Jak odnowić felgi stalowe – renowacja krok po kroku

Po pewnym czasie użytkowania felgi w samochodzie ulegają korozji, co powoduje pogorszenie ich wyglądu i właściwości użytkowych. Sprawdź, jak odnowić felgi stalowe i sprawić, by wyglądały jak nowe!

Kiedy potrzebne jest odnowienie felg stalowych?

Użytkowanie samochodu w polskim klimacie sprawia, że auto narażone jest na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych: deszczu, wiatru, pyłu czy skrajnych temperatur, a także innych szkodliwych czynników, jak choćby sól na drogach. Są one przyczyną korozji zewnętrznych części auta, przede wszystkim tych wykonanych z metalu, czyli karoserii i felg. Niektóre szkody są nieodwracalne, jednak innym można zapobiec lub odwrócić je już po wystąpieniu. Na przykład odnawianie felg stalowych pozwala przywrócić ten element do dawnego blasku i zatrzymać proces korozji, dzięki czemu felgi odzyskują swój pierwotny wygląd i właściwości użytkowe. Często odnowienie felg stalowych konieczne jest już po kilku sezonach. Również wtedy, gdy kupuje się używane felgi stalowe, renowacja nierzadko jest nieunikniona.

Renowacja felg stalowych – czy warto?

Renowacja stalowych felg jest dość czasochłonna, ale opłacalna. Zakup kompletu felg stalowych przyzwoitej jakości to koszt co najmniej 500-700 zł, natomiast profesjonalna renowacja felg w warsztacie kosztuje około 250-300 zł za zestaw czterech sztuk. Oczywiście najtańszą opcją jest samodzielna renowacja felg stalowych w domu: wraz z zakupem specjalistycznej farby i narzędzi (papier ścierny, druciana szczotka, pędzle lub atomizer), koszt nie powinien przekroczyć 100 zł.

Jak odnowić felgi stalowe?

Wiele zakładów oferuje usługę odnawiania felg stalowych, jednak jeżeli nie potrzebuje się specjalistycznych usług (takich jak malowanie proszkowe, piaskowanie czy prostowanie), można spróbować samodzielnej renowacji felg. Poniżej dowiesz się, jak odnowić stalowe felgi w domowych warunkach.

Renowacja i malowanie felg stalowych bez zdejmowania opon – czy to możliwe?

Generalnie nie zaleca się czyszczenia i malowania felg stalowych bez uprzedniego zdjęcia opon – istnieje spora szansa na uszkodzenie lub zabrudzenie ogumienia. Jeżeli jednak nie ma innego wyjścia, trzeba starannie zabezpieczyć oponę, na przykład przy pomocy taśmy malarskiej. Należy też odkręcić i zdjąć wszystkie śruby.

Przygotowanie do malowania felg stalowych

Zazwyczaj potrzebne jest usunięcie śladów korozji i poprzednich powłok malarskich. W tym celu należy wyczyścić felgi drucianą szczotką, a następnie polerować je coraz drobniejszym papierem ściernym. W przypadku zaawansowanej korozji można też sięgnąć po środki odrdzewiające. Po usunięciu rdzy powinno się starannie wyczyścić felgę i odkurzyć ją (na przykład przy wykorzystaniu sprężonego powietrza), a następnie odtłuścić spirytusem lub benzyną ekstrakcyjną. Następnie można przystąpić do malowania stalowych felg specjalną farbą lub do pokrycia ich preparatem antykorozyjnym.

Malowanie felg stalowych

Zazwyczaj malowanie felg stalowych jest dwuetapowe: najpierw nakłada się podkład do felg stalowych, a następnie farbę nawierzchniową. Jeżeli warstwa podkładu jest gruba i/lub nierównomierna, warto po wyschnięciu wyrównać ją drobnym papierem ściernym, a przed właściwym malowaniem odpylić. Kolejnym etapem jest nałożenie farby nawierzchniowej – zazwyczaj w dwóch warstwach. Po wyschnięciu można już z powrotem zamontować felgę na jej pierwotne miejsce.

Jaka farba do felg stalowych jest najodpowiedniejsza?

Dużą popularnością cieszą się farby nawierzchniowe i podkłady do felg stalowych w sprayu. Umożliwiają one wygodną aplikację i szybko wysychają, co pozwala zaoszczędzić czas spędzony na renowacji felgi. Świetną propozycją są także preparaty typu gruntoemalia, na przykład STAL-KOR, które łączą w sobie funkcję podkładu i farby nawierzchniowej. Ogromną zaletą tego produktu jest także możliwość nakładania go nawet na takie podłoża, które nie zostały całkowicie oczyszczone z rdzy. Osobną kategorię stanowią specjalistyczne preparaty gruntujące i nawierzchniowe dla motoryzacji przeznaczone na do malowania i renowacji metodą natrysku elektrostatycznego.

Natryskowe malowanie felg stalowych
Fot. Natryskowe malowanie felg stalowych.

Zabezpieczenie felg stalowych przed korozją

Jeżeli decydujesz się pomalować felgi podkładem i farbą nawierzchniową albo gruntoemalią, dodatkowe środki ochrony przed korozją nie są konieczne – element jest zabezpieczany przez samą farbę. Jednak w przypadku pozostawienia „surowej” stali, warto pokryć ją specjalnym preparatem antykorozyjnym.

***

Samodzielna renowacja felg stalowych nie jest skomplikowana, pozwala natomiast uniknąć większych wydatków związanych z wymianą uszkodzonych części na nowe, a także przywrócić felgom pierwotny wygląd i zabezpieczyć je przed korozją w przyszłości.

Montaż po renowacji felg stalowych
Fot. Montaż po renowacji felg stalowych.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady