3 wskazówki, jak szybko odnowić chodnik betonowy

Ułożenie betonowych płyt chodnikowych to jeden z najprostszych sposobów na utwardzenie nawierzchni. Są one praktyczne, trwałe i uniwersalne. Po pewnym czasie mogą jednak zacząć prezentować się nieco gorzej – m.in. przez zabrudzenia, wykwity, pęknięcia czy ubytki. Wówczas nawierzchnię warto poddać renowacji. Jak odnowić chodnik betonowy? To wcale nie musi być trudne! Sprawdź nasze wskazówki.

1. Jak odnowić chodnik betonowy – często wystarczy już samo czyszczenie

Jeśli chodnik z betonu po latach prezentuje się nieestetycznie: ma nierówny kolor, wykwity wapienne lub solne, jest pokryty glonami lub mchem albo poplamiony, warto przede wszystkim dobrze go wyczyścić. Niekiedy już samo czyszczenie potrafi dać spektakularny efekt. Jak to zrobić?

Najwygodniejszym i najskuteczniejszym sposobem jest wykorzystanie myjki ciśnieniowej. Takie urządzenia nie należą do najtańszych, ale bardzo przydają się w domu, ogrodzie i warsztacie. Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz kupować własnego sprzętu. W każdym większym mieście można go bez problemu wynająć. Możesz też zatrudnić fachowca, który sam wyczyści Twój chodnik.

Myjka ciśnieniowa może jednak nie wystarczyć na plamy – szczególnie te tłuste. Wówczas należy skorzystać z rozpuszczalnika lub innego  przeznaczonego do tego celu środka.

Pleśń trzeba natomiast zwalczyć środkiem grzybobójczym. Po zakończeniu tych zabiegów zaleca się ponowne spłukanie chodnika wodą – powinien od razu prezentować się lepiej.

Czyszczenie nawierzchni z płyt betonowych – polifarb.lodz.pl
Jak odnowić stary betonowy chodnik? Czasami wystarczy go wyczyścić! Najskuteczniejsza, a jednocześnie najwygodniejsza metoda polega na wykorzystaniu myjki ciśnieniowej.

2. Jak odnowić betonowy chodnik – zlikwiduj wykruszenia i ubytki

Samo mycie może jednak nie wystarczać, jeśli płyty są pełne ubytków lub połamane. Jak sobie z tym radzić? Wiele tego typu usterek można usunąć za pomocą specjalistycznych preparatów do naprawy powierzchni betonowych. Nakłada się je jak szpachlę, wyrównuje, a po wyschnięciu szlifuje. Następnie warto nałożyć impregnat lub grunt, który pomoże chronić nawierzchnię przed czynnikami zewnętrznymi i zapobiegać kolejnym uszkodzeniom. Jest to znacznie prostsze i tańsze rozwiązanie niż wymiana płyt chodnikowych, a efekt jest długotrwały.

3. Malowanie chodnika – zupełnie nowa nawierzchnia

Malowanie również może być sposobem na renowację nawierzchni trotuaru. Jak zatem odnowić stary betonowy chodnik przy użyciu farby?

Po pierwsze, potrzebny jest odpowiedni produkt. Należy wybierać odporne na warunki atmosferyczne specjalistyczne farby do betonu, ponieważ jest to specyficzna, chłonna i porowata nawierzchnia.

Zanim przystąpisz do nakładania preparatu, musisz odpowiednio przygotować powierzchnię. Jeśli jest już wyczyszczona, znaczną część prac masz z głowy. Ważne również, aby ją odtłuścić.

Kolejny krok to zaszpachlowanie ubytków. Następnie warto zaimpregnować płyty betonowe produktem takim jak LOWIGRUNT-P. Jest to preparat, który wnika w powierzchnię i zabezpiecza ją przed wodą, zanieczyszczeniami, a nawet porostami i mchem. Dzięki temu odnowiony chodnik dłużej będzie prezentować się nieskazitelnie. Dzięki ograniczeniu nasiąkliwości betonu grunt zdecydowanie zmniejszy też ryzyko pękania płyt.

Po nałożeniu i wyschnięciu gruntu można przejść do malowania. Możesz zastosować różne rodzaje preparatów, jednak najwygodniejsze, a przy okazji

najmniej obciążające dla środowiska są te wodorozcieńczalne.

Znakomicie sprawdzi się akrylowa farba do krawężników betonowych i chodników

– polecanym produktem z gamy Polifarb-Łódź jest eko-FARPOS. Jej dodatkowym atutem są właściwości antypoślizgowe. Oznacza to, że odnowiony chodnik będzie znacznie bezpieczniejszy, także po deszczu. Farbę można nakładać wałkiem, pędzlem lub natryskowo. Pamiętaj, aby robić to tylko przy sprzyjających warunkach pogodowych (w pogodny, ale niezbyt ciepły i niezbyt wilgotny dzień).

Wodorozcieńczalna farba do malowania chodnika eko-FARPOS dostępna w kolorze popielatym, zielonym i czerwieni tlenkowej, w pojemności 0,8 L, 5 L i 10 L.
Wodorozcieńczalna farba do malowania chodnika eko-FARPOS dostępna w kolorze popielatym, zielonym i czerwieni tlenkowej, w pojemności 0,8 L, 5 L i 10 L..

Mogą Cię również zainteresować: Farba antypoślizgowa – zastosowanie, właściwości, cena oraz Malowanie kostki brukowej – jak i czym malować betonowy bruk

Jak odnowić chodnik betonowy – podsumowanie

Chcąc odświeżyć wygląd swojego chodnika, możesz podjąć 3 kroki – czyszczenie, naprawę i malowanie. Zakres prac powinien być dopasowany do stanu nawierzchni, oczekiwanego efektu oraz budżetu i nakładu pracy. Renowacja chodnika nie jest trudna, ale może być czasochłonna i męcząca – warto mieć to na uwadze, zanim rozpoczniesz ten ambitny projekt. Nie można też zapominać o doborze właściwych narzędzi i produktów. Dobrze się zastanów, czym pomalować chodnik betonowy i zwróć uwagę na dobór właściwego impregnatu, a efekty będą długotrwałe.

Zainteresował Cię ten temat? Profesjonalne preparaty do betonu i nie tylko znajdziesz w ofercie Polifarb-Łódź. Sprawdź, gdzie można je kupić w Twoim mieście lub odwiedź sklep online.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady