Malowanie betonu na zewnątrz – 5 zasad do zapamiętania

Charakterystyczna faktura i naturalny kolor betonu mają swój niepowtarzalny urok i do tego są dziś w trendzie, jeśli jednak kogoś akurat taki design nie zachwyca, łatwo go zmienić. Betonową powierzchnię ogrodzenia, schodów, podłogi na tarasie czy małej architektury w ogrodzie można po prostu pomalować – całkiem szybko i tanio. Farby do betonu są obecnie łatwo dostępne – i to w atrakcyjnym wyborze. Wystarczy chęć, dobry pomysł i znajomość kilku zasad malowania betonu na zewnątrz. O czym trzeba pamiętać i na jaką farbę do betonu się zdecydować?

Na początek – poznajmy lepiej „przeciwnika”, czyli właściwości betonu, aby metamorfoza była przemyślana i dała lepszy efekt. 

To naturalne, mineralne podłoże, które jest bardzo twarde i trwałe. Powierzchnie betonowe mogą jednak znacznie różnić się między sobą, na przykład chłonnością. Zupełnie inaczej zachowuje się bowiem surowy, wylany na posadzkę beton, o bardzo porowatej strukturze i wysokiej nasiąkliwości, niż – powiedzmy – wypolerowane płyty betonu architektonicznego, które wilgoci nie chłoną niemal wcale.

Charakterystyczną cechą betonu jest również niejednorodna kolorystyka. Wynika ona z naturalnych właściwości samego materiału oraz z technologii wylewania betonu, którą trudno poddać ścisłej kontroli. W rezultacie otrzymana powierzchnia ma charakterystyczne przebarwienia w różnych odcieniach szarości. Dodatkowo docelowy kolor betonu uwidacznia się dopiero po kilku miesiącach jego użytkowania i zmienia się z czasem.

Częstym zjawiskiem są też spękania powierzchni. Na ogół delikatna siatka pęknięć uwidacznia się pod wpływem wilgoci. Niekiedy pojawiają się również większe pęknięcia, które powstają na skutek kurczenia się betonu i są procesem naturalnym, niemającym wpływu na trwałość całości, ale mogą też być skutkiem niewłaściwego wykonania na przykład posadzki.

To wszystko należy brać pod uwagę, decydując się na samodzielne malowanie betonu i dobierając farbę do betonu na zewnątrz. Kolory to nie wszystko. Liczy się także odpowiednie dobranie preparatu do właściwości danej powierzchni, jej staranne przygotowanie do pomalowania oraz prawidłowa aplikacja farby w optymalnych warunkach pogodowych. Ale po kolei...

1. Właściwa farba do malowania betonu na zewnątrz

Dobranie odpowiedniej farby jest bardzo istotnym elementem prac. Dobra farba do betonu na zewnątrz dobrze współpracuje z podłożem i pozwala na trwałe zabezpieczenie powierzchni. Powinna:

• dobrze przylegać do podłoża i dobrze kryć – świetnie sprawdzają się w tym przypadku grubopowłokowe farby;

• wyróżniać się podwyższoną trwałością – farby zewnętrzne do betonu (jak wszystkie preparaty do stosowania na zewnątrz) narażone są na wiele niekorzystnych czynników atmosferycznych, muszą być więc na to odporne;

• zapewniać twardą, odporną na czynniki mechaniczne powierzchnię, co jest szczególnie istotne na przykład przy wyborze farby na schody betonowe;

• pozwalać na uzyskanie powłok odpornych na czynniki chemiczne – dominujące w przestrzeniach przemysłowych betonowe często mają kontakt z agresywnymi chemicznie substancjami;

• szybko schnąć i szybko wiązać, aby czas remontu (metamorfozy) był maksymalnie krótki.

Uwaga! Fani naturalnego wyglądu betonu powinni wiedzieć, że można go utrwalić i podkreślić jego charakterystyczne wybarwienie bezbarwnym lakierem do betonu (na zewnętrz również można go stosować). Ci, którzy nie przepadają za szarością albo na przykład za białą farbą do betonu na zewnątrz, mają do wyboru także inne kolory.

Przeczytaj również: Farba do betonu na zewnątrz – na jaki kolor pomalować ogrodzenie betonowe >>

Farby do betonu dostępne są nie tylko w różnych odcieniach, mają również coraz częściej różne przeznaczenie. Przykładem są między innymi farby do różnego rodzaju oznaczeń. Betonowa nawierzchnia dróg lub przestrzenie przemysłowe wymagają niekiedy starannego i trwałego znakowania. Służą temu właśnie specjalistyczne farby. 

Przeczytaj również: Farba odblaskowa do znakowania – rodzaje i zastosowanie >>

Farba do malowania betonu na zewnątrz – kolor niestandardowy.
Fot. Farba do malowania betonu na zewnątrz – kolor niestandardowy

2. Oczyszczenie powierzchni betonowej do malowania

To etap, na który wszyscy specjaliści – do znudzenia – zwracają uwagę, podkreślając przy tym, że jest to najważniejsza część prac. Nie bez przyczyny. Właściwe przygotowanie powierzchni chroni przed koniecznością powtórnego, przedwczesnego malowania betonu. Wynikiem niewłaściwego przygotowania podłoża jest bowiem zwykle to, że powłoka malarska niszczeje szybciej niż powinna.

Przed przystąpieniem do malowania podłogi, schodów, ogrodzenia czy innego elementu z betonu na zewnątrz, należy  pozbyć się z tych powierzchni wszelkich zanieczyszczeń organicznych (grzyby, pleśnie, glony etc.). Podłoże powinno być suche, odtłuszczone i – w miarę możliwości – bez nierównych, wystających krawędzi lub drobinek (beton potrafi mieć bardzo porowatą strukturę). Trzeba również pamiętać o odpyleniu i oczywiście, jeżeli beton nie jest malowany pierwszy raz, o pozbawieniu go ewentualnych starych powłok malarskich. Dopiero po tym wszystkim można przejść do kolejnego etapu.

3. Gruntowanie podłoża z betonu przed pomalowaniem

Jeżeli podłoże betonowe jest malowane po raz pierwszy, wymaga gruntowania. Robi się to w celu wyrównania chłonności powierzchni. Surowy beton jest bardzo nasiąkliwy, co może skutkować przebarwieniami, jeżeli farba nakładana jest bezpośrednio na malowane podłoże – bez gruntu. Ponadto zagruntowany wcześniej beton pochłonie znacznie mniej farby. Beton malowany któryś już raz z kolei teoretycznie nie potrzebuje gruntowania, ale niektórzy i tak zalecają zastosowanie warstwy wyrównującej przy każdym malowaniu betonu. 

4. Prawidłowa aplikacja farby do betonu na zewnątrz

Najwygodniejszą formą malowania betonu na zewnątrz jest szybkie i łatwe malowanie natryskowe – zwłaszcza w przypadku większych powierzchni, jak choćby przy malowaniu ogrodzenia czy nakładaniu farby na posadzkę betonową na zewnątrz. Metoda natrysku jest zresztą szczególnie polecana przy malowaniu betonowego podłoża, ze względu na jego porowatą fakturę, choć oczywiście tradycyjny pędzel lub wałek też się sprawdzają. 

Aby uzyskać w miarę gładką powłokę o jednolitym kolorze, najlepiej pomalować beton dwukrotnie. Wcześniej trzeba koniecznie pamiętać o dokładnym wymieszaniu farby. Kilkukrotne potrząśnięcie puszką nie wystarcza! Źle wymieszana farba do betonu może być przyczyną nierównomiernego koloru i – co ważniejsze – obniżonej przyczepności powłoki.

5. Optymalna pogoda do malowania betonu na zewnątrz

Temperatura i wilgotność powietrza, czyli warunki atmosferyczne towarzyszące malowaniu, są wcale nie mniej ważne niż wybór farby i przygotowanie powierzchni do malowania. Optymalny jest suchy, ciepły (ale nie upalny) dzień i umiarkowane zachmurzenie. Istotne jest też trzymanie się zaleceń producenta farby. Dla każdego preparatu określone są szczegółowe wytyczne wraz z czasem wiązania/wysychania powierzchni. Ich skracanie, zwłaszcza przy nakładaniu kolejnej warstwy farby, może skutkować znacznym osłabieniem całej powłoki, a w skrajnym wypadku jej odspojeniem i koniecznością ponownego malowania. Dlatego planując pracę, warto wziąć pod uwagę nie tylko czas potrzebny na samo malowanie, ale również technologiczny czas schnięcia/wiązania – tak, aby uniknąć zmiany pogody, w tym skrajnych temperatur i gwałtownych zjawisk atmosferycznych.

***

Raz jeszcze zatem dla przypomnienia...

Malowanie betonu rozpoczyna się od koncepcji na nowy design oraz dokładnego rozpoznania podłoża i jego właściwości, aby wiedzieć, jaką farbę do betonu na zewnątrz wybrać. Gdy już jest kupiony właściwy preparat w odpowiednim kolorze, należy dokładnie oczyścić daną powierzchnię i zagruntować ją, aby efekt malowania betonu był lepszy i trwalszy. Potem pozostaje już tylko prawidłowa aplikacja farby przy idealnej aurze i cierpliwe czekanie na wyschnięcie powłoki malarskiej.

Powodzenia!

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie porady