Malowanie betonu na zewnątrz – 5 zasad do zapamiętania

Charakterystyczna faktura i naturalny kolor betonu mają swój niepowtarzalny urok i do tego są dziś w trendzie, jeśli jednak kogoś akurat taki design nie zachwyca, łatwo go zmienić. Betonową powierzchnię ogrodzenia, schodów, podłogi na tarasie czy małej architektury w ogrodzie można po prostu pomalować – całkiem szybko i tanio. Farby do betonu są obecnie łatwo dostępne – i to w atrakcyjnym wyborze. Wystarczy chęć, dobry pomysł i znajomość kilku zasad malowania betonu na zewnątrz. O czym trzeba pamiętać i na jaką farbę do betonu się zdecydować?

Na początek – poznajmy lepiej „przeciwnika”, czyli właściwości betonu, aby metamorfoza była przemyślana i dała lepszy efekt. 

To naturalne, mineralne podłoże, które jest bardzo twarde i trwałe. Powierzchnie betonowe mogą jednak znacznie różnić się między sobą, na przykład chłonnością. Zupełnie inaczej zachowuje się bowiem surowy, wylany na posadzkę beton, o bardzo porowatej strukturze i wysokiej nasiąkliwości, niż – powiedzmy – wypolerowane płyty betonu architektonicznego, które wilgoci nie chłoną niemal wcale.

Charakterystyczną cechą betonu jest również niejednorodna kolorystyka. Wynika ona z naturalnych właściwości samego materiału oraz z technologii wylewania betonu, którą trudno poddać ścisłej kontroli. W rezultacie otrzymana powierzchnia ma charakterystyczne przebarwienia w różnych odcieniach szarości. Dodatkowo docelowy kolor betonu uwidacznia się dopiero po kilku miesiącach jego użytkowania i zmienia się z czasem.

Częstym zjawiskiem są też spękania powierzchni. Na ogół delikatna siatka pęknięć uwidacznia się pod wpływem wilgoci. Niekiedy pojawiają się również większe pęknięcia, które powstają na skutek kurczenia się betonu i są procesem naturalnym, niemającym wpływu na trwałość całości, ale mogą też być skutkiem niewłaściwego wykonania na przykład posadzki.

To wszystko należy brać pod uwagę, decydując się na samodzielne malowanie betonu i dobierając farbę do betonu na zewnątrz. Kolory to nie wszystko. Liczy się także odpowiednie dobranie preparatu do właściwości danej powierzchni, jej staranne przygotowanie do pomalowania oraz prawidłowa aplikacja farby w optymalnych warunkach pogodowych. Ale po kolei...

1. Właściwa farba do malowania betonu na zewnątrz

Dobranie odpowiedniej farby jest bardzo istotnym elementem prac. Dobra farba do betonu na zewnątrz dobrze współpracuje z podłożem i pozwala na trwałe zabezpieczenie powierzchni. Powinna:

dobrze przylegać do podłoża i dobrze kryć – świetnie sprawdzają się w tym przypadku grubopowłokowe farby;

● wyróżniać się podwyższoną trwałością – farby zewnętrzne do betonu (jak wszystkie preparaty do stosowania na zewnątrz) narażone są na wiele niekorzystnych czynników atmosferycznych, muszą być więc na to odporne;

● zapewniać twardą, odporną na czynniki mechaniczne powierzchnię, co jest szczególnie istotne na przykład przy wyborze farby na schody betonowe;

● pozwalać na uzyskanie powłok odpornych na czynniki chemiczne – dominujące w przestrzeniach przemysłowych betonowe często mają kontakt z agresywnymi chemicznie substancjami;

szybko schnąć i szybko wiązać, aby czas remontu (metamorfozy) był maksymalnie krótki.

Uwaga! Fani naturalnego wyglądu betonu powinni wiedzieć, że można go utrwalić i podkreślić jego charakterystyczne wybarwienie bezbarwnym lakierem do betonu (na zewnątrz również można go stosować). Ci, którzy nie przepadają za szarością albo na przykład za białą farbą do betonu na zewnątrz, mają do wyboru także inne kolory.

Przeczytaj również: Farba do betonu na zewnątrz – na jaki kolor pomalować ogrodzenie betonowe >>

Farby do betonu dostępne są nie tylko w różnych odcieniach, mają również coraz częściej różne przeznaczenie. Przykładem są między innymi farby do różnego rodzaju oznaczeń. Betonowa nawierzchnia dróg lub przestrzenie przemysłowe wymagają niekiedy starannego i trwałego znakowania. Służą temu właśnie specjalistyczne farby. 

Przeczytaj również: Farba odblaskowa do znakowania – rodzaje i zastosowanie >>

Farba do malowania betonu na zewnątrz – kolor niestandardowy.
Fot. Farba do malowania betonu na zewnątrz – kolor niestandardowy

Jaki rodzaj farby do betonu wybrać?

Farby do betonu, oprócz tego, że dają trwały efekt zabezpieczający pomalowaną powierzchnię, są łatwo dostępne i proste do zastosowania – nawet bez fachowej wiedzy czy pomocy specjalistów (zwłaszcza w porównaniu z czasochłonnym i znacznie droższym wykończeniem podłogi czy ścian płytkami). Kluczem do sukcesu jest dobranie farby odpowiedniej do potrzeb danej powierzchni i warunków jej użytkowania. Co zastosować?

● Farby akrylowe – dają powłokę odporną mechanicznie i na okresowe zawilgocenie. Nie nadają się do ochrony w środowisku wilgotnym i nie są polecane do malowania rozległych powierzchni betonowych ze względu na dwuwarstwową aplikację. Ich zaletą jest bogata paleta kolorystyczna.

● Farby akrylowe z dodatkiem silikonu – cechują się bardzo dobrą przyczepnością do betonu i podwyższoną odpornością na wilgoć. Sprawdzają się na wszystkich podłożach przemysłowych i budowlanych, tworząc gładką, elastyczną powłokę. Posadzki betonowe pomalowane tym rodzajem farby są nieco mniej odporne na ścieranie.

● Farby epoksydowe – dwuskładnikowe zapewniają jedną z najskuteczniejszych osłon dla betonu. Sprawdzają się w środowisku agresywnym chemicznie, a także w tym o podwyższonej wilgotności. 

● Farby ftalowe (alkidowe) – polecane głównie do dekoracyjnego malowania pionowych powierzchni betonowych lub posadzek betonowych w domu, gdzie jest niewielkie natężenie ruchu. Powłoka alkidowa jest niezbyt odporna na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne w przeciwieństwie do farb alkidowo-uretanowych, które dają trwałą, odporną na ścieranie warstwę. 

● Impregnaty do betonu – zachowują naturalny koloryt i strukturę betonu (niektóre impregnaty mogą też nadawać określoną barwę), zabezpieczając powierzchnię ścian i podłóg betonowych przed absorpcją wilgoci. Ponadto likwidują pylenie betonu oraz chronią betonową powierzchnię przed porastaniem mchem. Zastosowanie impregnatu ułatwia również czyszczenie betonowej powierzchni i zapobiega powstawaniu przebarwień.

2. Oczyszczenie powierzchni betonowej do malowania

To etap, na który wszyscy specjaliści – do znudzenia – zwracają uwagę, podkreślając przy tym, że jest to najważniejsza część prac. Nie bez przyczyny. Właściwe przygotowanie powierzchni chroni przed koniecznością powtórnego, przedwczesnego malowania betonu. Wynikiem niewłaściwego przygotowania podłoża jest bowiem zwykle to, że powłoka malarska niszczeje szybciej niż powinna.

Przed przystąpieniem do malowania podłogi, schodów, ogrodzenia czy innego elementu z betonu na zewnątrz, należy  pozbyć się z tych powierzchni wszelkich zanieczyszczeń organicznych (grzyby, pleśnie, glony etc.). Podłoże powinno być suche, odtłuszczone i – w miarę możliwości – bez nierównych, wystających krawędzi lub drobinek (beton potrafi mieć bardzo porowatą strukturę). Trzeba również pamiętać o odpyleniu i oczywiście, jeżeli beton nie jest malowany pierwszy raz, o pozbawieniu go ewentualnych starych powłok malarskich. Dopiero po tym wszystkim można przejść do kolejnego etapu.

3. Gruntowanie podłoża z betonu przed pomalowaniem

Jeżeli podłoże betonowe jest malowane po raz pierwszy, wymaga gruntowania. Robi się to w celu wyrównania chłonności powierzchni. Surowy beton jest bardzo nasiąkliwy, co może skutkować przebarwieniami, jeżeli farba nakładana jest bezpośrednio na malowane podłoże – bez gruntu. Ponadto zagruntowany wcześniej beton pochłonie znacznie mniej farby. Beton malowany któryś już raz z kolei teoretycznie nie potrzebuje gruntowania, ale niektórzy i tak zalecają zastosowanie warstwy wyrównującej przy każdym malowaniu betonu. 

4. Prawidłowa aplikacja farby do betonu na zewnątrz

Najwygodniejszą formą malowania betonu na zewnątrz jest szybkie i łatwe malowanie natryskowe – zwłaszcza w przypadku większych powierzchni, jak choćby przy malowaniu ogrodzenia czy nakładaniu farby na posadzkę betonową na zewnątrz. Metoda natrysku jest zresztą szczególnie polecana przy malowaniu betonowego podłoża, ze względu na jego porowatą fakturę, choć oczywiście tradycyjny pędzel lub wałek też się sprawdzają. 

Aby uzyskać w miarę gładką powłokę o jednolitym kolorze, najlepiej pomalować beton dwukrotnie. Wcześniej trzeba koniecznie pamiętać o dokładnym wymieszaniu farby. Kilkukrotne potrząśnięcie puszką nie wystarcza! Źle wymieszana farba do betonu może być przyczyną nierównomiernego koloru i – co ważniejsze – obniżonej przyczepności powłoki.

5. Optymalna pogoda do malowania betonu na zewnątrz

Temperatura i wilgotność powietrza, czyli warunki atmosferyczne towarzyszące malowaniu, są wcale nie mniej ważne niż wybór farby i przygotowanie powierzchni do malowania. Optymalny jest suchy, ciepły (ale nie upalny) dzień i umiarkowane zachmurzenie. Istotne jest też trzymanie się zaleceń producenta farby. Dla każdego preparatu określone są szczegółowe wytyczne wraz z czasem wiązania/wysychania powierzchni. Ich skracanie, zwłaszcza przy nakładaniu kolejnej warstwy farby, może skutkować znacznym osłabieniem całej powłoki, a w skrajnym wypadku jej odspojeniem i koniecznością ponownego malowania. Dlatego planując pracę, warto wziąć pod uwagę nie tylko czas potrzebny na samo malowanie, ale również technologiczny czas schnięcia/wiązania – tak, aby uniknąć zmiany pogody, w tym skrajnych temperatur i gwałtownych zjawisk atmosferycznych.

Jakie są najczęstsze błędy przy malowaniu betonu?

Jeśli chcesz prawidłowo pomalować beton i uzyskać trwałą, estetyczną powłokę, trzymaj się zasad opisanych powyżej. Sprawdź też, jakie błędy są najczęściej popełniane w tym procesie – pamiętaj o nich i staraj się unikać ich powtarzania!

Błędy pojawiają się głównie na etapie przygotowania betonu do malowania. Mogą też wynikać z błędnego dobrania farby do betonu. Oto cztery najbardziej typowe.

1.  Nieprawidłowe przygotowanie powierzchni lub – co gorsza – całkowite pominięcie tego kroku

Jak już wspominaliśmy – stałe podkreślanie wagi przygotowania powierzchni betonowej do malowania nie jest dziełem przypadku. To krok, którego pominięcie jest kardynalnym błędem. Każda betonowa powierzchnia wymaga umycia, wysuszenia, usunięcia luźnych fragmentów i odpylenia. Tym staranniejsze powinno być czyszczenie, im bardziej uczęszczane czy narażone na zabrudzenia jest dane miejsce. W przypadku nowej, betonowej powierzchni wymagane jest również jej zaimpregnowanie w celu zmniejszenia i wyrównania chłonności materiału.

2. Nieodpowiednia farba do betonu 

Wybór powinien uwzględniać specyfikę i lokalizację malowanej powierzchni (wewnątrz lub na zewnątrz). Ważne są również odporność na ścieranie (na przykład w przypadku schodów) czy na uderzenia (jak w przypadku przemysłowych, betonowych elementów konstrukcyjnych), dobra przyczepność do betonu (podłogi) etc.

3.  Niewłaściwe warunki w czasie malowania 

Beton jest materiałem trwałym i odpornym na różne „okoliczności pogodowe”, ale malowanie i konserwacja betonowej powierzchni w warunkach wysokiej wilgotności lub niskich czy za wysokich temperatur może skutkować nietrwałością zabezpieczenia. Powierzchnię betonową należy malować przy odpowiedniej wentylacji, co wpływa na właściwy czas schnięcia farby.

4. Niewysezonowana powierzchnia 

W przypadku materiału, jakim jest beton, odczekanie na całkowite związanie materiału ma bardzo duże znaczenie. Świeżo wylany beton w trakcie wysychania ma bowiem skłonność do pękania, więc zbyt szybko pomalowana powierzchnia również ulegnie spękaniu.  Minimalny czas, jaki należy przeznaczyć na całkowite wyschnięcie betonu, to 4 tygodnie.

Przyjmuje się, że większość procesu wiązania i utwardzania betonu (około 70%) zachodzi w ciągu pierwszego tygodnia. Świeżo wylaną powierzchnię należy chronić przed zbyt wysoką temperaturą i szybkim odparowaniem wody, które pozbawi beton elastyczności. W takiej sytuacji beton należy regularnie zwilżać do czasu jego utwardzenia.

Jak długo schnie beton?

Czas schnięcia betonu do momentu pełnego utwardzenia jego powierzchni jest zależny od grubości wylanej warstwy, rodzaju betonu (a jest ich kilkanaście – o różnym składzie i stopniu zagęszczenia) oraz od warunków (wilgotność, temperatura), w których powierzchnia wysycha. 

W idealnej sytuacji powinno się pozostawić beton w temperaturze około 20°C przez 4 do 6 tygodni. W tym czasie materiał osiąga pełnię swoich właściwości nośnych, choć oczywiście powierzchnia częściowo twardnieje znacznie wcześniej. Dorosły człowiek może stanąć na betonie już po upływie mniej więcej 48 godzin, jednak należy w tym czasie unikać zbytniego jej obciążania (samochody, ciężkie przedmioty etc.). Pomalowany beton powinien natomiast wysychać co najmniej tyle, ile sugeruje producent użytej farby do betonu.

Farba zewnętrzna do betonu – eko czy rozpuszczalnikowa? Porównanie

Nie wiesz, jaką farbę wybrać? Wodorozcieńczalna lub rozpuszczalnikowa farba zewnętrzna do betonu to dwa często porównywane produkty. Jaka farba do betonu sprawdzi się na zewnątrz? Porównajmy je!

Farba epoksydowa do betonu

Farba FEG-B epoksydowa 2-składnikowa to wyrób wykonany na bazie żywicy epoksydowej. Produkt jest przeznaczony do tworzenia powłok antykorozyjnych oraz dekoracyjnych na betonie (posadzki etc.), tynkach czy ocynkowanych i nieocynkowanych konstrukcjach stalowych. Powłoka antypoślizgowa, gładka, twarda, o wysokiej przyczepności, kryjąca, odporna na wodę i środki chemiczne (rozpuszczalniki, paliwa płynne, oleje, detergenty...) oraz temperatury od -20°C do 130°C. Farba może być stosowana samodzielnie lub w połączeniu z innymi produktami (poliwinylowe, akrylowe, epoksydowe).

Farba zewnętrzna do betonu wodorozcieńczalna

Farba eko-Farpos jest wyrobem wodorozcieńczalnym, przeznaczonym do użytku na powierzchniach betonowych oraz (po odpowiednim zagruntowaniu) wykonanych z metalu, kamienia, cegły, gipsu i klinkieru. Tworzy trwałe wiązanie z betonem. Produkt może być stosowany w budynkach mieszkalnych, gospodarczych i przemysłowych. Utworzona powłoka na beton jest matowa, gładka i kryjąca, cechuje się dobrą przyczepnością, a po wyschnięciu wykazuje odporność na popularne oleje (opałowy, maszynowy i inne), smary, substancje umiarkowanie kwaśne lub zasadowe oraz wodne roztwory środków czystości.

Podejmując decyzję, warto zwrócić uwagę na:

● trwałość i odporność na czynniki zewnętrzne – obie farby cechują się dużą trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne, wodę, środki czystości czy oleje. Niemniej jednak w środowiskach bardziej agresywnych chemicznie, szczególnie, poleca się zastosowanie farby epoksydowej (dopuszczalna kategoria korozyjności środowiska C2 do C5-M, natomiast w przypadku farby wodorozcieńczalnej eko zalecana kategoria to C2 do C4); 

● wygodę zastosowania – dla niewprawionych użytkowników łatwiejsza w zastosowaniu będzie farba wodorozcieńczalna. Nie wymaga mieszania poszczególnych składników, narzędzia do malowania należy myć wodą wodociągową, która jest jednocześnie rozcieńczalnikiem dla tego typu farby, a pełne wyschnięcie powłoki następuje po 12 godzinach. Farba epoksydowa jest nieco trudniejsza w prawidłowym nakładaniu, między innymi ze względu na konieczność zachowania dodatkowych środków bezpieczeństwa, dłuższy czas wysychania (24 godziny) czy konieczność zmieszania z utwardzaczem. Nie jest rozpuszczalna wodą – potrzebny jest rozpuszczalnik do wyrobów epoksydowych;

● bezpieczeństwo dla osób i środowiska naturalnego – farba zewnętrzna do betonu w wersji wodorozcieńczalnej nie stanowi zagrożenia dla zdrowia człowieka ani środowiska naturalnego, zarówno podczas pracy, jak i po wyschnięciu. Podczas pracy z farbą epoksydową należy natomiast zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa (związane z ochroną przeciwpożarową czy chronieniem dróg oddechowych). Po wyschnięciu produkt jest nieszkodliwy, jednak nie powinien mieć bezpośredniego kontaktu z żywnością, lekami czy paszą dla zwierząt;

● walory estetyczne – obydwie farby cechują się wysokimi walorami estetycznymi i dekoracyjnymi. Powłoka na beton stworzona przy pomocy wariantu eko jest matowa, natomiast wykonana farbą epoksydową – półmatowa.

Jeśli masz wątpliwości, decyzję możesz skonsultować z naszymi specjalistami.

Raz jeszcze zatem dla przypomnienia...

Malowanie betonu rozpoczyna się od koncepcji na nowy design oraz dokładnego rozpoznania podłoża i jego właściwości, aby wiedzieć, jaką farbę do betonu na zewnątrz wybrać. Gdy już jest kupiony właściwy preparat w odpowiednim kolorze, należy dokładnie oczyścić daną powierzchnię i zagruntować ją, aby efekt malowania betonu był lepszy i trwalszy. Potem pozostaje już tylko prawidłowa aplikacja farby przy idealnej aurze i cierpliwe czekanie na wyschnięcie powłoki malarskiej.

Powodzenia!

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady