Jak pomalować panele ścienne MDF – narzędzia, farby, etapy prac

Trendem w aranżacji wnętrz jest stosowanie paneli MDF na ścianach. Stanowią alternatywę dla innych materiałów i mogą być stosowane w pomieszczeniach takich jak salony, przedpokoje, sypialnie i kuchnie. Aby stały się uniwersalnym rozwiązaniem dekoracyjnym, warto pomalować je na kolor pasujący do wnętrza. Jak i czym pomalować panele ścienne MDF? Sprawdź!

Panele ścienne MDF – funkcjonalna dekoracja

MDF to akronim oznaczający płytę pilśniową o średniej gęstości. Jest to gęsto sprasowany materiał wykonany z włókien drzewnych z dodatkiem związków łączących i utwardzających. Jego główną zaletą jest wszechstronność, ponieważ może być używany do produkcji mebli, elementów konstrukcyjnych, a także z powodzeniem zastąpić dawną boazerię.

Panele MDF pełnią funkcję nie tylko dekoracyjną, ale także są bardzo praktyczne.

● Zastosowane na ścianach działają jak izolator termiczny, zapewniając większy komfort cieplny w pomieszczeniu.

Gwarantują dobrą izolację akustyczną, zarówno dla dźwięków płynących z zewnątrz, jak i z wewnątrz.

● Idealnie nadają się do ukrywania instalacji elektrycznej na ścianie telewizyjnej w salonie lub sypialni.

Pozwalają zasłonić niedoskonałości malarskie i nierówności ścian.

● Mogą być wykorzystane do tworzenia ścianek działowych bez konieczności wznoszenia nowych ścian murowanych lub z płyt kartonowo-gipsowych.

Panele z MDF to również świetny sposób na wyróżnienie jednej ściany w salonie. Dowiedz się, którą ścianę w pokoju pomalować na ciemniejszy kolor?

Czym pomalować panele MDF?

Zastanawiasz się, czy można pomalować panele ścienne z MDF? Oczywiście! Nie ma ku temu żadnych przeszkód – z jednym tylko wyjątkiem. Otóż powierzchnia przeznaczona do przemalowania musi być w dobrym stanie technicznym.

Malowanie paneli ściennych MDF wykonuje się w celu odświeżenia wyglądu starych listew lub dopasowania nowych do aranżacji pomieszczenia. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest nadawanie im koloru naturalnego drewna, który ociepla wizualnie wnętrze i pasuje zarówno do nowoczesnego, jak i klasycznego stylu. Uniwersalną barwą jest również biel, bo wprowadza do pomieszczenia jasność, czystość i sprawdza się we wszystkich wnętrzarskich trendach.

Białe panele ścienne MDF – polifarb.lodz.pl
Z paneli MDF możesz tworzyć nietuzinkowe dekoracje ścienne. Pomalowane na biało wyglądają bardzo estetycznie, zwłaszcza gdy są zamontowane w salonie.

Najlepsza farba do paneli ściennych MDF z grupy produktów Polifarb Łódź to eko-STOLMAL. Jest to farba wodorozcieńczalna, akrylowa w kolorze białym lub brązowym (inne kolory z palety RAL są dostępne na zamówienie). Po nałożeniu tworzy na powierzchni gładką warstwę, twardą i odporną na wilgoć oraz wodę. Dzięki temu może być wykorzystana jako farba do paneli MDF montowanych w kuchni.

Farba akrylowa eko-STOLMAL polecana do malowania płyty MDF.
Farba akrylowa eko-STOLMAL polecana do malowania płyty MDF..

Zwróć również uwagę na elementy mocowane do paneli ściennych. Jeżeli zamontujesz na nich na przykład wieszaki na ubrania, zadbaj o to, by ich kolor pasował lub kontrastował z odcieniem elementów MDF. Do malowania stali, aluminium, tynku, betonu, PCW użyj dobrze przyczepnej i kryjącej farby akrylowej eko-LOWICYN.

Dowiedz się też: Czym pomalować lamperię i jak sprawnie to zrobić? Wskazówki

Malowanie paneli MDF – niezbędne narzędzia

Wiesz już, czym pomalować panele ścienne z MDF, więc teraz czas, by oprócz odpowiedniej farby zgromadzić niezbędne narzędzia. Potrzebne będą:

● wałek flokowy i pędzel malarski,

● kuweta do farby,

● folia i taśma malarska,

● szlifierka lub papier ścierny grubo- i drobnoziarnisty,

● miękka szmatka,

● miska z wodą.

MDF to gęsty i zwarty rodzaj materiału. Najlepsze pędzle do malowania powinny być wykonane z włosia syntetycznego . Są wyjątkowo gładkie, sprężyste i nie rysują powierzchni. Ponadto bardzo dobrze trzymają farbę, co sprawia, że ​​malowanie jest łatwiejsze i szybsze. Możesz również użyć wałka flokowego do malowania płaskich i gładkich powierzchni z MDF. Upewnij się również, że rozmiar pędzla lub wałka jest odpowiedni dla obszaru, który zamierzasz malować. Do trudnodostępnych miejsc wybierz takie, które trafią nawet w najmniejsze zakamarki.

Sprawdź koniecznie: Jak malować pędzlem bez smug? Rodzaje pędzli i techniki aplikacji

Jak pomalować panele ścienne MDF? – etapy prac

Proces malowania paneli ściennych MDF jest dość prosty i można go wykonać w zaledwie kilku krokach.

1. Jeżeli panele wiszą na ścianie, zadbaj o demontaż listew przypodłogowych oraz zabezpieczanie podłoża i elementów pozostających w bezpośrednim sąsiedztwie. Wykorzystaj do tego folię i taśmę malarską.

2. Zacznij od wyczyszczenia powierzchni z pozostałości lakieru itp., by zapewnić odpowiednią przyczepność farby akrylowej do paneli MDF. Zrób to gruboziarnistym papierem ściernym lub szlifierką.

3. Następnie sięgnij po papier ścierny drobnoziarnisty, by wygładzić i wyrównać podłoże (w przypadku nowych paneli MDF możesz od razu przejść do tego etapu).

4. Przygotuj wybraną farbę zgodnie z instrukcją producenta umieszczoną na opakowaniu. Przelej ją do kuwety malarskiej i zacznij nakładać za pomocą wałka malarskiego. Wykonuj lekkie i ciągłe ruchy. W trudnodostępnych miejscach skorzystaj z pędzla.

5. Poczekaj do wyschnięcia pierwszej warstwy farby, zanim nałożysz kolejną.

6. Gdy uzyskasz pożądane krycie, pozwól panelom dobrze wyschnąć. Dopiero wtedy odklej taśmy, folię i zamontuj listwy przypodłogowe.

Jeśli chcesz odmienić wnętrze salonu, sypialni lub przedpokoju, zainwestuj w panele ścienne MDF. Malowanie możesz przeprowadzić także na tych, które są już zamontowane na ścianie. Wówczas odświeżysz ich wygląd i sprawisz, że aranżacja nabierze nowego wymiaru.

Farba do malowania paneli MDF dostępna jest w sklepie internetowym lub wybranych punktach sprzedaży Polifarb Łódź. Sprawdź, gdzie kupić nasze produkty.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady