Jak i czym pomalować karnisz metalowy?

Metalowy karnisz to praktyczny i trwały element. Dlatego nawet jeśli jego wygląd przestanie zachwycać lub pasować do wnętrza, nie warto się go pozbywać. Wystarczy trochę farby i odpowiednia technika, by dopasować go do aktualnych potrzeb. Dowiedz się, jak i czym pomalować karnisz metalowy.

Malowanie karniszy – dlaczego warto?

Malowanie karniszy to bardzo prosty sposób na odświeżenie ich wyglądu. Zdarza się, że po latach tracą dawny blask – wówczas za pomocą farby można je szybko odnowić. To także praktyczny sposób na zaoszczędzenie odrobiny pieniędzy przy remoncie – zamiast wymieniać karnisze na inne, które będą pasować do odnowionego wnętrza, można je przemalować. Ten sam patent sprawdza się przy przeprowadzce do nowego miejsca i konieczności dopasowania karniszy do tamtejszego wystroju. Często wystarczy przemalować karnisz, mebel lub ściany i dokupić kilka dodatków, by wnętrze nabrało zupełnie nowego charakteru bez żmudnych prac i dużych kosztów.

Malować można zarówno karnisze kute, jak i te wykonane maszynowo. Dzięki odpowiednim farbom możliwe jest łatwe i szybkie pomalowanie stali, aluminium i innych materiałów.

Złote karnisze metalowe – polifarb.lodz.pl
Odpowiednia farba do karniszy pomoże uzyskać ciekawy efekt dekoracyjny. Dostępne są m.in. produkty o metalicznym wykończeniu – dzięki temu można pomalować karnisz na przykład na złoto.

Czym pomalować karnisz metalowy?

Wbrew pozorom malowanie metalowych elementów nie jest trudne. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednią farbę. Na rynku dostępne są różnorodne produkty przeznaczone do powierzchni metalowych. Bardzo ważne jest to, aby nie stosować do karniszy farb przeznaczonych do ścian czy innych produktów, które nie są przystosowane do metalu. Zwykle skutkuje to jedynie zmarnowaniem czasu i pieniędzy.

A zatem czym pomalować karnisz metalowy? Można do tego użyć dowolnej farby do metalu po uprzednim zagruntowaniu powierzchni odpowiednim gruntem. Jeszcze lepszym wyborem będzie jednak gruntoemalia – jest to produkt typu „dwa w jednym”, który jednocześnie przygotowuje powierzchnię i pokrywa ja dekoracyjną warstwą. Tego typu farba do karniszy może być nakładana bezpośrednio na metal. Znakomicie nadaje się do renowacji i pomaga chronić przed korozją.

Gruntoemalie mogą być jednoskładnikowe lub dwuskładnikowe - w tym drugim przypadku konieczne jest odpowiednie wymieszanie dwóch składników produktu przed zastosowaniem. Zazwyczaj są dostępne w różnych dekoracyjnych kolorach, w tym w barwach „metalicznych”. Trzeba jednak mieć na uwadze, że najczęściej są to produkty rozpuszczalnikowe, a więc najlepiej ich aplikację przeprowadzać na zewnątrz i z użyciem odpowiednich środków ochrony osobistej.

Farba do karniszy może jednak być również wodorozcieńczalna. Znakomitym przykładem jest eko-Lowicyn – ekologiczny i wygodny w użytkowaniu produkt, który świetnie nadaje się do różnych elementów z metalu. Znakomicie chroni przed korozją, a jednocześnie tworzy estetyczną, dekoracyjną powłokę.

eko-Lowicyn – ekologiczna farba do powierzchni metalowych – polifarb.lodz.pl
eko-Lowicyn – wodorozcieńczalna, ekologiczna farba do powierzchni metalowych oraz innych; dostępna w gamie ponad 20 kolorów, w tym kolorów metalicznych.

Może Cię również zainteresować: Czym i jak pomalować starą lodówkę? Poradnik

Jak pomalować karnisz metalowy?

Odpowiedni wybór farby do karniszy jest bardzo ważny, ale to nie wszystko. Należy również pamiętać o odpowiedniej technice. Chodzi tu przede wszystkim o przygotowanie powierzchni do malowania. Aby farba odpowiednio przylegała, a jej warstwa była równa i trwała, należy przeprowadzić pewne zabiegi przygotowawcze. Jeśli zależy Ci na dobrze wykonanej pracy, powinieneś rozkręcić karnisz i malować każdy element osobno.

● Po pierwsze, jeśli na metalowym elemencie znajdują się jakiekolwiek ogniska rdzy, należy je usunąć (najlepiej w całości, jeśli to możliwe). Warto zwracać uwagę szczególnie na miejsca, w których występują uszkodzenia mechaniczne – często narusza to powłoki ochronne i umożliwia utlenianie się metalu.

Usunąć należy też stare, luźne powłoki malarskie. Jeśli farba się łuszczy, trzeba się jej pozbyć i wyszlifować element.

● Jeśli natomiast powłoka jest w dobrym stanie, wystarczy ją zmatowić, przecierając delikatnie papierem ściernym. Ważne, aby zmatowić całą malowaną powierzchnię. Następnie należy dokładnie oczyścić element z kurzu i odtłuścić. Najlepiej skorzystać przy tym ze specjalnych preparatów. Po wyschnięciu elementu można przystąpić do malowania.

● Jeśli nie używasz gruntoemalii, zazwyczaj warto zacząć od gruntowania. Nałóż preparat równomiernie na całą malowaną powierzchnię. Po jego wyschnięciu można przejść do malowania dekoracyjnego.

● Farbę do karniszy należy zazwyczaj nakładać w dwóch lub trzech warstwach. Dotyczy to także gruntoemalii. Unikaj nabierania zbyt dużej ilości farby na pędzel – pomoże to zapobiec powstawaniu zacieków. Przed malowaniem dokładnie zapoznaj się z zaleceniami producenta i upewnij się, że panują odpowiednie warunki atmosferyczne. Nie zapomnij też o zachowaniu odpowiedniego odstępu czasowego pomiędzy kolejnymi warstwami farby.

Po starannie przeprowadzonej pracy karnisze kute czy metalowe powinny wyglądać jak nowe. Koszt ich odnowienia jest niewielki, a efekt może być spektakularny. Gdzie zaopatrzysz się w niezbędne produkty? Farby, grunty i gruntoemalie Polifarb Łódź znajdziesz w tych sklepach stacjonarnych, a także w sklepie online.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady