Farba do drzwi metalowych – jaką wybrać + aplikacja krok po kroku

Metalowe drzwi to zdecydowanie wybór na lata. Aby cieszyć się ich funkcjonalnością i dobrym wyglądem przez długi czas, warto poddać je okazjonalnej renowacji – najlepiej poprzez malowanie. Jaka farba do drzwi metalowych sprawdzi się najlepiej? Jak powinna wyglądać jej aplikacja? Sprawdź porady naszych ekspertów!

Farba do drzwi metalowych – czym pomalować metalowe drzwi?

Jeśli myślisz o odświeżeniu metalowych drzwi, w pierwszej kolejności musisz znaleźć właściwą farbę. Do renowacji tego typu powierzchni z całą pewnością nie nadają się wszystkie produkty. Farba do drzwi metalowych nie może być np. farbą do ścian. Musi mieć odpowiednią przyczepność, trwałość i właściwości antykorozyjne, które pomogą chronić powierzchnię drzwi przed rdzą. Należy wybierać spośród specjalistycznych farb do metalu i kierować się ich właściwościami.

Farba do drzwi zewnętrznych metalowych – co wybrać?

Zwykle malowanie drzwi metalowych dotyczy przegród zewnętrznych (np. drzwi wejściowych lub garażowych). W tym przypadku trzeba więc zwracać szczególną uwagę na odporność na warunki atmosferyczne. Farba do drzwi zewnętrznych metalowych musi być odporna na wodę oraz promieniowanie UV. Należy pamiętać, że materiał może się mocno nagrzewać pod wpływem słońca, dlatego farba do malowania drzwi zewnętrznych metalowych powinna być też odporna na działanie wysokiej (i niskiej) temperatury. Konieczny jest wybór produktu o właściwościach antykorozyjnych – farba do drzwi metalowych zewnętrznych ma bowiem tworzyć na ich powierzchni szczelną powłokę ochronną, która pomoże zapobiegać rozwojowi rdzy. 

Farba do drzwi metalowych – MetamalFarba do drzwi metalowych – Metamal

Bardzo często do malowania drzwi zewnętrznych metalowych sprawdzają się farby do ogrodzeń. Wśród nich dostępne są produkty o zróżnicowanym składzie. Uniwersalny wybór stanowi np. wodorozcieńczalna gruntoemalia Metamal, która wyróżnia się łatwością stosowania. Można ją kłaść m.in. bezpośrednio na stare powłoki malarskie. 

Do stali znakomicie sprawdzi się także trwała, poliwinylowa farba Lowigraf, która jednak wymaga uprzedniego zastosowania gruntu. 

Świetną farbą na drzwi metalowe zewnętrzne jest też emalia chlorokauczukowa Lokmal dostępna w szerokiej gamie kolorów. Ponadto warto zwrócić uwagę na farby wodorozcieńczalne takie jak Lokrymal.  

Malowanie metalowych drzwi farbą do metalu

Farba do drzwi metalowych powinna być dobierana m.in. zgodnie z warunkami eksploatacji. Malowanie drzwi zewnętrznych metalowych należy przeprowadzić farbą odporną na warunki atmosferyczne i o bardzo dobrych właściwościach antykorozyjnych. W ofercie Polifarbu Łódź znajdziesz wiele produktów, które spełniają te kryteria.

Malowanie metalowych drzwi krok po kroku – jak to robić?

Odpowiednia farba do metalowych drzwi nie gwarantuje jednak sukcesu. W przypadku tego typu prac bardzo ważny jest też bowiem sposób ich przeprowadzania. Nieprawidłowo nałożona farba czy brak odpowiedniego przygotowania podłoża mogą skutkować opłakanymi wręcz rezultatami. Jak powinno wyglądać malowanie metalowych drzwi krok po kroku?

Ocena sytuacji

W pierwszej kolejności należy dobrze przyjrzeć się powierzchni. Jeśli stara powłoka malarska się łuszczy, należy ją usunąć przynajmniej z tych fragmentów. Warto również wiedzieć, że dokładne oczyszczenie drzwi jest wskazane także w przypadku podejrzenia niekompatybilności powłok. Jeśli zamierzasz przeprowadzić malowanie metalowych drzwi inną farbą niż poprzednio lub nie wiesz, jaka dokładnie powłoka się na nich znajduje, lepiej ją usunąć. W przeciwnym razie może dojść do powstawania niepożądanych efektów na powierzchni. Aby sprawdzić kompatybilność, można też przeprowadzić test, malując niewielki fragment powierzchni. Podczas oględzin należy też zwrócić uwagę na wszelkie odpryski i ogniska rdzy.

Oczyszczanie

Kolejny krok przy malowaniu drzwi metalowych to oczyszczanie powierzchni. Należy z niej usunąć zbędne powłoki malarskie (zgodnie z przeprowadzoną wcześniej diagnozą), kurz, brud, zanieczyszczenia organiczne i inne pozostałości. Jeśli na drzwiach znajduje się rdza, należy postarać się ją usunąć w jak największej części – robi się to np. za pomocą drucianej szczotki lub gruboziarnistego papieru ściernego. Jeśli rdzy jest sporo, odpowiednia będzie farba na drzwi zewnętrzne metalowe, która nadaje się do nakładania bezpośrednio na rdzę (taka jak STAL-KOR). 

Polecamy również: Preparat na rdzę – jak usunąć rdzę z metalu?

Odpowiednie warunki

Zanim zaczniesz się zastanawiać, jak pomalować metalowe drzwi, upewnij się, że panują odpowiednie warunki do pracy. Na opakowaniu każdej farby znajdziesz wymagania dotyczące m.in. temperatury czy wilgotności powietrza. Farba do malowania drzwi metalowych nie może być nakładana na rozgrzaną powierzchnię. Zwykle ważne jest również to, by mogła wyschnąć w ciepłym, suchym, ale nie nasłonecznionym miejscu. Jeśli planujesz przeprowadzać pracę na zewnątrz, koniecznie sprawdź prognozę pogody i weź pod uwagę czas potrzebny na malowanie (zwykle nakłada się dwie warstwy) oraz schnięcie. Upewnij się, że ryzyko wystąpienia niepożądanych warunków atmosferycznych jest minimalne.

Ostatnie szlify

Przed nakładaniem farby do drzwi metalowych należy się upewnić, że są czyste, myjąc ich całą powierzchnię. Kolejno wskazane jest zmatowienie powierzchni drobnoziarnistym papierem ściernym, a następnie jej dokładne odpylenie. Po tym można ponownie je umyć i pozostawić do wyschnięcia. Malować można tylko zupełnie suche i czyste drzwi. Jeśli prace przeprowadzasz bez ściągania skrzydła z futryny, zabezpiecz wszystkie okoliczne elementy (klamki, zawiasy itp.) folią oraz taśmą malarską.

Malowanie

Dopiero po zakończeniu wszystkich przygotowań możesz się zabrać za malowanie drzwi metalowych. W zależności od wybranego produktu może być konieczne nałożenie gruntu, a następnie emalii nawierzchniowej. Tylko niektóre farby do drzwi metalowych to tzw. gruntoemalie, które jednocześnie gruntują, mają właściwości ochronne i dekoracyjne. Zazwyczaj do osiągnięcia pożądanego efektu potrzebne jest nałożenie od 2 do 3 warstw produktu.

Potrzebna Ci farba do drzwi garażowych metalowych, drzwi wejściowych lub innej podobnej powierzchni? Sprawdź, gdzie kupić farby do metalu marki Polifarb i postaw na trwałe rezultaty.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady