Jak odnowić stare meble – podstawowe zasady, techniki malowania i preparaty

W dobie powrotu do elementów w stylu retro lub vintage, renowacja starych mebli wydaje się doskonałym sposobem nadania im nowego życia. I chociaż – nie da się ukryć – jest to proces raczej czasochłonny, to wcale nie musi być skomplikowany. Zwłaszcza że odpowiednie techniki i produkty znacznie ułatwią to zadanie i umożliwiają osiągnięcie doskonałych efektów, nawet tym, którzy odnawianiem starych mebli zajmują się wyłącznie amatorsko. A zatem jak odświeżyć stare meble drewniane? Poznaj praktyczne wskazówki.

Po co odnawiać stare meble?

Odświeżanie wyglądu starych mebli ma tę wielką zaletę, że ​​ efekt końcowy jest unikatowy i jedyny w swoim rodzaju. To dobry wybór dla tych, którzy chcą uciec od standardowych rozwiązań i masowej produkcji w sztampowej i „bezpiecznej” stylistyce . Taka praca przynosi również wiele satysfakcji, ponieważ własnoręcznie możesz tchnąć w stary mebel drugie życie i dać wyraz swojemu indywidualnemu poczuciu estetyki.

Jak odświeżyć stare meble? Na początek dobrze się przygotuj

Zanim przystąpisz do realizacji projektu odświeżania wyglądu starych mebli, musisz ustalić, czym będziesz się inspirować. Skup się na tym, co Ci się podoba, jaki jest wystrój Twojego domu i na tej podstawie zobacz, co można zrobić z wybranym sprzętem. Pamiętaj, by ustalić:

gdzie postawisz odnowiony mebel,

jak intensywnie będzie on użytkowany,

jaką paletę kolorów zastosować (czy można zharmonizować wygląd odnawianego mebla z innymi przedmiotami i powłokami, które masz już w domu, czy lepiej postawić na kontrast?

To są podstawowe pytania, na które należy sobie odpowiedzieć, aby odnowić stary mebel z dobrym i oczekiwanym efektem.

Gdy już to wszystko wiesz, przejdź do niezwykle ważnego etapu: przygotowanie starego mebla (krzesła, stołu czy szafki) do procesu renowacji . Nigdy nie należy nakładać farb na powierzchnię bez wcześniejszego przygotowania! Szczegóły na temat tego etapu znajdziesz w artykule Jak odnowić starą szafę z drewna.

Jak odnowić stare meble? – podstawowe zasady

Renowacja mebli z rattanu, drewna czy z płyty wiórowej zawsze wymaga postępowania zgodnie z ogólnymi wskazówkami.

● Rozkręć mebel albo odkręć lub zdejmij wszystkie odłączalne części, takie jak drzwiczki, uchwyty i zawiasy.

● Odkurz i umyj cały mebel, by usunąć nagromadzony brud.

● Dalej niezbędne jest szlifowanie starych mebli, aby usunąć pozostałości farby i lakieru. Materiał przygotowany do malowania musi być gładki, pozbawiony połysku, bez luźnych czy strzępiących resztek starej powłoki.

● Napraw pęknięcia w drewnie za pomocą szpachli, a następnie przeszlifuj miejsca, w których została nałożona.

W ten sposób meble będą gotowe do dalszych prac renowacyjnych. Jednak zanim do nich przystąpisz, musisz jeszcze zdecydować, jaką techniką chcesz odnowić meble i jakie preparaty będą Ci do tego potrzebne.

Przecierka na meblach, wzory, czy jednolity kolor? – techniki malowania

Odnawianie starych mebli wymaga dobrania odpowiedniej techniki malowania.

Aplikacja farby w jednolitym kolorze – najprostsza metoda

Oczywiście tutaj musisz ustalić, jaki efekt chcesz osiągnąć. Czy ma to być farba do mebli matowa o stonowanym wykończeniu, czy satynowa farba do mebli, która nada im subtelny połysk? W przypadku mebli intensywnie użytkowanych, np. stołów, biurek, parapetów, postaw raczej na farbę o satynowym lub połyskującym wykończeniu, bo takie powierzchnie są znacznie bardziej odporne na mechaniczne uszkodzenia (zarysowania) i ścieranie.

Przy jednorodnych, większych powierzchniach do nakładania farby przyda się wałek. Pędzel pozostaw raczej do mniejszych i niejednorodnych struktur.

Malowanie starego stołu na biało – polifarb.lodz.pl
Odświeżanie wyglądu starych mebli wymaga zastosowania odpowiednich technik. Klasycznie można nałożyć jednolitą warstwę farby za pomocą pędzla lub wałka. Jednak do stworzenia specjalnych efektów (np. przecierki) wykorzystuje się inne produkty i metody.

Technika przecierki w rustykalnym stylu

Farba do mebli biała, matowa przyda się, gdy chcesz uzyskać efekt tzw. przecierki. Ta technika, charakterystyczna dla mebli w stylu rustykalnym i skandynawskim, sprawia, że przedmioty wyglądają na starsze, niż są w rzeczywistości. To prosta i wdzięczna metoda, która nie wymaga szczególnej precyzji w nakładaniu i przecieraniu białej farby – wręcz przeciwnie, tutaj dozwolone są pewne niedociągnięcia.

Chcesz wiedzieć, jak zrobić przecierkę na meblach? Zerknij do artykułu malowanie mebli na biało z przecierką – krok po kroku.

Artystyczny decoupage

Jest to technika, która bazuje na artystycznym malowaniu. Do powierzchni drewna przykleja się wycięty z kolorowego papieru, serwetki lub gazety wzór i pokrywa go kilkoma warstwami lakieru. Praca ma zachwycać efektownym wykończeniem, które zrówna się z powierzchnią mebla i nie będzie wyczuwalne po dotknięciu.

Czym odnowić stare meble?

Odświeżanie wyglądu starych mebli należy przeprowadzić z wykorzystaniem odpowiednich produktów. Wiele zależy od efektu, jaki pragniesz osiągnąć, ale również od materiału, z którego zrobiono mebel. Nie zawsze przecież stary mebel to mebel z litego drewna.

Do renowacji mebli bambusowych, drewnianych czy z materiałów drewnopochodnych polecamy farbę akrylową wodorozcieńczalną eko-STOLMAL.

Eko-STOLMAL – akrylowa emalia wykorzystywana m.in. w renowacji starych mebli
Eko-STOLMAL – akrylowa emalia wykorzystywana m.in. w renowacji starych mebli.

Malowanie mebli metalowych, które wymagają odświeżenia najlepiej wykonać farbą eko-LOWICYN przeznaczoną do ochronno-dekoracyjnego malowania powierzchni ocynkowanych.

Eko-LOWICYN – emalia akrylowa skuteczna w renowacji mebli z metalu
Eko-LOWICYN – emalia akrylowa skuteczna w renowacji mebli z metalu.

Do wykonywania efektów zdobniczych, czyli przykładowo do uzyskania tzw. przecierki polecamy specjalny produkt eko-LOWICYN do patynowania. Ta farba tworzy gładką, elastyczną powłokę o trwałej kolorystyce. Naniesiona specjalną techniką zdobniczą pozostawia na meblach efekt charakterystyczny dla patyn naturalnych.

Eko-LOWICYN do patynowania – emalia akrylowa do tworzenia ozdobnej patyny na meblach
Eko-LOWICYN do patynowania – emalia akrylowa do tworzenia ozdobnej patyny na meblach.

Pamiętaj, że każdy materiał wymaga użycia innej techniki i produktów do malowania. Dlatego warto zapoznać się ze szczegółowymi poradnikami zamieszczonymi na naszym blogu. Jeśli interesuje Cię malowanie mebli lakierowanych lub chcesz wiedzieć, jak postarzyć meble z drewna, zachęcamy do lektury.

Farby satynowe do mebli, matowe oraz inne niezbędne produkty Polifarb Łódź do zdobniczej renowacji znajdziesz w naszym sklepie internetowym lub w punktach stacjonarnych.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady