Farba do betonu na taras – jaką wybrać?

Taras wcale nie musi być drewniany. Sporą popularnością cieszą się obecnie również konstrukcje betonowe, które są nie tylko wytrzymałe pod względem mechanicznym, ale też bardzo estetyczne – zwłaszcza gdy są w odpowiedni sposób pomalowane. Żeby tak właśnie było, konieczna jest dobra farba do płyt betonowych, w pełni odporna na wpływ warunków panujących na zewnątrz. Jaką zatem farbę do betonu na taras wybrać?

Farby do betonu na zewnątrz

Dużą popularnością wśród użytkowników cieszy się farba akrylowa do betonu. Wyróżnia się ona dobrą odpornością na wilgoć, a nawet na działanie różnego rodzaju kwasów. Stosunkowo łatwo się ją nakłada, co też należy zaliczyć do jej zalet. 

W przypadku tarasów betonowych polecić można jednak również produkty epoksydowe, dwuskładnikowe. Powstają one poprzez zmieszanie żywicy z utwardzaczem, dzięki czemu zapewniają bardzo wysoką wytrzymałość mechaniczną. Taką powłokę trudno uszkodzić, co w przypadku tarasów jest niezwykle istotne. To jednak nie wszystko. 

Odpowiednia farba do betonu na taras musi być odporna nie tylko na uszkodzenia, ale też na wpływ takich czynników jak: opady, zmienne temperatury, promienie UV czy intensywne zabrudzenia. Kryteria te spełnia farba FEB-B epoksydowa 2-składnikowa – poza wspomnianą ochroną, zapewnia ona również (niezbędne na tarasie) właściwości antypoślizgowe. Preparat ten z powodzeniem może być stosowany na posadzkach betonowych (taka powłoka na beton załatwia sprawę zabezpieczenia tarasu na długi czas), a równocześnie także do malowania tynków czy konstrukcji stalowych. 

Ekologiczne farby na betonowy taras

Analizując trendy rynkowe, łatwo dostrzec rosnące zainteresowanie wszelkimi produktami określanymi jako „eko”. Dotyczy to także farb. Dobrym na to przykładem jest cieszący się dużą popularnością produkt eko-FARPOS, czyli specjalna farba wodna do betonu.

Dzięki odpowiednio skomponowanemu składowi preparat można aplikować na elementy betonowe – zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach mieszkalnych, przemysłowych i użyteczności publicznej. Podobnie jak wspomniana wcześniej farba epoksydowa, i ta wyróżnia się właściwościami przeciwpoślizgowymi. Zapewnia przy tym skuteczną ochronę betonu oraz zmianę jego wyglądu. 

Brązowo-czerwona farba chlorokauczukowa do żeliwa
Farba eko-Farpos dostępna jest w trzech wersjach kolorystycznych: czerwonej, zielonej i popielatej.

Co ciekawe, farba EKO-FARPOS przystosowana jest także do malowania podmurówek, parapetów, ogrodzeń, chodników, kostki brukowej, a nawet podłóg drewnianych. Bez wątpienia jest to więc produkt niezwykle uniwersalny.

Malowanie betonu na zewnątrz – jak się do tego zabrać?

Wiadomo już, czym wyróżniają się oferowane produkty do betonu, a także na podstawie jakich kryteriów je dobierać. Wybór odpowiedniej farby do betonu na taras to jednak dopiero połowa sukcesu. Żadna, nawet najlepsza, mieszanka nie spełni swoich funkcji, jeśli nie zostanie odpowiednio użyta. Prace powinny przebiegać etapami...

1. Przygotowanie betonowego podłoża

Bardzo ważny zabieg, którego nie należy bagatelizować ani pomijać, bo zdecydowanie może to utrudnić prawidłowe nałożenie farby na beton. Po takim błędzie powłoka najpewniej pozostanie mało odporna na wpływ wspomnianych wcześniej niekorzystnych czynników zewnętrznych. 

Na czym polega przygotowanie betonu do malowania? Należy przede wszystkim skupić się na jego dokładnym wyczyszczeniu. Przy użyciu szczotki drucianej i/lub specjalnego środka, usuwa się grzyb i inne naloty organiczne. Przydaje się też rozpuszczalnik do wyczyszczenia tłustych plam oraz szczególnie intensywnych zabrudzeń. Przed malowaniem usuwa się też stare powłoki malarskie. Na koniec całą powierzchnię bardzo dokładnie musimy odpylić.  

2. Usunięcie ubytków w betonie 

Jeśli taras betonowy jest często użytkowany, na jego powierzchni mogą pojawić się rysy oraz pęknięcia. Malowanie to doskonała okazja do tego, aby je wypełnić. Najlepiej poprzez użycie zaprawy.

3. Gruntowanie malowanej powierzchni 

Jest to ostatni etap przygotowania podłoża z betonu do malowania. Specjalny impregnat gwarantuje, że powierzchnia stanie się wystarczająco chłonna, co znacznie ułatwia nakładanie farby na beton. Tego typu środki dodatkowo wzmacniają też całą konstrukcję.

4. Malowanie tarasu z betonu 

Wybraną farbę do betonu na zewnątrz można aplikować różnymi sposobami. Najprostsza i najszybsza jest oczywiście metoda natryskowa, wymaga ona jednak fachowego sprzętu i wskazana jest przede wszystkim przy dużych powierzchniach. Jeśli taras jest niewielki, wystarczy po prostu pędzel lub wałek. 

Przed nałożeniem farby na beton trzeba ją dokładnie wymieszać i ewentualnie – jeśli zachodzi taka potrzeba – rozcieńczyć. Warto wcześniej także przeczytać uważnie informacje zawarte na opakowaniu – dzięki nim zyskuje się pewność, że korzysta się z produktu w sposób prawidłowy. W większości przypadków niezbędne jest nałożenie dwóch warstw farby do betonu. Skutecznie pokrywa się wtedy powierzchnię tarasu, nadając mu nowy kolor oraz gwarantując należyta ochronę.

*** 

Z odświeżaniem betonowych posadzek nie warto zwlekać. Im będą one bardziej zniszczone bądź zabrudzone, tym trudniejsze i dłuższe stanie się ich malowanie. Dobór właściwych produktów zagwarantuje należyty efekt, dlatego przed zakupem farb bądź impregnatów, trzeba sprawdzić ich skład oraz zastosowanie. 

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady