Jak malować boazerię – drugie życie drewnianego wykończenia ścian

Wiele osób zastanawia się, jak odnowić starą boazerię i dodać jej blasku, a także zabezpieczyć drewno przed niszczeniem. Na szczęście to naprawdę proste – wystarczy odpowiednia farba i trochę pracy, by ściany zmieniły się nie do poznania! Z tego artykułu dowiesz się, jak przygotować drewniane pokrycie ścian do malowania, które produkty sprawdzą się najlepiej do takiego zastosowania oraz jak malować boazerię, by efekt był imponujący i trwały.

Przemalowanie boazerii – łatwy sposób na odświeżenie wnętrza

Jeśli chodzi o takie elementy wykończenia, jak boazeria, odnawianie domowymi sposobami to najprostsza i najtańsza opcja na przywrócenie drewnu dawnego blasku. Większość osób decyduje się odnowić starą boazerię drewnianą na ścianie, ponieważ ta metoda nie wymaga demontażu desek. Pozwala to znacząco ułatwić oraz przyspieszyć odnawianie boazerii. 

Czy boazerię można pomalować? Większość boazerii drewnianych można łatwo odnowić przy pomocy odpowiedniej farby, lakieru lub bejcy. Warto jednak wcześniej dobrać odpowiedni produkt (nie wszystkie rodzaje preparatów nadają się bowiem do tego celu) i sprawdzić, jak malować boazerię w prawidłowy sposób.

Czym pomalować boazerię?

Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czym pomalować boazerię lakierowaną – można użyć wielu rodzajów farb (akrylowe, kredowe etc.), lakieru albo bejcy, a także różnych olejów. Od typu zastosowanego produktu będzie zależeć przede wszystkim uzyskany efekt, ale też przebieg przygotowań do odnawiania boazerii i proces jej malowania, trwałość uzyskanej powłoki oraz odporność drewna na wilgoć czy zabrudzenia.

Malowanie boazerii – jaka farba?

Jeżeli zdecydujesz się na odnawianie boazerii przy pomocy farby, do wyboru masz dwa najpopularniejsze rodzaje: akrylową i kredową. Obydwa dobrze sprawdzą się w tym zastosowaniu, jednak przed zakupem warto zapoznać się z ich szczególnymi cechami.

Malowanie boazerii drewnianej farbą akrylową

Farby na bazie akrylowej, takie jak Lowicyn czy eko-Lowicyn, stanowią uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w wielu zastosowaniach. Można nimi malować odpowiednio przygotowane drewno, ale również metal, tynk, beton i wiele innych powierzchni. Zaletą farb akrylowych jest duża dostępność, trwałość, atrakcyjna cena i spory wybór kolorów.

Jak malować boazerię farbą kredową?

Farby kredowe cechują się dużą przyczepnością, dlatego nadają się do malowania boazerii nawet bez usuwania poprzedniej powłoki malarskiej. Są też trwałe i łatwe do utrzymania w czystości. Minusem jest dość wysoka cena i mniejsza popularność niż w przypadku farb akrylowych, co może przekładać się na problemy z kupieniem pożądanego produktu. Farby kredowe wymagają też zabezpieczenia w postaci wosku lub lakieru bezbarwnego.

Czym pomalować lakierowaną boazerię?

W przypadku ścian pokrytych lakierowanym drewnem, bardzo wygodnym rozwiązaniem będzie farba do malowania boazerii bez szlifowania. Taki produkt cechuje się dużą przyczepnością do powierzchni i umożliwia malowanie boazerii drewnianej lakierowanej po zaledwie krótkim przygotowaniu, bez konieczności całkowitego zeszlifowania poprzedniej powłoki.

Czym pomalować boazerię świerkową?

Pod kątem malowania, boazeria świerkowa nie różni się od tej wykonanej z innych rodzajów drewna – można więc wykorzystać farbę akrylową, bejcę, farbę kredową, lakier, oleje lub inne produkty do odnawiania powierzchni drewnianych.

Na jaki kolor pomalować boazerię?

Oprócz odcieni naturalnych, chyba największym powodzeniem cieszy się boazeria drewniana pomalowana na biało. Wybór tej barwy pozwala optycznie powiększyć pomieszczenie i nadać mu czystego, świetlistego wyglądu, a także dobrze komponuje się z wieloma stylami wystroju czy umeblowania. Podobnie jak w przypadku innych kolorów, biała farba do malowania boazerii może być wykonana na bazie różnych substancji. Jeśli wybierzesz produkt o odpowiedniej przyczepności, możliwe jest też malowanie boazerii na biało bez szlifowania.

Jak odnowić boazerię drewnianą lakierem lub bejcą?

Malowanie boazerii drewnianej lakierem, bejcą lub olejem jest bardzo proste i umożliwia efektowne wyeksponowanie słojów na powierzchni drewna. Jedynym mankamentem jest konieczność całkowitego zeszlifowania powłoki malarskiej, co jest dość czasochłonnym procesem.

Przydatne narzędzia

Przed rozpoczęciem pracy zadbaj o zgromadzenie odpowiednich narzędzi. Przydadzą się między innymi:

- odkurzacz (do usunięcia kurzu przed myciem oraz po szlifowaniu),

- ciepła woda z mydłem, ściereczka,

- szlifierka lub drobny papier ścierny,

- odtłuszczacz (na przykład aceton),

- kuweta do farby,

- pędzle (materiał i kształt zalecany przez producenta farby),

- farba podkładowa (jeżeli jest zalecana przez producenta),

- farba, lakier, bejca lub inny produkt do malowania.

Jak malować boazerię – etapy prac

Przed rozpoczęciem malowania boazerii farbą, lakierem lub innym produktem, warto jest przeprowadzić test w niewidocznym miejscu. Jeśli efekt po pomalowaniu jest zgodny z oczekiwaniami i utrzymuje się w dobrym stanie przez co najmniej tydzień, można rozpocząć właściwą pracę. Pamiętaj o zabezpieczeniu podłogi i mebli!

Przygotowanie powierzchni

Na początku należy starannie odkurzyć boazerię i umyć ją przy pomocy ściereczki nasączonej wodą z mydłem. Po wyschnięciu możesz rozpocząć szlifowanie powierzchni. Jeśli wybierasz farbę do malowania starej boazerii bez szlifowania, wystarczy że zmatowisz odrobinę drewno przy pomocy drobnoziarnistego papieru ściernego. Następnie trzeba już tylko ponownie przemyć i odtłuścić boazerię, korzystając z odpowiedniego środka (na przykład z acetonu).

Szlifowanie

W zależności od tego, jaka farba do malowania boazerii ostatecznie została wybrana, może pojawić się konieczność zeszlifowania starej powłoki malarskiej – dotyczy to przede wszystkim przypadków, gdy zdecydujesz się na przezroczyste lub półprzezroczyste produkty, takie jak lakiery, bejce czy oleje. Wówczas należy zedrzeć całe pokrycie znajdujące się na drewnie (najłatwiej zrobić to przy pomocy szlifierki). Po zeszlifowaniu powierzchnię trzeba jeszcze raz odkurzyć, a następnie odtłuścić.

Wypełnianie ubytków

Jeśli w drewnie znajdują się dziury lub ubytki, możesz wypełnić je, korzystając ze specjalnej masy szpachlowej do elementów drewnianych.

Jak pomalować starą boazerię?

Jeżeli zamierzasz zagruntować powierzchnię przed malowaniem, zrób to z odpowiednim wyprzedzeniem, aby farba zdążyła dobrze wyschnąć. Następnie możesz już nakładać właściwy produkt według instrukcji producenta. Farby akrylowe i kredowe wymagają zazwyczaj nałożenia jednej lub dwóch warstw do pełnego krycia, natomiast lakiery i bejce powinny mieć najczęściej dwie lub trzy warstwy. Na koniec pozostaje już tylko zabezpieczenie farby woskiem lub lakierem nawierzchniowym (jeśli zaleca to producent – na przykład w przypadku farb kredowych).

Pomalowana boazeria – przed i po

Własnoręczne malowanie to nie tylko świetny sposób na odnowienie boazerii, ale też dobra metoda na zabezpieczenie drewna przed uszkodzeniami. Taka drobna metamorfoza pozwala całkowicie odmienić pomieszczenie niewielkim kosztem oraz sprawić, że stara boazeria będzie mogła służyć jeszcze przez wiele lat.

Pomalowana na biało stara boazeria w sypialni może nadać wnętrzu całkowicie odmienny, świeży charakter.
Fot. Pomalowana na biało stara boazeria w sypialni może nadać wnętrzu całkowicie odmienny, świeży charakter.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady