Jak przygotować ścianę do tapetowania?

Tapety, przez pewien czas nieco zapomniane, dziś znowu coraz częściej zdobią ściany w polskich domach. Potrafią dawać niesamowity efekt, ale wymagają starannego przyklejenia. Kładzenie tapety wymaga precyzji – tylko wtedy rezultat będzie estetyczny i trwały. Bardzo ważne jest jednak odpowiednie przygotowanie ściany do tapetowania. Jak to zrobić?

Tapeta potrafi wspaniale ożywić wnętrze i nadać mu charakteru. Dostępne obecnie wzory mogą być naprawdę efektowne i wyjątkowe. Świetnie może także wyglądać połączenie tapety z farbą na ścianie. Często jest to dobry sposób na tchnięcie w aranżację zupełnie nowego życia. 

Kładzenie tapet nie jest trudne. Wymaga jedynie precyzji i odrobiny cierpliwości. Odpowiedni rezultat pomoże zapewnić właściwe przygotowanie ścian. Jak to robić? Postępuj według poniższych kroków, a tapeta będzie się estetycznie prezentować przez długi czas.

Może Cię również zainteresować: Którą ścianę w pokoju pomalować na ciemniejszy kolor? Zasady

Kładzenie tapety – na nowej czy starej ścianie?

Sposób przygotowania ściany pod tapetę będzie różny w zależności od tego, czy mamy do czynienia ze starą, czyli wcześniej malowaną lub tapetowaną powierzchnią, czy nową, surową i niepokrytą żadnymi powłokami. 

Tapeta na nową ścianę

W przypadku nowo postawionych ścian przygotowanie powierzchni do tapetowania nie stanowi problemu. Najlepiej tapetować otynkowane ściany, pamiętając jednak, że tynk powinien porządnie wyschnąć przed przystąpieniem do prac. Następnie wystarczy go zagruntować.

Tapeta na pomalowaną ścianę

Jeśli ściany były wcześniej malowane lub tapetowane, ich przygotowanie będzie wymagało więcej pracy. Wówczas należy w pierwszej kolejności usunąć starą tapetę lub powłokę malarską, jeśli odchodzą od podłoża. Jeżeli stan powłok jest dobry, można je pozostawić. Tapeta na pomalowaną ścianę może być jednak nakładana tylko wtedy, gdy farba jest wystarczająco związana z podłożem. 

Dobrym sposobem na sprawdzenie powłoki malarskiej jest przyklejenie do niej kawałka taśmy samoprzylepnej, a następnie jego energiczne oderwanie. Jeśli na taśmie pozostaną resztki farby, powłoka powinna być usunięta ze ściany przed kładzeniem tapety.

Kładzenie tapety – jak przygotować powierzchnię. Ogólne zasady

Jeśli chcesz uzyskać nieskazitelne rezultaty, musisz pamiętać o tym, aby kładzenie tapety odbywało się na gładkiej, czystej i suchej powierzchni. Ważne jest również, by była ona jednakowo chłonna w każdym punkcie, aby nie pojawiły się miejscowe problemy z przyczepnością. Należy zatem zacząć od oceny stanu podłoża, jego oczyszczenia i prawidłowego przygotowania

Oczyszczenie i wyrównanie powierzchni ścian

Ze ścian należy pousuwać gwoździe i inne tego typu elementy, a następnie zaszpachlować pozostałe po nich otwory i wyrównać powierzchnię. Szpachlą powinno się wypełnić też wszystkie inne ubytki i nierówności. W nowych ścianach wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych trzeba zaszpachlować rowki widoczne na ich połączeniach. Tapeta na nierównych ścianach zwykle nie wygląda dobrze. 

Uwaga! Kładzenie tapety papierowej na pewno nie jest dobrym pomysłem, jeśli ściany nie są idealnie równe. Lepiej mogą sprawdzić się warianty na grubszym podłożu, wśród których można znaleźć nawet takie reklamowane jako tapeta na nierówne ściany. 

Umycie i odpylanie ściany

Kolejnym etapem jest usuwanie plam (jeśli występują) i odpylanie lub mycie. Na czystą ścianę można nałożyć grunt, który jest bardzo ważnym elementem odpowiedniego przygotowania jej do dalszych prac.

Gruntowanie ścian

Kładzenie tapety na niezagruntowane ściany nie jest dobrym pomysłem ze względu na ryzyko jej odpadania. Grunt wzmacnia powierzchnię i wyrównuje jej chłonność. Dzięki temu pomaga zwiększać przyczepność kleju i trwałość tapety. Co więcej, ułatwia późniejsze usunięcie tapety bez uszkadzania powierzchni ściany. Grunt należy nakładać pędzlem lub wałkiem na całą powierzchnię ściany. Do tapetowania można przystąpić dopiero po całkowitym wyschnięciu gruntu – zgodnie z zaleceniami producenta. Zwykle należy odczekać przynajmniej 24 godziny.

Gruntowanie ścian – przygotowanie do tapetowania – polifarb.lodz.pl
Gruntowanie ścian to kluczowy etap przygotowania ściany do kładzenia tapety. Dzięki temu klej lepiej trzyma się powierzchni, a efekty są trwalsze i bardziej estetyczne.

Jak wybrać grunt do ścian?

Grunt powinno się dobierać do podłoża – nieco inne parametry są zalecane przy kładzeniu tapety na świeży tynk, a inne przy powierzchniach pokrytych farbami. W tym pierwszym przypadku znakomicie sprawdzi się np. LOWIGRUNT,  który jest świetnym preparatem gruntującym. Nadaje się do nakładania na tynk, a także na beton, kamień czy cegłę. Ma więc szerokie zastosowanie.

Jeśli powierzchnia ściany jest zniszczona i kruszy się, warto wybrać grunt głęboko penetrujący, który zwiąże luźne elementy. Ściany pokryte farbami emulsyjnymi, których powłoka jest w dobrym stanie, mogą być tapetowane tylko po umyciu, bez gruntowania. Jeśli jednak są pokryte farbami olejnymi, konieczne będzie zmatowienie powierzchni, a następnie zastosowanie specjalnego preparatu gruntującego, na przykład polimerowego.

Czytaj również: Jak przygotować ścianę do malowania – krok po kroku

Szukasz produktów do ścian, które pomogą Ci je przygotować na kładzenie tapet? Sprawdź bogatą ofertę Polifarb Łódź. Nasze wyroby znajdziesz w sklepach stacjonarnych w całej Polsce, a także w sklepie online. Zapraszamy!

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady