Usuwanie farby z metalu – metody, narzędzia i preparaty

Przed malowaniem jakiegokolwiek elementu metalowego, na który jest już nałożona farba, trzeba odpowiednio przygotować podłoże. Procedura usuwania starej warstwy emalii jest stosunkowo łatwa. Trzeba tylko zgromadzić odpowiednie narzędzia oraz wykonywać pracę etap po etapie. Dowiedz się, jak to zrobić.

Po co przeprowadzać usuwanie starej farby z metalu?

Z biegiem czasu farba na metalowych elementach zaczyna się łuszczyć, odpadać lub po prostu ulega zużyciu na skutek uszkodzeń mechanicznych lub czynników atmosferycznych. W takich przypadkach należy zadbać o nadanie powierzchni nowego wyglądu. 

Jednak zanim pomalujesz element nową farbą, musisz usunąć starą. W jakim celu? Przede wszystkim po to, by nowa powłoka malarska wyglądała estetycznie i była trwała. Jeżeli nie pozbędziesz się poprzedniej warstwy farby lub nie oczyścisz podłoża z zabrudzeń i tłustych plam, nowa powłoka zacznie się szybko łuszczyć i nie zabezpieczy malowanej powierzchni. Dlatego tak istotne jest usuwanie z metalu lakieru, farb i innych preparatów, którymi potraktowano wcześniej element.

Jak usunąć starą farbę z metalu? – najprostsze rozwiązania

Jesteś laikiem w pracach naprawczych i chcesz wykorzystać najprostszą metodę? Do usuwania farby z metalu możesz wykorzystać:

  • drucianą szczotkę,
  • włókninę ścierną (stalową wełnę),
  • gruboziarnisty papier ścierny.

Tymi narzędziami usuniesz stare powłoki lakiernicze, ogniska rdzy lub łuszczącą się farbę. Oczywiście ta metoda wymaga poświęcenia sporo czasu i energii, gdy pozbycie się starych warstw malarskich dotyczy dużej powierzchni. Zdecydowanie lepiej sprawdza się do oczyszczania mniejszych elementów.

Przeczytaj także: Preparat na rdzę – jak usunąć rdzę z metalu?

Jak usunąć farbę z metalu ręcznie za pomocą szczotki, szpachelki lub włókniny ściernej? 

Zabezpiecz dłonie mocnymi rękawicami. Pamiętaj, by założyć okulary i maskę ochronną na twarz, ponieważ w trakcie ścierania farby będzie wytwarzać się dużo pyłu. Jeśli masz taką możliwość, najlepiej prace wykonuj na świeżym powietrzu. 

Całą powierzchnię poddaną renowacji lub tylko wybrane miejsca, które chcesz odświeżyć, zacznij przecierać szczotką, papierem lub włókniną ruchem tam i z powrotem do momentu aż zedrzesz wszelkie zanieczyszczenia. W przypadku, gdy farba odpada większymi płatami, możesz użyć szpachelki do ich podważania i usuwania.

Duże powierzchnie i szybkie działanie – usuwanie starej farby z metalu szlifierką

Przed Tobą do pomalowania drzwi garażowe, maszyna rolnicza lub inna duża konstrukcja. Czym usunąć starą farbę z metalu na tak dużych powierzchniach? Możesz użyć szczotki stalowej lub specjalnych tarcz w zestawieniu ze szlifierką kątową lub wiertarką. W ten sposób szybko pozbędziesz się zarówno przylegających, jak i luźnych fragmentów łuszczącej się farby. Po zakończeniu prac powinieneś uzyskać gładką powierzchnię, która nie wymaga dalszego szlifowania.

Usuwanie farby olejnej z metalu szlifierką – polifarb.lodz.pl

W przypadku, gdy zwykła tarcza szlifierki nie da sobie rady z nadal dobrze przylegającymi fragmentami farby np. olejnej, wykorzystaj moc tarczy lamelkowej. Ten element ścierny świetnie sprawdza się do obróbki metalu oraz szlifowania dużych płaszczyzn.

Opalarka lub piaskowanie – profesjonalny sposób na usunięcie starej farby z metalu

Duże elementy konstrukcyjne lub powierzchnie najlepiej wyczyścić profesjonalnie przy użyciu urządzeń o większym zasięgu i mocy. Wyjątkowo skutecznym sposobem na usuwanie farby proszkowej z metalu lub innej łuszczącej się powłoki jest piaskowanie. Pod wpływem silnego strumienia powietrza i piasku wydobywającego się ze specjalnego kompresora można usunąć wszelkie zabrudzenia i pozostałości farby. Brak profesjonalnego sprzętu nie jest problemem, ponieważ obecnie wiele firm na rynku świadczy takie usługi.

Można również przeprowadzić usuwanie farby z metalu opalarką elektryczną lub palnikiem gazowym. Jednak to rozwiązanie nie jest najbezpieczniejsze, bo w trakcie prac wydzielają się szkodliwe opary. Dlatego lepiej zrezygnować z tej metody na rzecz innej, która nie wpływa tak niekorzystnie na zdrowie.

Chemiczne usuwanie farby z metalu – czy to dobry pomysł?

Na rynku znajdziesz również specjalny preparat do usuwania farby z metalu. Formuła takiego środka ma za zadanie skutecznie odspajać stare powłoki lakieru i innych preparatów ze zróżnicowanych powierzchni. Taki produkt wykorzystuje się zwłaszcza w sytuacjach, gdy stara farba nadal dość mocno przywiera do podłoża, a potrzebne jest jego przemalowanie. 

W zależności od tego, jaki środek do usuwania farby z metalu wybierzesz, preparat zacznie działać w określonym przez producenta czasie. Zazwyczaj do reakcji dochodzi w ciągu kilku lub kilkunastu minut. Czasami ten proces może potrwać dłużej. Gdy farba zacznie odchodzić, wystarczy zeskrobać ją szpachelką i przygotować powierzchnię do malowania.

To może być dla Ciebie interesujące: Jak i czym pomalować słupki ocynkowane – instrukcja krok po kroku

Usuwanie farby z metalu – jak przygotować powierzchnię do malowania?

Pamiętaj, że zanim przystąpisz do malowania po usunięciu starej farby, musisz odpowiednio przygotować powierzchnię. Metalowe elementy warto zabezpieczyć przed rdzewieniem. Możesz wykorzystać do tego produkty od Polifarb Łódź:

Przed malowaniem trzeba również odtłuścić element z wszelkich zanieczyszczeń. Przydatnym preparatem jest EMULSOL RN-1, którym skutecznie pozbędziesz się pozostałości tłuszczu, oleju i innych zabrudzeń.

Chcesz poznać więcej porad dotyczących postępowania z powierzchniami metalowymi? Koniecznie zajrzyj na naszego bloga! Pamiętaj też, że wszystkie produkty Polifarbu Łódź niezbędne do wykonania prac naprawczych lub konserwacyjnych znajdziesz w naszym sklepie online.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady