Na jaki kolor pomalować altanę działkową?

Nadchodząca wiosna to bardzo dobry czas nie tylko na ogrodowe prace porządkowe, ale również na renowację takich elementów jak altana czy domek narzędziowy. Dzięki nowoczesnym farbom ich odnowienie, odświeżenie, a jednocześnie zabezpieczenie jest bardzo łatwe. Pozostaje jedynie kwestia wyboru odpowiedniego produktu. Dowiedz się, na jaki kolor pomalować altanę działkową!

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego altana na działce to niewielkich rozmiarów lekka i pozbawiona fundamentów konstrukcja wykorzystywana w celach rekreacyjnych. Niektórzy traktują ją jedynie jako składzik, ale niektóre altany przypominają w środku niewielkie domki letniskowe z wygodnym miejscem do siedzenia czy nawet rodzajem polowej kuchni. Najczęściej spotykana na polskich działkach jest altana drewniana, która świetnie pasuje do naturalnego krajobrazu i zwykle jest niedroga. Właściwie pielęgnowana przetrwa długie lata, szczególnie że można ją poddawać wielokrotnej renowacji.

Altana na działce lub w ogrodzie – kiedy warto ją odnowić?

Altana ogrodowa drewniana z całą pewnością wymaga uwagi, pewnych prac porządkowych i renowacyjnych. Najlepiej dokładnie się jej przyjrzeć co roku przed rozpoczęciem oraz po zakończeniu sezonu działkowego. Wczesna wiosna to natomiast najlepszy czas na odnowienie takiej konstrukcji – dzięki temu, gdy nadejdą ciepłe dni, będzie piękna, bezpieczna i wygodna w użytkowaniu.

Sprawdź też: Malowanie ażurowego płotu z metalu krok po kroku

Altana drewniana – prace renowacyjne

Na czym powinny polegać prace renowacyjne przy altanie drewnianej? To zależy od indywidualnych potrzeb. W pierwszej kolejności należy jej się dokładnie przyjrzeć w poszukiwaniu rozmaitych uszkodzeń. Jeśli podejrzewasz, że pochodzą one od szkodników (np. korników), należy w pierwszej kolejności zająć się ich usunięciem.

Co kilka lat warto odmalować konstrukcję. Altana ogrodowa drewniana może być malowana zarówno od środka, jak i od zewnątrz. Najlepiej wybrać farbę, która będzie nie tylko dobrze wyglądać, ale również zabezpieczy materiał przed działaniem warunków atmosferycznych. Istotne są również bezpieczeństwo oraz wygoda użytkowania, dlatego warto poszukać farby wodorozcieńczalnej, akrylowej. Tego typu produkty nie wymagają stosowania specjalnej odzieży ochronnej podczas malowania i mogą być stosowane również we wnętrzach, ponieważ nie zawierają szkodliwych rozpuszczalników. Są także bardzo wygodne w aplikacji i dostępne w szerokiej gamie barw. Przy odpowiednich właściwościach mogą również świetnie chronić altanę drewnianą zarówno od środka, jak i na zewnątrz.

Uśmiechnięta dziewczyna maluje altanę działkową - polifarb-lodz.pl
fot. Świeża warstwa farby to prosty sposób na to, aby altana drewniana na działce czy w ogrodzie od razu zaczęła się znacznie lepiej prezentować. Warto wybrać radosny kolor, który ożywi cały ogród i będzie poprawiać Ci humor!

Na jaki kolor pomalować altanę?

Malowanie to najlepszy sposób, by przywrócić altanie dawny blask i zabezpieczyć ją na kolejne lata. Ważne jest to jaką farbę wybierzesz, ale wiele osób ma też dylemat związany z tym, jaki kolor altany na działce wybrać. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale warto podkreślić z czym wiążą się określone wybory. Na jaki kolor pomalować altanę, a jakiego lepiej nie wybierać?

Brąz lub beż to jeden z najczęstszych wyborów. Naśladuje naturalną barwę drewna i świetnie komponuje się z otaczającą zielenią. Dlatego powinien się sprawdzić bardzo dobrze. Trzeba jednak pamiętać, że brązowa altana może przyciągać niektóre szkodniki.

Zielony to inny popularny kolor. Dzięki niemu altana drewniana wtapia się w otoczenie, co daje wrażenie jej większego ukrycia. Nowoczesne altany ogrodowe drewniane rzadko występują jednak w kolorze zielonym, ponieważ jest on uważany za mało stylowy i przestarzały w tym zastosowaniu. Może się jednak dobrze sprawdzić do ozdobienia detali.

Biel na pewno pozwoli dostrzec altanę w nowym świetle, rozjaśni ją i sprawi, że będzie się prezentować bardzo estetycznie. Trzeba jednak pamiętać, że altana na działce jest narażona na różnego rodzaju warunki atmosferyczne, kurz, pyłki i brud, dlatego śnieżna biel na pewno nie utrzyma się długo. Jeśli nie masz nic przeciwko jej szybkiemu przybrudzeniu, ten kolor może się jednak sprawdzić. Będzie najlepszy do małych domków.

Niebieski lub grafitowy to bardzo ciekawe kolory, które mogą pomóc w odnowieniu wizerunku altany. Są wybierane raczej rzadko, ale mogą się bardzo dobrze prezentować. Ich atutem jest również to, że nie widać na nich brudu. Najlepiej wybierać zgaszone odcienie, które wpisują się w tak modną ostatnimi laty skandynawską estetykę. Detale można zaś pomalować na jaśniejszy kolor, który ożywi elewację.

Żółty czy pomarańczowy to kolory, których lepiej unikać, chyba że chcesz, aby Twoja altana na działce stała się centralą spotkań dla wszystkich okolicznych owadów, w tym szkodników! Jeśli chcesz, aby elewacja była wyrazista i oryginalna, pomyśl o detalach w intensywnym odcieniu niebieskiego, różu, fioletu lub czerwieni.

Czytaj również: Farba do mebli ogrodowych – jaką wybrać i jak stosować

A jak pomalować altanę na działce od wewnątrz? Domki działkowe zwykle są bardzo małe i ciemne, dlatego warto wybrać jasny kolor. Biel może być problematyczna, ale już jasny beż, szarość lub inny odcień odbijający dużo światła pozwolą stworzyć znacznie bardziej przyjazne wnętrze. Należy pamiętać, aby zastosować nietoksyczną farbę wodorozcieńczalną – np. akrylową. Gdzie ją znajdziesz? Sprawdź sklep internetowy Polifarb lub poszukaj punktu stacjonarnego blisko Ciebie!

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady