Jak pomalować metal na złoto?

Złoto kojarzy się z elegancją i przepychem. Skutecznie ociepla wnętrza i dodaje im blasku. Nie musisz jednak inwestować w drogocenne kruszce, aby uzyskać ten efekt w swoim domu. Wystarczą złota farba do metalu i odpowiednia technika. Dowiedz się, jak pomalować metal na złoto!

Złota farba do metalu – co malować?

Złota farba do metalu to bardzo wszechstronny produkt, który można wykorzystać na wiele ciekawych sposobów. Złote dodatki świetnie sprawdzają się we wnętrzach. Za pomocą odpowiedniej farby można nadać ten odcień np. metalowym nogom mebli, uchwytom, klamkom, ramom czy rozmaitym dekoracjom. Farba złota do metalu może się przydać także na zewnątrz – np. do pomalowania ogrodzenia (lub jego części), a także innych elementów wykonanych z metalu czy kamienia. Wybierając złotą farbę do drewna i metalu, można wykonywać zdobienia także na wielu innych elementach.

Farba do metalu złota to produkt dostępny w wielu odmianach, co sprawia, że możliwe jest jego dopasowanie do indywidualnych potrzeb. Dostępne są nie tylko różne odcienie farby do metalu (stare złoto, klasyczne, różowe, złoto-miedziany itp.), ale także różne wykończenia (połysk, mat lub półmat). Dzięki temu możesz nadać metalowym elementom wygląd zgodny ze swoim gustem.

Złote zdobienia na ogrodzeniu – polifarb.lodz.pl
Złotą farbę do metalu
można stosować zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Świetnie sprawdzi się m.in. do zdobienia ogrodzeń czy balustrad.

Złota farba do metalu – jak wybrać?

Aby efekt był trwały i estetyczny, bardzo ważne jest to, jaką złotą farbę do metalu zastosujesz. Warto wybierać produkty uznanych marek. Ponadto należy zwracać uwagę na ich przeznaczenie i zalecenia producenta co do wykorzystania i sposobu aplikacji. Duże znaczenie ma również jej skład. Najłatwiejsze w stosowaniu są farby wodorozcieńczalne, które są nieszkodliwe dla człowieka i środowiska. Farba akrylowa do metalu jest najbezpieczniejsza do stosowania zarówno we wnętrzach, jak i poza pomieszczeniami. Przy malowaniu na zewnątrz trzeba się jednak upewnić, że produkt jest odporny na warunki atmosferyczne. Zawsze sprawdź też, czy przed malowaniem złotą farbą powierzchni nie należy pokryć odpowiednim gruntem.


Złota farba do metalu do stosowania na zewnątrz

Należy również zwracać uwagę na efekt, jaki ma dać malowanie. Farba stare złoto do metalu da nieco cieplejszy i „zużyty” rezultat  niż klasyczna złota farba. Jeśli zależy Ci na dodaniu metalicznych zdobień do wybranych elementów metalowych (np. części ogrodzenia), idealnie sprawdzi się specjalna farba do patynowania. Tego typu produkty wykorzystuje się m.in. przy renowacji zabytków. Pamiętaj również, aby zwracać uwagę na to, jakie wykończenie ma złota farba do metalu. Połysk nie sprawdzi się wszędzie, dlatego dostępne są również produkty półmatowe i matowe.


Złota farba do metalu, do patynowania – dostępna w różnych odcieniach złota

Jak pomalować metal na złoto – przygotowanie

Gdy wybierzesz już odpowiednią farbę, czas wziąć się do pracy. Jak pomalować metal na złoto? Pierwszym krokiem zawsze musi być przygotowanie powierzchni. Jeśli złota farba do metalu jest używana w celach renowacyjnych, ten etap jest szczególnie ważny. Na czym powinno polegać przygotowanie powierzchni do malowania?

  1. W pierwszej kolejności należy oczyścić powierzchnię z zabrudzeń. Jeśli stara powłoka malarska łuszczy się i odpada, usuń przynajmniej jej luźne fragmenty (np. za pomocą papieru ściernego, drucianej szczotki lub szpachelki budowlanej). To samo dotyczy ognisk rdzy.
  2. Następnie niezbędne jest odtłuszczenie powierzchni. Jeżeli została ona oczyszczona do „gołego” metalu, zastosuj rozcieńczalnik. W przeciwnym razie wystarczy woda z detergentem (np. płynem do mycia naczyń).
  3. Po wyschnięciu podłoża należy je delikatnie zmatowić. Użyj do tego papieru ściernego.
  4. Po odpyleniu można przejść do malowania.

Warto dokładnie przeprowadzić wszystkie czynności przygotowawcze, ponieważ pozwoli to upewnić się, że gotowa powłoka będzie trwała i estetyczna. Nie pomijaj tego etapu, a efekt będzie zgodny z Twoimi wyobrażeniami.

Jak pomalować metal na złoto – odpowiednie warunki

Zanim przejdziesz do malowania metalu, upewnij się, że warunki są odpowiednie. Każdy producent umieszcza na opakowaniu farby instrukcje dotyczące temperatury czy wilgotności. Co do zasady, złota farba do metalu nigdy nie powinna być nakładana na rozgrzane powierzchnie. Należy unikać wysokich temperatur i bezpośredniego nasłonecznienia. Jeśli malujesz na zewnątrz, upewnij się, że nie będzie padać. Ważne również, aby wilgotność powietrza nie była za wysoka (zwykle poniżej 80%). Jeśli decydujesz się na wykonanie prac malarskich na zewnątrz, zrób to w bezwietrzny dzień. 

Jak pomalować metal na złoto – nanoszenie farby

Złota farba do metalu zwykle może być nanoszona pędzlem, wałkiem lub natryskowo – za pomocą specjalnego pistoletu (po rozcieńczeniu). Do niewielkich renowacji i projektów DIY można też wykorzystać farbę w sprayu, ale należy mieć na uwadze, że taka forma utrudnia jej równomierne nałożenie. Aby zwiększyć przyczepność złotej farby do metalu, zwykle zaleca się zastosowanie gruntu lub farby podkładowej (zgodnie z zaleceniami producenta). Dzięki temu z łatwością uzyskasz pożądany efekt.

Szukasz idealnej złotej farby do metalu? Sprawdź listę sklepów stacjonarnych, w których kupisz farby Polifarb i skorzystaj z profesjonalnej pomocy przy ich doborze.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady