie specjalnych farb antykorozyjnych do konstrukcji stalowych.

Kiedy potrzebna jest specjalna farba zabezpieczająca przed korozją?

Zabezpieczenie przed rdzewieniem jest wymagane przede wszystkim w przypadku stosowania stali czarnej i węglowej. W przypadku stali ocynkowanej istnieje już podstawowe zabezpieczenie przed rdzą – jest to warstwa cynku, którym został pokryty stop. Konieczne jest tu jednak dodatkowe zabezpieczenie i „uszczelnienie” przez zastosowanie prawidłowo dobranej farby nawierzchniowej.

System antykorozyjny – co to jest?

W wielu sytuacjach zastosowanie pojedynczej farby zabezpieczającej przed korozją może nie wystarczyć. Dlatego producenci oferują specjalne systemy antykorozyjne. Są one zestawami produktów, które należy ze sobą połączyć, aby uzyskać trwałe, estetyczne i niezawodne zabezpieczenie przed korozją.

Warto przy tym wiedzieć, że to, jaki system antykorozyjny zostanie wybrany, zależy od warunków środowiskowych, w których będzie funkcjonować pomalowana konstrukcja stalowa. Przy wyborze znaczenie ma klasa korozyjności środowiska. Jest ona oznaczana według normy PN-EN ISO 12944-2 w przedziale od C1 do C5-M, gdzie poziom C1 oznacza bardzo małą korozyjność, natomiast C5-M (lub CX) – bardzo dużą. Im bardziej warunki sprzyjają powstawaniu rdzy, tym solidniejsze zabezpieczenie trzeba zastosować.

Trzeba też zwrócić uwagę na okres trwałości powłoki. Może on być:

● krótki – do 7 lat,

● średni – od 7 do 15 lat,

● długi – od 15 do 25 lat,

● bardzo długi – powyżej 25 lat.

Czytaj więcej: Malowanie kontenerów - jak dobrać i czym aplikować farbę?

Jakie farby antykorozyjne do konstrukcji stalowych można zastosować?

W ofercie Polifarb Łódź dostępna jest szeroka gama profesjonalnych systemów antykorozyjnych, dostosowanych do różnych poziomów podatności konstrukcji stalowej na rdzę. Można wyróżnić m.in. systemy:

alkidowo-chlorokauczukowy – przeznaczony do środowiska o klasie korozyjnej od C2 do C5-M, poza strefami chemicznie agresywnymi; zapewnia średnią lub krótką trwałość powłoki;

chlorokauczukowy – odpowiedni m.in. do wszelkiego rodzaju maszyn, urządzeń czy konstrukcji w budownictwie ogólnym, do wykorzystania na zewnątrz i wewnątrz,

chlorokauczukowy grubopowłokowy – zapewniający średnią lub długą trwałość powłoki, także w trudnym środowisku; składa się z trzech produktów. Są to LOKOR-2CHLOROTIX oraz LOKMAL,

epoksydowo-poliuretanowy – rekomendowany do wykorzystania przy kategoriach środowiskowych C3 i wyższych, dla długotrwałego zabezpieczenia; wykorzystuje się go m.in. w środowiskach o dużym natężeniu czynników korozyjnych, w tym w oczyszczalniach ścieków, jak również przy malowaniu konstrukcji mostowych, wsporczych i innych,

powłokowy wodny – zapewnia stworzenie powłok o średnim okresie trwałości (5-15 lat), w klasach środowiskowych od C2 do C5-I, odpowiedni do budownictwa ogólnego i przemysłowego, jak również do malowania powierzchni maszyn i urządzeń.

Sprawdź, gdzie możesz kupić produkty Polifarb Łódź

Czytaj więcej: Systemy malarskie do oczyszczalni ścieków - Polifarb Łódź

Malowanie konstrukcji stalowej - polifarb.lodz.pl
Dobrze pomalowana konstrukcja stalowa zyska zabezpieczenie antykorozyjne nawet na więcej niż 15 lat. Trzeba jednak dobrać właściwy system farb.

Jak dobrać odpowiedni system antykorozyjny?

Przy doborze systemu antykorozyjnego do konstrukcji stalowej nie ma jednego, uniwersalnego sposobu postępowania. Wszystko zależy zarówno od parametrów samej stali, jak i stopnia skomplikowania elementu, jak i jego wykorzystania. Inne będzie zabezpieczenie antykorozyjne profili zamkniętych, a inne zbiornika w oczyszczalni ścieków. Dobrze więc decyzję o wyborze konkretnego systemu skonsultować z ekspertami i dowiedzieć się, jakie są ich zalecenia.

Potrzebujesz wsparcia przy wyborze właściwych farb na konstrukcje metalowe? Możesz szczegółowo zapoznać się z kartami technicznymi poszczególnych systemów antykorozyjnych do konstrukcji stalowych oferowanych przez Polifarb Łódź. Warto też skontaktować się bezpośrednio z naszymi specjalistami, którzy podpowiedzą odpowiednie rozwiązanie.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady