Przygotowanie aluminium do malowania – krok po kroku

Myśl o malowaniu aluminium w warunkach domowych u wielu osób wywołuje sporą niechęć. Opinia „trudnego” do pomalowania materiału wzięła się zapewne z tego, że nie każda farba jest odpowiednia do takiego podłoża. Przede wszystkim jednak o powodzeniu odświeżania felg czy na przykład aluminiowego karnisza decyduje prawidłowe przygotowanie aluminium do malowania. Jaką farbą pomalować aluminium i jak prawidłowo przygotować powierzchnię tego metalu?

Krok 1 – oględziny przygotowywanego do malowania aluminium

W przypadku powierzchni już pomalowanej ocena stanu technicznego obejmuje zlokalizowanie wszelkich miejsc, w których farba odstaje lub łuszczy się. Powierzchnia aluminium nie musi być idealnie doczyszczona ze starych powłok malarskich, ale ewentualne pozostałości farby muszą dokładnie przylegać do podłoża. W przeciwnym wypadku nie należy ich pokrywać nową warstwą farby. 

Wskazówka – test przylegania starej farby do aluminium

Najprostszy test przylegania polega na starannym przyklejeniu kawałka zwykłej taśmy klejącej do powierzchni aluminium z resztkami starej powłoki malarskiej, a następnie na jej energicznym oderwaniu. Jakiekolwiek ślady farby na taśmie oznaczają, że powierzchnia wymaga doczyszczenia.

Ocena podłoża aluminium przygotowywanego do pomalowania obejmuje również ocenę chropowatości powierzchni, która powinna być w końcowym efekcie wygładzona, co znacznie poprawia wygląd wierzchniej warstwy lakieru.

Krok 2 – czyszczenie aluminium przed malowaniem

Etap ten obejmuje usunięcie z aluminiowego podłoża wszelkich powierzchniowych zabrudzeń przy użyciu powszechnie dostępnych detergentów, ale także przede wszystkim na odtłuszczaniu, które najlepiej przeprowadzić przy użyciu preparatów przeznaczonych specjalnie do aluminium. Powierzchnie zatłuszczone albo te z innymi uporczywymi zabrudzeniami muszą być starannie oczyszczone, ponieważ malowanie aluminium (dla dobrego efektu) wymaga idealnie czystej i możliwie gładkiej powierzchni

Usuwanie starej farby z aluminium

Zależnie od stanu, w jakim znajduje się aluminiowa powierzchnia przygotowywana do malowania, lakier można z niej usunąć przy pomocy myjki ciśnieniowej, szlifierki lub papieru ściernego

Jeżeli stara farba łuszczy się i miejscowo odspaja od danego podłoża, wystarczające bywa skierowanie strumienia wody pod ciśnieniem i odpowiednim kątem, aby dobrze doczyścić całą powierzchnię. W przypadku, kiedy stara warstwa farby mocniej przylega do aluminium, konieczne jest zwykle użycie szlifierki z odpowiedniej grubości papierem ściernym. W miarę usuwania starej powłoki malarskiej, należy zwiększać gradację papieru, aby nie naruszyć struktury samego metalu i pozostawić powierzchnię idealnie gładką do malowania.

Usuwanie farby proszkowej z aluminium

Malowanie proszkowe daje bardzo trwałe i twarde powierzchnie, które w związku z tym stawiają większy opór w przypadku konieczności usunięcia starej farby z tak pomalowanego aluminiowego podłoża. Jest kilka sposobów na usunięcie farby proszkowej z aluminium.

● Metoda obróbki strumieniowo-ściernej 

Najczęściej wykorzystywana, na sucho lub w osłonie wody. Polega na mechanicznym usunięciu warstwy farby proszkowej z aluminiowego elementu. Rodzaj użytego ścierniwa wpływa na czas samego czyszczenia i pozostawia powierzchnię aluminium o różnej chropowatości. Do dyspozycji jest piaskowanie, sodowanie, szkiełkowanie, użycie granulek dwutlenku węgla, śrutu stalowego, żużlu, plastiku i in

● Chemiczne usuwanie powłoki proszkowej z aluminium 

Polega z kolei na spowodowaniu spęcznienia i rozpuszczeniu farby przy pomocy odpowiednich substancji, a następnie na jej usunięciu. Odbywa się to często przez zanurzenie danego elementu w określonym preparacie (i w wysokiej temperaturze). Substancje do chemicznego usuwania powłok malarskich są produktami dość szkodliwymi (na bazie rozpuszczalników) i raczej nie są polecane do użytku domowego.

● Opalanie 

Powoduje spalenie wierzchniej warstwy farby. Powstający w ten sposób popiół jest łatwy do usunięcia z aluminiowego podłoża strumieniem powietrza lub po prostu poprzez umycie opalanego elementu. Przy zachowaniu ostrożności możliwe jest wykorzystanie opalania starej farby nawet w warunkach domowych – przede wszystkim oczywiście w przypadku niewielkich przedmiotów. W pozostałych sytuacjach stosuje się wypiekanie lub wypalanie w piecach, które sprawnie likwidują warstwy starej farby.

Krok 3 – Malowanie dobrze przygotowanego aluminium

Aplikowanie farby na aluminium można przeprowadzić dwojako – nakładając wcześniej warstwę podkładu ułatwiającego przywieranie wierzchniej powłoki lub poprzez zastosowanie od razu gruntoemalii do metalu, która nie wymaga żadnych dodatkowych warstw podkładowych. 

Do nałożenia farby można użyć dowolnego narzędzia (wałki, pędzle, pistolety natryskowe) w zależności od wielkości przedmiotu i jego geometrii. Pędzel dokładnie pokrywa nierówności i odpowiednio dobrany dociera z farbą w trudno dostępne miejsca. Wałkiem można szybko pomalować niewielkich rozmiarów płaskie powierzchnie, natomiast malowanie natryskowe dokładnie pokrywa całość powierzchni równomierną warstwą farby, ale wymaga bardziej specjalistycznego sprzętu i pewnej wprawy w obsługiwaniu pistoletu. Sama farba również wymaga dodatkowego przygotowania (rozcieńczenia w odpowiednich proporcjach przed wlaniem jej do pojemnika pistoletu).

Więcej na temat metod malowania aluminium znajdziesz na w naszym wpisie pt. Jak pomalować aluminium – proszkowo czy tradycyjnie

Konstrukcja aluminiowa pomalowana kontrastowym odcieniem
„farby aluminiowej” - polifarb.lodz.pl
Fot. Czym pomalować aluminiowy karnisz? Do wnętrz odpowiednie są akrylowe gruntoemalie – bezpieczne dla środowiska, ludzi i zwierząt.

Lakierowanie polerowanego aluminium

Aluminium może zostać pokryte warstwą bezbarwnego lakieru podkreślającego naturalny wygląd metalu.  Charakterystyczna srebrna powierzchnia z lustrzanym połyskiem jest często pożądanym efektem końcowym obróbki powierzchni aluminiowej. Powstaje w wyniku długotrwałego polerowania przy użyciu past lub filcu polerskiego. Lakierowanie polerowanego aluminium bezbarwnym lakierem może dodatkowo zabezpieczyć powierzchnię przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, ale niekiedy może też osłabić lustrzany efekt polerowania. Alternatywą jest twarda kwarcowa powłoka ceramiczna, stosowana najczęściej do zabezpieczania felg samochodowych, zachowująca i przedłużająca efekt polerowanego aluminium.

Krok 4 – Wysychanie pomalowanej powierzchni aluminiowej

Pomalowaną powierzchnię aluminium należy zostawić do całkowitego wyschnięcia w czasie przewidzianym dla danej farby przez jej producenta. Niedopuszczalne jest skracanie tego czasu, a zwłaszcza duże obciążanie świeżo pomalowanego podłoża. Na niedokładnie utwardzonej powierzchni farby mogą bowiem powstać ślady eksploatacji powodujące uszkodzenia powłoki i niską trwałość zabezpieczenia.

Błędy przy malowaniu aluminium

Wiele problemów, jakie mogą „objawić się” na malowanej powierzchni, ma charakter uniwersalny i dotyczy większości materiałów i farb (czy raczej zasad ich odpowiedniego traktowania czy stosowania). W przypadku malowania aluminium prace przygotowawcze są jednak szczególnie ważne. Błędy popełnione na tym etapie mogą zniweczyć bowiem efekt końcowy. Te najczęściej popełniane to niedostateczne oczyszczenie i/lub odtłuszczenie powierzchni oraz nieprawidłowe warunki aplikacji farby (niewłaściwa temperatura i wilgotność wydłużają lub nadmiernie skracają czas schnięcia, co przekłada się na końcową trwałość powłoki).

Potrzebujesz więcej porad dotyczących sposobów malowania metalowych powierzchni oraz farb rekomendowanych do tego celu? Zajrzyj na nasz blog z poradami.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady